Farkı çözünürlükteki uydu görüntülerinin geometrik dönüşümü ve dönüşüm sonucunda elde edilen görüntülerin dış doğruluğunun araştırılması
Rectification and outer accuracy analysis of remotely sensed data which have different spatical resolutions
  1. Tez No: 152130
  2. Yazar: ELİF SAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANKUT ÖRMECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
FARKLI ÇÖZÜNÜRLÜKTEKİ UYDU GÖRÜNTÜLERİNİN GEOMETRİK DÖNÜŞÜMÜ VE DÖNÜŞÜM SONUCUNDA ELDE EDİLEN GÖRÜNTÜLERİN DIŞ DOĞRULUĞUNUN ARAŞTIRILMASI ÖZET Uydu görüntüleri, farklı zamansal ve mekansal ölçeklerde haritalar üreterek yeryüzünün araştırılması için, birçok bilim dalında kullanılabilen önemli kaynaklardır. Orijinal uydu görüntüleri, genellikle geometrik distorsiyonlan içerdiğinden ve bir projeksiyon düzleminde kaydedilemediğinden dolayı harita amaçlı kullanılamazlar. Geometrik dönüşüm yapılarak uydu görüntülerinin distorsiyonlan elimine edilir ve görüntüler harita projeksiyonuna dönüştürülürler. Bu çalışmada farklı uzaysal çözünürlüklere sahip Landsat 5 TM (30m), SPOT P (10m) ve İRS İC (5.8m) görüntüleri kullanılmıştır. Çalışma bölgesi olarak, İstanbul-Avrupa yakasının büyük bir kısmını içeren bölge seçilmiştir. Geometrik dönüşüm esnasında kullanılan yer kontrol noktalarına ait koordinat değerleri GPS tekniği ve topografik haritalardan elde edilmiştir. GPS ölçme tekniklerinden, statik GPS ve DGPS kullanılmıştır. Ayrıca, 1/5000 ve 1/25000 ölçekli topografik haritalardan yer kontrol noktalarına ait koordinat değerleri okunmuştur. Her bir uydu görüntüsünün geometrik dönüşümü statik GPS, DGPS, 1/5000 ve 1/25000 ölçekli haritalardan elde edilen koordinat değerleri kullanılarak yapılmıştır. Geometrik dönüşümlerin, çözünürlük ve ölçü türüne bağlı olarak iç doğrulukları karşılaştınlmıştır. Yer kontrol noktası sayısı değiştirilerek dönüşümler tekrarlanmış ve iç doğruluk değeri ile yer kontrol noktası sayısı ve dağılımı arasındaki ilişki kurulmuştur. Yapılan dönüşümlerin dış doğruluk değerlerinin belirlemek amacıyla, yer kontrol noktalan haricinde noktalar belirlenmiştir. Bu noktalann statik GPS ölçü değerleri baz alınarak, her bir geometrik dönüşümün dış doğruluk değeri hesaplanmıştır. Çözünürlük, yer kontrol noktası sayısı, dağılımı ve doğruluğuna bağlı olarak dönüşümlerin dış doğruluk değerleri karşılaştınlmıştır. Bu çalışmada, iç ve dış doğruluk değerlerinin; görüntünün uzaysal çözünürlüğüne, yer kontrol noktalarının sayısına, dağılımına ve doğruluğuna bağlı olduğu belirlenmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
RECTIFICATION AND OUTER ACCURACY ANALYSIS OF REMOTELY SENSED DATA WHICH HAVE DIFFERENT SPATIAL RESOLUTIONS. SUMMARY Remotely sensed data are important source which can be used in a variety of subjects for the purpose of studying earth surface by producing maps over a wide range of spatial and temporal scales. Raw satellite images can not be used as maps, because they contain geometric distortions and they are not in a registered projection plane. By means of rectification, geometric distortions of satellite images are eliminated and images are transformed into map projection. In this research, Landsat 5 TM (30m), SPOT P (10m) and IRS 1C (5.8m) images were used because of their different spatial resolution. The region covers huge part of Istanbul-European side had been selected as study area. Coordinates of ground control points were obtained from GPS techniques and topographic maps. Static GPS and DGPS survey techniques were used. Furthermore, coordinate values of ground control points had been read from 1/5000 and 1/25000 scaled topographic maps. Each satellite image was geometrically corrected by using data acquired from static GPS, DGPS, 1/5000 and 1/25000 scaled topographic maps. The inner accuracies of geometric corrections were compared. Geometric corrections were repeated by changing number of ground control points and the relationship between inner accuracy and number and distribution of ground control point was established. Check points had been selected for the purpose of examining the outer accuracies of geometric corrections. Coordinates of check points were determined by using static GPS technique. The outer accuracies of geometric corrections were calculated by means of coordinates of check points. The outer accuracy values of geometric corrections were compared related to resolution of image, number, distribution, and accuracy of ground control points. The results of this study showed that the inner and outer accuracy of geometric corrections depends on number of variables such as spatial resolution of image, number, distribution and accuracy of ground control points.