Archaeology and urban planning - a consensus between conservation and development: Aphrodisias and Geyre
Arkeoloji ve kent planlaması - koruma ve gelişme arasında bir uzlaşma: Afrodisias ve Geyre
- Tez No: 152010
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERKAL SERİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
oz Modern insan eylemlerinin sonuçlan arkeolojinin kent planlamasına entegre olmasına öncülük etmiştir. Bu tez arkeoloji ve planlama arasındaki karşılıklı ilişkiyi incelemektedir. Tezde, koruma ve arkeolojik araştırmanı yasal çerçevesi, ki bu birçok deneyim üzerinden uluslararası platformlarda oluşturulmuştur, çizilmiştir. Türkiye'de arkeolojinin durumu; arkeolojik potansiyelleri, yasaları, prosedürleri, kurumlan ve problemleri ele alınmıştır. Koruma ve gelişmenin gerekirlerini yerine başarabilmek için toplum planlanmasının altı çizilmiştir. Planlama ve arkeoloji alanlarında katılımcılığı vurgulayan son eğilimler ele alınmıştır. Toplum planlaması yaklaşımı halkın daha iyi şartlarda yaşamasına olanak verirken koruma bilinci kazanmalarını sağlayan bir araç olarak sunulmuştur. Koruma ve gelişme arasındaki çelişkiler Geyre ve Aphrodisias incelemeleri üzerinden irdelenmiştir. Gelişme ihtiyacında olan bir kent ve korunması gereken bir arkeolojik değer olarak olumsuz ilişki içinde olan bu alanlar araştırmaya konu olmuştur. Koruma ve gelişme arasında uzlaşma sağlamak için toplum planlamasının gerekliliği belirtilmiştir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Consequences of modern human activities have led to the process of integration of archaeology into urban planning. This thesis examines the interrelationship of archaeology and planning. In the thesis, legal framework of conservation and archaeological investigation formed through many experiences within the international platforms was drawn in relation to the concept of urban development The situation of archaeology in Turkey from its archaeological potentials to the laws procedures, institutions and problems was taken up. The need of community based approaches is underlined in order to achieve the requirements of conservation and development. Recent trends in planning and archaeology that express the participation of the people were dealt with. Community planning approach is presented as a tool that provides people to be conscious of conservation while enabling those better life conditions. The dilemmas of conservation and development studied through the examinations of Geyre and Aphrodisias. These areas, which are in negative interrelationship as a town in need of development and an archaeological asset that should be conserved, were the subjects of the research. The necessity of community planning was stated to provide consensus between conservation and development. 11