Tekstil endüstri atıksularının gerikazanımı ve yeniden kullanılması
Recovery and reuse of textile industry effluents
- Tez No: 152124
- Danışmanlar: PROF.DR. CUMALİ KINACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
tekstil endüstrisi atiksulartnin gerikazammi ve yeniden kullanılması ÖZET Türkiye ekonomisinde önemli yere sahip tekstil endüstrisi için, atıksulann gerikazammi ve yeniden kullanılması oldukça önemlidir. Tekstil endüstrisi su ihtiyacının yüksek olması ve yüksek konsantrasyonlu, toksik yapıdaki atıksularından dolayı birçok çevresel problemlere sebep olmaktadır. Tekstil endüstrisi atıksuları, belirlenen deşarj standartlarını karşılamak üzere fızikokimyasal ve daha yaygın olarak kullanılan biyolojik arıtma tesislerinde arıtılırlar. Bunun yanında, suyun proseste yeniden kullanılabilmesi için ileri arıtım teknolojilerine ihtiyaç vardır. Membran prosesler, tekstil atıksularmın ve değerli kimyasalların gerikazammi ve yeniden kullanımını sağlayan, az alan ve enerji ihtiyacı olan güvenilir ileri arıtma teknolojileridir. Bu çalışmanın amacı, tekstil endüstrisi atıksularmın membran proseslerle arıtılarak gerikazammi ve proseste yeniden kullanım olanaklarının ve ekonomik olarak uygulanabilirliğinin araştırılmasıdır. Bu amaçla, örnek bir tekstil fabrikası incelenerek fabrikanın üretim prosesleri, proses suyu özellikleri, atıksu karakterizasyonu, antma tesisi ve çıkış suyu özellikleri belirlenmiştir. Daha sonra UF ve RO'dan oluşan membran proseslerin kullanıldığı bir gerikazamm tesisi dizayn edilmiş ve piyasadan elde edilen bilgilere göre gerikazamm tesisinin maliyeti hesaplanmıştır. Fabrikanın proses suyu temin etme ve atıksuyu uzaklaştırma maliyeti ile gerikazamm tesisi su üretim maliyeti kıyaslanmıştır. Önerilen geri kazanım tesisi, fızikokimyasal ve biyolojik atıksu antma tesisinden geçen 1000 m3 /gün hacimli toplam atıksu için tasarlanmış olup, Kum filtresi, UF ve RO'dan meydana gelmektedir. Bu tesisin piyasadan elde edilen maliyet bilgilerine göre ilk yatırım ve işletme maliyetleri de gözönüne alınarak birim su üretim maliyeti 0,43 EURO/m3 olarak bulunmuştur. Bunun yanında fabrikanın su elde etme ve atıksu uzaklaştırma birim maliyeti de 0,55 EURO/m3 olarak hesaplanmıştır. Fayda/maliyet oram 1,28 gibi l'den büyük bir değer olarak bulunmuştur. Bütün bu değerlerlendirmeler geri kazanım sisteminin ekonomik açıdan cazip olduğunu göstermektedir. Yapılan bu çalışmanın olumlu sonuçlan düşünüldüğünde ve endüstriyel ölçekli tesislere uygulandığında gerek temizsu kullanımını büyük ölçüde azaltması gerekse atılan atıksu miktannı neredeyse yanya indirmesi açısından teknik ve ekonomik olarak uygun olduğu görülmektedir. xı
Özet (Çeviri)
RECOVERY AND REUSE OF TEXTILE INDUSTRY EFFLUENTS SUMMARY Wastewater recycling and reuse is particularly attractive for textile industries, which is one of the most important fields of the Turkish economy. The textile industry is a large user of water and its contaminant and toxic effluent discharges create many problems in terms of water quality protection. In order to meet legislative requirements, textile wastewaters are usually treated in a physico-chemical and most commonly in an activated sludge plant. Instead, in order to have water that can ce recycled in production cycles, water needs further treatments that advanced treatments. Membran processes are the most promosing advanced treatment methods for textile wastewater, dye and other important chemicals recovery and reuse. The aim of this study, to investigate that recovery and reuse of textile industry wastewater in other processes by membrane processes and analysis the economical implementation. By this way, production processes, process water and wastewater characterization, wastewater treatment plant and effluent values of a sample textile factory were identified. Then, a recycling plant includes that UF and RO membrane processes was designed and calculate the cost of recycling plant according to consumption results. Between the cost of process water supply, wastewater discharge and recycling water production were matched. Recycling plants suggested consist of sand filtration, UF and RO was designed for physico-chemical and biological wastewater treatment effluents that total wastewater (1000 m3/day volume). Considering the first investment and operating cost of the factory, the price of unit water production was found that 0,43 EURO/m3. Thus, the unit cost of water supply and wastewater discharge was calculated that 0,55 EURO/ m3. Profit / Cost value was found extremely like that 1,28. All of these values shows that recycling plant implementation is very attractive economically. Considering the positive results of this study, the implementation of the technique on the industrial scale is considered technically and economically feasible, and it could reduce the freshwater drain and the wastewater discharge by half. xn