Çok amaçlı esnek atölye tipi çizelgelemenin meta-sezgisel optimizasyon yöntemleri ile çözümü ve kıyaslanması
Solution and comparison of multiobjective flexible job-shop scheduling with meta-heuristic optimization methods
- Tez No: 618722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Süreç çıktılarının iç ve dış müşteri memnuniyetinde en iyi şekilde fayda sağlaması için üretim teknolojilerinde hızlı ve sürekli gelişmeler ile birlikte çok amaçlı otomatik ve karmaşık makineler kullanılmaya başlanmıştır. Üretim kaynaklarındaki (para, enerji, zaman, malzeme) israfın önlenmesi ve maliyeti minimize ederek işletmelerin karlılığını sürekli hale getirmesinde klasik atölye tipi çizelgeleme (KATÇ) yetersiz kalmaktadır. Bu sebepten dolayı yeni yöntemlere ihtiyaç duyulmuştur. Esnek atölye tipi çizelgeleme (EATÇ) klasik atölye çizelgeleme (KATÇ) genişletilmiş halidir. Esnek atölye çizelgelemesi NP-zor sınıfında girmektedir ve çözülmesi zor bir problem olduğu için klasik optimizasyon yöntemleri ile çözülememektedir ve bu sebeple meta-sezgisel optimizasyon yöntemleri kullanılmaktadır. Çalışmamızda Esnek atölye tipi çizelgeleme (EATÇP) problemini; toplam üretim zamanı, toplam proses maliyeti, kalitesizlik oranı ve toplam enerji tüketiminin minimizasyonunu sağlamak için meta-sezgisel yöntemler olan“Çok Amaçlı Genetik Algoritma”ve“Karınca Koloni Optimizasyon Algoritması”ile optimize edilmeye çalışılmış ve hangi yöntemin hangi tip örneklerde daha verimli olduğuna dair karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Multi-purpose automatic and complex machines have started to be used together with the rapid and continuous improvements in production technologies in order to ensure that the process outputs benefit best in internal and external customer satisfaction. Despite all taken precautions against the waste of resources such as money, energy, time, and material during the production process, classical job shop scheduling is inadequate to minimize costs and ensure long term profitability which requires new approaches such as multi-objective flexible job-shop scheduling. Multi-objective flexible job-shop scheduling is the extended version of the classical job-shop scheduling problems. Flexible job-shop scheduling is a complicated problem where classical optimization methods are not adequate to solve this kind of problems. Hence, meta-heuristic methods are used to solve flexible job-shop scheduling problems. In this study, flexible job-shop scheduling problem is used to minimize the total production time, production costs, lack of quality and energy consumption. To accomplish these goals, multi-objective genetic algorithm and Multi-objective Ant colony Algorithm are applied to the problem.