Çok katlı tüp sistem çerçeveli betonarme bir binanın tasarımı
The design of a framed multi-storey reinforced concrete building having tube system
- Tez No: 152131
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
TÜP SİSTEM ÇERÇEVELİ ÇOK KATLI BETONARME BİR BİNANIN TASARIMI ÖZET Günümüzde betonarme yapılar ekonomik olması ve çeşitli amaçlara uygulanma alanının fazla oluşu sebebiyle özellikle de ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tür yapıların düzenlenmesinde izlenecek adımlar, taşıyıcı sistemin oluşturulması, bir çözümleme sistemi kullanılarak sistem kesitlerinde meydana gelen etkilerin bulunması, boyutlandırmamn ve imalata ilişkin çizimlerin yapılmasıdır. Yüksek lisans tezi olarak, yapılan bu çalışmada 20 katlı tüp sistem çerçeveli bir betonarme ofis binasının deprem yükleri ve artırılmış düşey yükler etkisindeki davranışı ve tasarım aşamaları irdelenmiştir. Proje olarak, taşıyıcı sistemi tüp çerçevelerden ve perdelerden oluşan bir işyeri binası ele alınmıştır. Yapıda kullanılan malzeme özellikleri, yükleme durumları, yapı elemanlannm ön boyutları binaya ve taşıyıcı sisteme ah geometrik ve fiziksel özellikler, davranış biçimleri, binanın konumu, zemin özellikleri gibi çeşitli kabuller uygun görüldükleri ve sistemi zorlamaya yönelik şekillerde yapılmıştır. Uygulanan yükler altında kesit etkilerinin saptanmasında, bilgisayar ortamında üç boyutlu olarak ve sonlu elemanlarla çözüm yapan SAP2000 yapısal analiz programı kullanılmıştır. Söz konusu yapı 1. deprem bölgesinde olup, 4 bodrum kat 1 zemin kat ve 15 normal kattan oluşmakta ve iş merkezi olarak kullanılması amaçlanmaktadır. Zemin ve normal katların yüksekliği 3 m, bodrum katların yüksekliği 4 m dir. Döşemeler kirişli döşeme tipinde olup, taşıyıcı sistem tüp çerçeve ve perdelerden oluşmaktadır. Malzeme olarak, tüm yapıda BS25 betonu, döşemelerde BÇI (S220), diğer taşıyıcı elemanlarda BÇIIIa (S420) demiri kullanılmıştır. Yapıda taşıyıcı sistem oluşturulurken önce TS 498 de verilen sabit ve hareketli düşey yükler altında döşemelerin ve kirişlerin kesit tesirlerini hesaplamak üzere tek kath, sonlu ve çubuk elemanlardan oluşan model düzenlenmiştir. Modelin boyutlandırılmasında TS500 ve Deprem Yönetmeliğine uygunluklar, senim kontrolü yapılmıştır. Binanın deprem kuvvetleri etkisindeki davranışını incelemek amacıyla ABYYHY'de anlatılan Eşdeğer Deprem Yükü yöntemine göre belirlenen kuvvetler bilgisayar modelinde etki ettirilmiştir. Ayrıca SAP2000 programıyla Spektral Analiz metodu yapıya uygulanarak sonuçlar karşılaştırılmıştır. Eşdeğer deprem yüklerine göre elde edilen sonuçlar kullanılarak, zemin kat kolon ve kirişleri, bina çekirdek bölgesindeki perdeler ve zımbalama donatısı gerektirmeyecek kalınlıktaki radye temel için betonarme hesaplan yapılmıştır. IXAyrıca, statik ve dinamik toprak basıncı etkisindeki bodrum perdeleri betonarme hesaplan yapılmıştır. Betonarme hesaplar ABYYHY 98 ve TS500 de belirtilen tasarım kriterlerine uygun olarak yapılmıştır. Sonuç olarak, depreme dayanıklı bir çok katlı binanın taşıyıcı sisteminin tasarımındaki yöntemler ve koşullar bu tezde genel olarak ele alınmıştır. Başka yapı sistemlerinin tasarımının da küçük değişikliklerle benzer şekilde yapılabilmesi mümkün olmaktadır.
Özet (Çeviri)
THE DESIGN OF A FRAMED MULTI-STOREY REINFORCED CONCRETE BUDLDING HAVING TUBE SYSTEM SUMMARY Nowadays reinforced concrete buildings being economical and having widespread implementation areas have made them common practice in our country. The ways necessary to arrange these buildings are, creation of the column support systems, utilising a solution system on the sections of the support system to discover the arising effects, dimensional realisation and completion of the respective sketches. The design procedure of a 20 storey reinforced concrete building and its behaviour under seismic loads and increased vertical loads, is considered as a master thesis. The structural system of the Project in this context, a business center, consisting of a concrete exterior tube consisting of closely spaced exterior columns and as a core shear walls support system, has been chosen to study. The material properties used in building, loading situations, pre-dimensions of structural elements, geometrical and physical properties of the structural systems of the building, behavioural characteristics, the building's location and ground characteristics have been approved and are subject to force the system- Three dimensional modelling of the building is analysed using SAP2000 structural analysis programme, that works with the Finite Elements Method, to determine the section effects under the loads. The building under consideration is located in 1st degree seismic zone which consist of 4 basement stories, ground floor and 15 official stories. It is designed as a business center. The basement stories are 4m, the ground floor and official stories are 3m in height. The floor slabs are plates and structural system consist of exterior tube with closely spaced columns and core shear walls. As materials C25 concrete and S420 steel are used. First of all, under the effects under dead and live vertical loads that are presented in TS 498, preliminary dimensions are assigned to the structural elements according to the criteria mentioned in TS 500. Afterwards, while establishing the building structural system, the slabs and beams sectional effects under the loads, a single layered rod element was modelled. In the realization of the model, TS 500 and Turkish Earthquake Code compatibility was verified. For the purpose of considering the behaviour of the building under lateral seismic effects, the loads found according to the Equivalent Seismic Load Method presented in Turkish Earthquake Code are used in computer model. In addition, Spectral Analysis method using the SAP2000 programme is applied to the building and results are compared with each other. Using the results obtained from the Equivalent Seismic Loads method, the reinforced concrete sectional calculations of the ground floor columns and beams, shear walls located in center zone and the mat foundation with adequate thickness in which XIpunching effects are sustained without any steel reinforcement. Also, the calculations of the basement surrounding shear walls are made under the effects of the static and dynamic earth pressure. All of the calculations are carried out according to the criteria presented in Turkish Earthquake Code 98 and Turkish Standards. Conclusively, the methods and conditions to design a building's structural system resistant to earthquake loads, were generally identified in this project. Also, these methods and conditions can be implemented on other buildings, having different structural systems, with minor modifications. XU