Vertex coloring of a graph
Çizgelerde köşe renklendirme
  1. Tez No: 152011
  2. Yazar: GÖKŞEN BACAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNAL UFUKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Tepe boyama, verilen bir çizgenin komşu tepelerinin farklı renklerle boyanması koşuluyla gereken en az renk sayısının bulunmasını konu alan bir optimizasyon problemidir. Gereken en az renk sayısı çizgenin kromatik sayısıdır ve x(G) ile gösterilir. Geliştirdiğimiz ColorG isimli Mathematica paketin çizgelerin boyanmasıyla ilgili birçok fonksiyonu vardır. Bu paket çizgelerin boyanması için Brelaz algoritmasını kullanmak tadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Vertex coloring is the following optimization problem; given a graph, how many- colors are required to color its vertices in such a way that no two adjacent vertices receive the same color? The required number of colors is called the chromatic number of G and is denoted by x{G). In this thesis, we reviewed the vertex coloring concepts and theorems. The package ColorG which we have improved has many functions for dealing with graph coloring. This package uses a heuristic method due to Brelaz to color the graph so that adjacent vertices have distinct colors. IV