Sürtünmesiz çelik basınç çubukları
Unbond brace
  1. Tez No: 152123
  2. Yazar: TOLGA YAZAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDOĞAN UZGİDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
SÜRTÜNMESİZ ÇELİK BASINÇ ÇUBUKLARI ÖZET Geçmiş yıllarda yaşanan büyük depremlerde yaşananlardan sonra mühendisler ve araştırmacılar depremin yıkıcı etkisini azaltmayı sağlayacak yeni çözümleri bulma yoluna gitti. Bu çalışmalar öncelikle Japonya'da olgunlaştıktan sonra yine önemli bir deprem kuşağında yeralan ABD'de de yayılmaya başladı. Bu çalışmada, yürütülen araştırmaların sonucunda geliştirilmiş burkulması önlenmiş bir çubuk olan“sürtünmesiz çelik basınç çubuğu”ele alınmıştır. Bu kapsamda, çalışma bir stabilite diferansiyel denklem çözümünden sonra parametrik incelemelerin yapılabilmesi amacıyla bilgisayar ortamına taşınmıştır. Çalışmanın konusu“sürtünmesiz çelik basınç çubuğu ' ”merkezi güçlendirilmiş çerçevelerde örgü elemanı olarak kullanılmaktadır. Tipik örgü elemanları basınç kuvveti altında çekme kuvveti altında ulaştıktan taşıma gücüne ulaşamamakta, burkulmaktadır (Şekil La). Tipik örgü elemanının aksine SÇBÇ basınç etkisinde burkularak büyük deformasyonlar yapmamaktadır (Şekil l.b). Kısacası burkulması önlenmektedir. y////////////m, Şekil La. Tipik örgü elemanı l.b. SÇBÇ Deprem yükü etkisinde inelastik deformasyonlar yapması istenen çekirdek eleman ile çekirdek elemanın burkulmasını önleyen zarf elemanın karşılıklı etkileşimini sınır koşul problemi olarak ele alınmış ve bir global burkulma koşulu elde edilmiştir (Denklem 1). ' Bundan sonra ÖZET metni içerisinde SÇBÇ olarak isimlendirilecektir.cr,2 K ; EfIf = çekirdek elemanın eğilme rijitliği £“/”= zarf elemanın eğilme rijitliği Çekirdek elemanın eğilme rijitliği zarf elemanın eğilme rij itliğinden mertebe olarak oldukça küçük olduğundan ihmal edilirse SÇBÇ'nin global burkulma yükü zarf elemanın burkulma yüküne eşit olacaktır (Denklem 2). ^=£İŞ4) (2) p">r,=
Özet (Çeviri)
ÜNBOND BRACE SUMMARY Following the recent earthquakes engineers and researchers have been striving to find new solutions to reduce the destructive effects of earthquakes. After flourishing and maturing in Japan the studies moved and spread in the US, another country situated in a vital earthquake zone.“Unbond brace”a type of buckling restrained brace developed as the result of these researches has been studied in this thesis study. As the consequence of the subject, the study advanced to a parametric examination conducted via mathematical models after reaching a stability condition gained from the solution of the differential equation. Unbond brace is usually employed in concentrically braced frames. Typical braces in compression can not exhibit the same load carrying capacity they do under tension, and buckle (Figure 1.a). On the contrary, unbond brace does not buckle or deform laterally (Figure Lb). The buckling of the brace is mostly restrained or delayed. ^//////////////A Figure 1.a. T ypical brace 1.b. Buckling retrained brace The interaction of the inner steel core, which is required to deform inelasicaliy when earthquake loads govern and the encasing restraining the buckling of the inner steel core has been studied as a boundary conditions problem. As a result a global buckling stability condition has been figured out (Equation 1). P“ = x\EtI(+EM (DEI = bending rigidity of the inner £”/" = bending rigidity of the encasing Since the bending rigidity of the inner steel core is two or three orders of magnitude smaller than the bending rigidity of the encasing, it is reasonable to neglect the steei cores rigidity. Therefore the critical global buckiing load of the unbond brace would be equal to the buckling load of the encasing (Equation 2). p =x\ŞM (2) Pcr>Pv=ayA1; (3) When bilinear material behaviour is considered for the inner steel core which is required to deform inelastically and absorb seismic energy it is clear that the condition given above in Equation (3) should be proved. Depending on the derived condition it was inevitable to take a step forward to eliminate the simplifying assumptions made to form the differential equations. Therefore mathematical modeling was considered. A nonlinear analysis was done for the system including material nonlincarity for the inner steel core. The results from the initial models have been studied and a parametric study targeting to define the affects of various geometric properties on the behavior of the brace was conducted. Defined parameters were Ç, the ratio of the Euler buckling load for the encasing to the axial yiled force of the inner core, GAP, the gap between the inner steel core and the encasing, So initial imperfection of the steei core and the ratio of the transition length to the total restrained length, X. The outcome of analyzing various models considering the parameters mentioned above, is that condition in Equation (3) more or less represented by Ç is required for the global stability of the brace is not adequate. This leads to the fact that the other parameters are also governing. GAP, as parameter should be studied carefully. Increased GAP causes the inner core to reach its yield stress way to early and induces greater moment on the encasing. It has been observed that this additional force gave rise to higher bending stresses that even exceeded elasticity limits. Therefore it produces a restraint for the design of the encasing. Parametric study conducted with parameter X revealed the fact that reducing transition areas length leads to failure of the inner steel core whilst applied axial load is reasonably small. It is monitored that the magnitude of the imperfection of the inner steel core has not negligible but less affect on the behavior of the unbond brace. Finally, some criteria for the initial design of unbond brace depending on the results obtained from the study is presented.