Askı malzemesi için en uygun olasılık dağılımları
Best fit probability distributions for suspended sediment
- Tez No: 152120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM CIĞIZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hidrolik Hidroloji ve Su Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
ASKI MALZEMESİ İÇİN EN UYGUN OLASILIK DAĞILIMLARI ÖZET Askı malzemesi barajların projelendirilmesi, nehir ve göllerdeki askı malzemesi ve kirletici madde taşınımı, havza yönetiminin etkilerinin belirlenmesi ve çevresel etki değerlendirilmesi gibi konular açısından önemlidir. Baraj haznelerinde, barajın hizmet süresi yani faydalı ömrü boyunca gelecek katı maddenin birikeceği ölü hacim denilen bir hacim bırakılır. Askı malzemesi suyun içinde askı halinde (tabana değmeden) hareket eden maddelerdir. Baraj hazneleri gibi su depolama tesislerinde biriken katı maddeler hazne kapasitesini azaltır. Hazne kapasitesinin azalması tesislerin ekonomik ömrünü kısaltır. Bu çalışmada A.B.D. nehirlerindeki en az on yıl süreli ve sürekli ölçüm yapılmış istasyonlardaki askı malzemesi verileri değerlendirilmesiye tutulmuştur. Veri günlük toplam, yıllık toplam ve yıllık max. askı malzemesi olarak gruplanmıştır. Çalışmada A.B.D. nehirlerindeki askı malzemesi istasyonlarındaki verilere göre yapılmasının sebebi bugüne kadar dünyadaki en uzun süreli, sürekli ve müdahelesiz askı malzemesi ölçümlerinin USGS tarafından A.B.D. nehirlerinde yapılmış olmasıdır. Türkiyedeki akarsularda askı malzemesi ölçümleri EİEİ tarafından yapılmaktadır. Fakat askı malzemesi ölçümleri her ayın sadece bir gününde yapılmakta ve takip eden aylarda farklı günlerde ölçülmektedir, bu şekilde yapılması olasılık dağılımlarının uygulanması açısından uygun değildir. Çalışmada olasılık çizgisi korelasyon testi ve L-momentler diyagramları kullanılarak askı malzemesinin çeşitli olasılık dağılımlarına uygunluğu kontrol edilmiştir. Sonuçlar karşılaştırılmıştır. Günlük toplam askı malzemesi için serilerin çarpıklık katsayıları çok büyük olmasından dolayı olasılık çizgisi korelasyon testinde logpearson III dağılımına daha uygun olduğu gözlenmiştir. L-momentler testinde ise 3 ve 2 parametreli weibull ve yine 3 ve 2 parametreli Log Normal dağılımlarına yakın olduğu görülmüştür. Yıllık toplam askı malzemesinin olasılık çizgisi korelasyon testinde pearson III, lognormal ve gumbel dağılımlarına uygun olduğu sonucuna varılmıştır. L-momentler testinde ise 2 parametreli dağılımlardan weibull ve gamma dağılımlarına, 3 parametreli dağılımlarda LN, gamma, weibull dağılımlarına daha yakın olduğu gözlenmiştir. Yıllık max. askı malzemesi için yapılan olasılık çizgisi korelasyon testinde lognormal ve pearson III dağılımlarının uygunluğu gözlendi. Aynı verilere L-momentler testi uygulandığında 2 parametreli dağılımlardan LN, gamma ve weibull dağılımları 3 parametrelilerden ekstrem değer ve LN dağılımlarının yakınlığı saptanmıştır. XXXVI
Özet (Çeviri)
BEST FIT PROBABILITY DISTRIBUTIONS FOR SUSPENDED SEDIMENT SUMMARY Suspended sediment is important for design of dams, transport of sediment and pollutants in rivers and lakes, determination of the effects of watershed management and environmental impact assessment. It is a well known fact that all reservoirs are designed to contain a volume known as the dead storage to accommodate the sediment income that will accumulate over a specified period. Suspended sediments are substances that are moving in the water but not touching the ground. Sediments decrease the volume of structures such as reservoirs. This problem causes a decrease in the economic life of reservoirs. In this study continuous suspended sediment records longer than 10 years obtained by USGS in USA rivers are uemployed. The data are grouped as daily total, yearly total and yearly maximum. The reasons of studying on the suspended sediment data in American rivers are; USGS made continuous, long and non interference suspended sediment measurement up to today. Measurement of suspended sediment is done by EİEİ in Turkey. However the measurements of suspended sediment are made in one day of a month and in the succeeding months the measurement day changes. Probability distributions can not be found using such kind of measurements. In the study the probability plot correlation coefficient test and L-moment diagrams are used to fit the probability distributions to suspended sediment and the results are compared. Log Pearson III distribution is appropriate in the probability plot correlation coefficient test because the skewness coefficient of the daily suspended sediment is very high. In L-moment diagrams 3 and 2 parameter weibull distribution and LN distribution are closer to calculated values. Pearson III, lognormal and gumbel distributions are appropriate in the probability plot correlation coefficient test for yearly total suspended sediment. In L-moment diagrams 2 parameter weibull and gamma, 3 parameter LN, gamma and weibull distribution are closer to calculated values. xxxviiLognormal, pearson III distributions are appropriate in the probability plot correlation coefficient test for yearly max. suspended sediment. In L-moment diagrams 2 parameter LN, weibull and gamma, 3 parameter LN, GEV distribution are closer to calculated values. xxxvin