Bazı yıllık bitkilerin rayon selülozu üretiminde değerlendirilme imkanları
Utilization fossibilities of some annual plants in rayon pulp production
  1. Tez No: 1522
  2. Yazar: MUSTAFA CENGİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
15 ÖZET Bugün sun'i ipek; viskon, selofan, nitroselüloz, selüloz, asetat, plastik film ve lak gibi oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan rayon selülozu (çözünebilen selüloz) nun ana hammaddesi bitki sel kökenli ağaç ve pamuk lintersine dayanmaktadır. Çözünebilen selülozlar odun hammaddesinden selüloz hamuru elde edilmesi ve bu selüloz hamurunun çeşitli saflaştırılma işlemleriyle yüksek oranlı al fa selüloza dönüştürülmesiyle üretilmektedir. Elde edilen üründe kullanılacağı alana göre pentozan, hemiselüloz, kül v.b. safsızlıkların oldukça az bulunması istenmektedir. Bu özelliklere pamuk 1in- tersi sahip olmasına karşın, pamuğun tekstil sanayii için kullanılması ve son ürünün pahalıya maloimasi dolayısıyla talebi karşılayamamaktadır. Çözünebilen selülozun tekstil sanayiinde, tabii ve sen tetik elyafla rekabet zorunda olmasına rağmen geleceği parlak gö rülmektedir. Odun hammaddesi kağıt, karton sanayii, kontrplak, sunta sana yii, yapı malzemeleri, yakacaklık gibi oldukça geniş bir kullanım alanına sahip bulunmaktadır. Ormanlarımız bu kullanım alanlarının taleplerini karşılamaktan uzak bulunmaktadır. Bu yüzden başta kağıt endüstrisi olmak üzere odun kullanan endüstri kolları yeni kaynaklar arayışı içine girmişlerdir. Hammadde sorununu karşılayabilmek için hızlı gelişen türlerin yetiştirilmesi, tüm ağaç kullanımı(whole-tree- utilization), eski kağıtların kullanılması ve yıllık bitkilerin kullanılması önerilmektedir. Yıllık bitki ve tarımsal atıklar, büyük bir potansiyele sahiptir ve birçok ülkede kağıt endüstrisinde kulla nılmaktadır. Birçok özellikleriyle, yapraklı ağaç odununa benzeyen tarımsal atıkların çözünebilen selüloz selüloz-rayon selülozuna ekonomik bir hammadde kaynağı olabileceği amacıyla bu araştırma yapılmıştır.155 Araştırmada Türkiye'de, çok büyük potansiyele sahip olan buğday sapı, tütün sapı, ayçiçeği sapı incelenmiştir. Başlangıçta saplarda kimyasal analizler yapılmıştır» Kimyasal analiz sonuçları literatürde bulunan sonuçlarla uyarlıkta bulunmuştur. Kimyasal selüloz hamuru elde etmek için tarımsal atıklara en çok uygulanan dört farklı pişirme metodu, Soda, Soda - 0, NSSC ve Kraft metodları seçilmiştir. Bu pişirme metodları alkali veya nötr karakterdedir. Tarımsal atıkların pentozan oranının yüksek olması ve alkali pişirmeler sonucunda elde edilen selülozlardan pentozanların uzaklaştırılması imkansız olduğundan bu güçlükleri gidermek amacıyla pişirmelerden önce su ile önhidroliz işlemi uygulanmıştır. Hidroliz şartları aşağıda verilmiştir. SU İLE ÖNHİDROLİZ KADEMESİ UYGULAMASI Buğday S. Tütün S. Ayçiçeği S. Ön hidroliz işleminden sonra yıkanan saplarda kimyasal analizler yapılmıştır. Kimyasal analizler sonucunda amaca uygun olarak pentozan ve kül oranının düştüğü, alfa selüloz oranının ise yükseldiği saptanmıştır. Analiz sonuçları aşağıda verilmiştir.15 ÖNHİDROLİZ İŞLEMİ UYGULANAN SAPLARDA YAPILAN KİMYASAL ANALİZ SONUÇLARI HoloselUloz i Alfa Selüloz Pentozanlar % Lignin % Kül 1o Buğday S. 77. 2471 47,2024 18.4309 15.8687 2.6199 önhidroliz kademesi sonunda pişirme met odlarının uygulanmasına geçilmiştir. Pişirme işlemleri daha önce belirlenen en uygun şartlarda yapılmıştır. Buğday sapına uygulanan pişirme metodları ve şartları sırasıyla verilmiştir. SODA MEKODU PİŞİRME Çözelti/sap oranı Aktif kimyasal madde NaOH Tamponlayıcı madde Na^CO, Maksimum sıcaklığa çıkış Maksimum sıcaklık Maksimum sıcaklıkta süre Maksimum sıcaklıkta basınç Verim Ağartıcı madde ihtiyacı Cl2 8.8 SODA-0 METODU PİŞİRME ŞARTLARI Çözelti/sap oranı Aktif kimyasal madde NaOH 0 basıncı Maksimum sıcaklığa çıkış Maksimum sıcaklık Maksimum sıcaklıkta süre Maksimum sıcaklıkta basınç Verim Ağartıcı madde ihtiyacı Cl2 7/1 18 5 at. 90 dak. 170°C 60 dak. 10.5 At, 32 8m BU?DAY SAPI KRAFT M3T0DU PİŞİRMESİ ŞARTLARI Çözelti/sap oranı Aktif kimyasal madde NaOH % ifa s 1° Maksimum sıcaklığa çıkış Maksimum sıcaklık Maksimum sıcaklıkta süre Maksimum sıcaklıkta basınç Verim i Ağartıcı madde gereksinimi Cl0 ݰ BU?DAY SAPI NSSC METODU PİŞİRMESİ ŞARTLARI Çözelti/sap oranı Aktif kimyasal madde Na.SO % NaHCO İ= Maksimum sıcaklığa çıkış Maksimum sıcaklık Maksimum sıcaklıkta süre Maksimum sıcaklıkta basınç Verim i Ağartıcı madde gereksinimi Cl? ݰ Pişirme sonucunda elde edilen ağartılmamış hamurlar iyice yıkandıktan sonra örnekler alınarak kimyasal-analizler yapılmıştır. Analiz- sonuçları topluca verilmiştir. BU?DAY SAPI PİŞİRME METODLARI A?ARTILMAMIŞ HAMURLARINDA KİMYASAL ANALİZ SONUÇLARI Alfa Selüloz Pent o zan Lignin Kül İo 1 NaOH' de çözünürlük Cu sayısı2-5İ Tütün saplarına da belirlenen ideal şartlarda dört farklı pişirme metodu uygulanmıştır. Uygulama şartları sırasıyla verilmiş tir, TÜTÜN SAPI -SODA PİŞİRME METODU UYGULAMA ŞARTLARI Çözelti/sap oranı Aktif- kimyasal madde NaOH Tamponlayıcı madde Na_CO. 2 : Maksimum sıcaklığa çıkış Maksimum sıcaklık Maksimum sıcaklıkta süre Maksimum sıcaklıkta basınç Verim Ağartıcı madde ihtiyacı Cl0 5/1 20 2 90 dak. 170°C 120 dak. 11 kg/cm' 32.78 12.5 TÜTÜN SAPI S0DA-02PİŞİRME METODU UYGULAMA ŞARTLARI Çözelti/sap oranı Aktif kimyasal madde NaOH Na2SiO Tamponlayıcı madde O basıncı Maksimum sıcaklığa çıkış Maksimum sıcaklık Maksimum sıcaklıkta süre Maksimum sıcaklıkta basınç Verim Ağartıcı Madde İhtiyacı, 5/1 20 2 2, 5 At. (kg/cm j 90 dak. 140°C 120 dak. 9 kg/cm 25.46 ^2 KRAFT PİŞİRME METODU UYGULAMA ŞARTLARI Çözelti/sap oranı Aktif kimyasal madde NaOH NagS Maksimum sıcaklığa çıkış Maksimum sıcaklık Maksimum sıcaklıkta süre Maksimum sıcaklıkta basınç Verim Ağartıcı madde ihtiyacı 01, 5/1 15 5 90 dak. 170°C 120 dak. 9.5-10 At. 31.09 13- LŞ9 TÜTÜN SAPI NSSC PİŞİRME METODU UYGULAMA ŞARTLARI Çözelti/sap oranı Toplam alkali Maksimum sıcaklığa çıkış Maksimum sıcaklık Maksimum sıcaklıkta basınç Verim Ağartıcı madde ihtiyacı Cl, Tütün sapı pişirmeme t odları sonunda elde edilen ağartılmamış hamurlar yıkandıktan sonra kimyasal analizleri yapılmış ve sonuçlar topluca verilmiştir. TÜTÜN SAPI PİŞİRME M3T ODLARI ABARTILMAMIŞ HAMURLARINDA KİMYASAL ANALİZ SONUÇLARI Alfa selüloz Pent o zan Lignin Kül İo 1 NaOH (R) Cu sayısı Soda 777Î2“ 11.7631 6.8065 3.42 94.7494 0.6814 Soda-0 Keaft_ NŞ_ŞÇ_ 74.13 11.3335 8.12 4.8445 93.0145 0.9661 75.31 11.68 8.370 3.78 71.69 13.7994 8.3166 5.080 94.0292 90.3927 0.8863 0.4283 Daha sonra ağartılmamış hamurlarda ağartma ve saflaştırma işlemleri uygulanmıştır. Ayçiçeği sapına uygulanan pişirme metodları ve uy gulama koşulları aşağıda verilmiştir. AYÇİÇE?İ SAPI SODA PİŞİRME METODU UYGULAMA ŞARTLARI Çözelti/sap oranı Aktif kimyasal madde NaOH Tamponlayıcı madde Na.SiO. Maksimum sıcaklığa çıkış Maksimum sıcaklık Maksimum sıcaklıkta süre Maksimum sıcaklıkta basınç Verim Ağartıcı madde ihtiyacı Cl_ % 5/1 20 1,5 90 dak. 170°C 90 dak. 2 11 kg/cm 31.41 10160 AYÇİÇE?İ SAPI SODA-O^ PİŞİRMESİ UYGULAMA ŞARTLARI Çözelti/sap oranı Aktif kimyasal madde Na^OH f Na2Si03 Tamponlayıcı madde 0 basıncı Maksimum sıcaklığa çıkış Maksimum sıcaklık Maksimum' sıcaklıkta süre Maksimum sıcaklıkta basınç Verim Ağartıcı madde ihtiyacı Cl, c AYÇİÇE?İ SAPI KRAFT- PİŞİRME METODU UYGULAMA ŞARTLARI ÇÖzelti/sap oranı Aktif kimyasal madde NaOH Na2S 5/1 Maksimum sıcaklığa çıkış Maksimum sıcaklık Maksimum sıcaklıkta süre Maksimum sıcaklıkta basınç Verim Ağartıcı madde ihtiyacı Cl. AYÇİÇE?İ SAPI NSSC PİŞİRME METODU UYGULAMA ŞARTLARI Çözelti/sap oranı Aktif kimyasal madde NapS0, Na^CO^ Maksimum sıcaklığa çıkış Maksimum sıcaklık Maksimum sıcaklıkta süre Maksimum sıcaklıkta basınç Verim Ağartıcı madde ihtiyacı Cl. 1o fo fo 5/1 35 5 90 dak. 170°C 120 dak. 11 kg/cm' 33.40 13161 Pişirme işlemleri sonucunda elde edilen ağartılmamış hamurlar iyice yıkandıktan sonra örnekler alınarak kimyasal analizler yapılmıştır. Analiz sonuçları aşağıda verilmiştir. AYÇİÇE?İ SAPI PİŞİRME METODLARI A?ARTILMAMIŞ HAMURLARINDA KITASAL ANALİZ SONUÇLARI Ağartılmamış hamurlarda kimyasal analiz sonuçlarına göre NSSC uetodu en yüksek verimi sağlayan met od olmasına karşılık Pent ozan ve Kül oranı yüksek bulunmaktadır. Soda - 0 metodunda, oksijenin degredasyon etkisi dolayısıyla verim düşmekte, pentozan nisbeten fasla ”bulunmakta, bakır sayısı ve kül oranı diğer metodlara göre yüksek bulunmaktadır. Soda ve Kraft pişirmeleri diğer pişirmelere oranla amaca uygun, alfa selüloz oranı yüksek, pentozan ve kül oranı düşük, fazla parçalanmamış selülozlar vermektedir. Bakır sayısı selülozun parçalanmasının bir göstergesi olduğundan, bu bakımdan en yüksek oran Soda - 0 pişirme metodunda bulunmuş, bunu Soda pişirmesi izlemiştir. NSSC ve Kraft pişirmeleri nisbeten daha ılımlı pişirme şartları sağladığı için bakır sayısı daha düşük bulunmakta dır. İ» l'lik NaOH'de çözünmeden kalan selüloz oranı bakımından NSSC pişirme metodu, alkali bir pişirme ortamı sağlamadığı için diğer pişirme metodlarına oranla daha düşük bulunmaktadır. Pişirme işlemleri sonunda elde edilen ağartılmamış hamurlar, ligninin "bertaraf edilmesi amacıyla ağartılmıştır. Ağartma işlemi sonunda elde edilen beyaz selülozda pentozan ve hemiselüloz gibi saf- sızlıkları gidermek için soğuk alkali ekstraksiyonu uygulanmıştır.Soğuk alkali ekstraksiyonu, sıcak alkali ekstraksiyonuna oranla ekst- raksiyonun daha etkin olması ve selüloza daha az zarar vermesi nedeni ile seçilmiştir. Ekstraksiyon işleminden sonra kül oranını düşürmek için HC1 ve SO ile asidik ekstraksiyon yapılmıştır. Çok kademe li uygun bir ağartma şeması seçilebilmesi amacıyla 3 farklı kademeli ağartma metodu uygulanmıştır. Saflaştırma işlemleriyle elde edilen selüloz iyice yıkanıp faz la suları giderildikten sonra çözünebilen selülozların Özellikleri ile karşılaştırma yapabilmek için kimyasal analizler yapılmıştır. Kimyasal analizlerden elde edilen selülozların kimyasal özelliklerinin, literatürde verilen çözünebilen selüloz-rayon selülozu özelliklerine uygun olduğu bulunmuştur. Buğday sapı, tütün sapı ve ayçiçeği sapına dört farklı pişirme metodu uygulanarak da rayon se lülozu elde edilmiştir. Kullanılan tür' bakımından buğday sapı en elvirişli bulunmakta, bunu tütün sapı ve ayçiçeği sapı izlemektedir. Ayçiçeği sapları özü temizlenmek suretiyle kullanılmıştır. Bütün pişirme metodları uygulanmak suretiyle çözünebilen selüloz rayon selülozu elde edilmiş olmasına karşılık, bazı pişirme metodları uygulama bakımından elverişsiz bulunmaktadır. Buğday sapı ve tütün sapı NSSC, ayçiçeği sapı Soda - 0? ve NSSC pişirme metodlarından elde edilen selülozlar yüksek oranda ağartıcı maddeye gereksinimleri olduğu için çözünebilen selüloz eldesi bakımından elverişsiz bulunmaktadır. Genelde NSSC pişirme selülozları kısmen pişmemiş kı sımlar içerdiği, pentozan ve kül oranı yüksek olduğundan güçlükler çıkarmaktadır. Soda - 0 pişirmesi selülozları, oksijenin degredasyon etkisi nedeniyle bakır sayısının yüksek, verimin ise düşük bulunması gibi dezavantajlara sahip bulunmaktadır. Çözünebilen selüloz el desinde yıllık bitkilere uygulanabilecek en uygun pişirme metodlarının Soda ve Kraft pişirme metodları olduğu bulunmuştur. Alfa selüloz, kül oranı, alkalide çözünürlük ve kristallik de lerlerinde ağartma metodlarının belirgin bir etkisi bulunmamıştır.. US-3' Bakır sayısı, pentozan orahi, viskozite ve polimerizasyon derecesi değerleri üzerinde ağartma de t odlarının etkisi önemli bulunmuştur. Ağartma metodu 2 ve 3 ağartma metodu l'e oranla daha az degredas- yon etkisine sahip bulunmaktadır. Bu yüzden uygulamada ağartma metodu 2 ve 3 ağartma metodu l'e oranla daha fazla ktullanım şansınana sahip bulunmaktadır. Genellikle elde edilen bütün selülozların kül ve silis oranları çözünebilen selülozlar için önerilen maksimum sınıra yaklaş makta, bazısında da aşmaktadır. Fakat bu dezavantajın uygulamada kullanılan Vorteks ve Riflers gibi temizleyicilerle kolayca giderilmesi mümkün görülmektedir. Aynı zamanda silisçe zengin epiderm hücrelerinin fraksiyonlaraa ile temizlenmesiyle kül oranının iste nen seviyeye düşürülmesi mümkündür. Elde edilen selülozların oldukça yüksek derecede saflık istenen nitroselüloz, selüloz asetat gibi ürünlerin eldesinde kullanılmasına olanak yoktur. Ancak bu selülozların selofan, sun'i ipek ( viskoz- rayon), selüloz eter ve esterleri için kullanılması uygun bulunmakta dır. Varılan bütün bu sonuçlara rağmen sadece kimyasal özelliklere bakarak elde edilen selülozların viskoz-rayon sanayii için kullanılabilmesine karar vermek mümkün değildir. Selülozun bastırma (merserizasyon), presleme, olgunlaştırma ve ksantogenat oluşturma kademelerindeki durumunun bir pilot tesiste incelenmesi gerekmektedir. Selülozun CS- ve NaOH'e karşı belli bir reaktif liginin bulunması ve viskozun belli bir hızla filtre edilebilmesi gerekmektedir. Ayrıca üretme banyosunda düzelerde çekilme esnasında ve daha sonra elde edilen son ürünün de belli dirence sahip olması gerekmektedir. Bütün bu ve benzeri özelliklerden dolayı konunun teknik ve ekonomik açıdan bir pilot tesiste incelenmesi, bu hammaddelerin endüstride kullanılabilirliğinin belirlenmesi açısından daha yararlı olacağı görüşü ağırlık kazanmaktadır.-
Özet (Çeviri)
İ64 SUMMARY In today's world rayon cellulose -soluble cellulose-, has was uses like syhthetic silk-viscose, cellophane, nitro cellulose, plastic film and laquer. Its main sources are wood an* cotton. Soluble cellulose is produced by obtaining pulp from wood and by changing this pulp into high ratio alpha cellulose using various purification operations. It is desired to have substances like pen tosans hemi cellulose, ash, as little as possible in the products. Although cotton linters have these properties. It is unsufficient because cotton is used for textile industry and as its last produett is expensive. Though soluble cellulose has to compete with natural and synthetic fibers in textile industry, it promises a bright futu re. Wood, as a raw material has vast uses paper, board, plywood and chipboard industries combustibles and construction materials but our forests aren't enough to supply these needs. Therefore, wood using industries such as paper industry and other industries began to look for new sources. To put up with the problem of raw materi al, growing up fast developing species., whole tree utilization, was- tepaper usage and the use of. annual plants are proposed. Annual plants and agricultural residues have a great potential and are used in paper industry in many countries. This research has been done as it is thought that agricultural residues which are similar to hard wood in many ways can be an econo mic raw material for soluble cellulose. In this research wheat stalks, tobacco stalks, sun flower stalks which has a great potential in Turkey has been examined. Chemical analysis of stalks has been made at the beginning. Results of the chemical analysis are appropriate to the results of the other researchers results.109 To obtain chemical pulp, there are four different cooking methods used, most commonly for agricultural residues. These are soda, soda - oxygen, NSSC and sulphate methods which have alkali characteristics befDrBioûofi;ângypcehydroiys(jis;'vpiC.ecess-i.sciasidei :.. As pentosan ratio iş high in agricultural residues and as it is im possible to get rid of the pentosans. Hydrolysis conditions are gi ven below. Conditions of Pre -hydrolysis with water Wheat Tobacco Sunflower stalks stalks stalks Liquor/stalk ratio 7/l ~~ 4/1 4/1 Time to max. temperature 90 min. 90 min. 90 min. Maximum temperature 170°C 170°C 170°C Pressure at max. temperature 10.5-11 At. 10.5-11 At. 10.5-11 At. Time at max. temperature 60 min. 60 min. 60 min. Pinal pH 3.8 3-9 3.8 Yield fo 76.01 77.43 74.8 After pre-hydrolysis and washing chemical analysis have been made in the stalks a decrease in pentosan and ash ratio, and an increase in alpha cellulose has been found out in the chemical anal ysis as desired. The results of. the analysis are given below. Chemical analysis of prehydrolised stalks. Wheat Tobacco Sunflower stalks stalks stalks Holocellulose f 77.2471 77.2569 77.6692 Alpha cellulose^ 47.2024 45.4698 47.5971 Pentosans #18*4309 14.8591 15.2779 Lignin fo 15.8687 18.3443 20.1517 Kül f° 2.6199 3.2938 3.1589?16G Cooking methods are applied after prehydrolysis.. Cooking ope rations are made in the most suitable conditions as decided before. Cooking methods and conditions for wheat stalks, tobacco stalks and sunflower stalk are as follows : Soda Pulping Conditions Liquor/stalk ratio Aetive alkali NaOH Buffering agent Na.CO # Na2Si03 Time to max. temp. (min. ) Max. temperature Time at max.. temp, (min.) Yield fo The amount of chemical for bleaching #C Wheat.stalks 7/1 18 1 90 170°C 120 35.89 8.8 12.5 10 Soda - Oxygen Pulping Conditions Liquor/stalk ratio Active alkali NaOH Buffering agent Na SiO 0 pressure (Atm. ) Time to max* temp (min*) Maximum temperature Time at max. temp. (min. ) Yield fo The amount of chemical for Meaching $> Cl_ 8 13 24U57 Kraft Pulping Conditions Liquor/stalk ratio Active alkali NaOH Na2S Wheat Stalks 7/1 20 5 90 170°C Time to max. temp. (imn. ) Maximum temperature Time at max. temp. (min. ) 120 Max. pressure 10 Yield İo 32.24 The amount of chemical for bleaching $ CI- Tobacco Stalks 2.4 5/1 15 5 90 170°C 120 10 31.09 13 Sunflower Stalks 5/1 20 5 90 170°C 120 10 29.32 5.2 NSSC Pulping Conditions The amount of chemical for bleaching fo CI 14.2 10.5 13. Chemical analysis is made on examples of washed unbleached pulr- rter cooking. All the results of analysis are given below. Chemical Analysis of Unbleached Wheat Stalks Pulps Soda İ* Alpha cellulose 80.2875 İ» Pentosans 8.6385 $> Lignin 5.5 % Ash 3.4 İo 1 NaOH R 89.34 Cu number f 0.7681 Soda-Op Kraft "78.1119 85.9044 13.5512 11 3.97 2.175 3.3851 2.1155 94.56 95.64 0.9787 0.376 NSSC_ 72.02 15.6775 7.97 4.2059 85.19 0.35a&a Chemical Analysis of Tobacco Stalks Pulps Kraft NSSC 75.3096 71.868 11.68 13.7994 8.370 8.3166 3.78 5.080 94.0292 90.3927 0.8863 0.4283 Chemical Analysis of Unbleached Sunflowers stalks pulps Soda Soaa-Og _JŞraft NSSC % Alpha cellusose 76.5315 f> Pentosans 12.6557 % Lignin 6.12 fo Ash 2.5786 fo 1 NaOH R 94. 20 Cu number 0.5913 According to the chemical analysis of unbleached pulps NSSC method gives the best yield although it has pentosan and ash in high ratios. Soda-oxygen method gives a low yield because of the degrada tion effect of oxygen. When compared with the other methods soda- oxygen method gives higher pentosan, cupper and ash rsfcio. Soda and sulphate pulping when compared with other method give more suitable alpha cellulose, low pentosan and ash ratio and degraded cellulose. As cupper number shows the degradation degree of pulp, the highest resist! is obtained in soda-oxygen cooking and it is followed by soda cooking. NSSC and sulphate cookings have better conditions and give a lower cupper number when in compared to the undissolved cellulose ratio in 1 f> NaOH, NSSC cooking gives a low ratio as it doesn't pro vide an alkali cooking condition. unbleached pulp is bleached to get rid of its lignin and the pentosans and hemicelluloses. After bleaching cold alkaliim extraction is used; cold alkali extinction is pjpefered to hot extrac tion in the effectiveness of extract i oik and it is Less harm full to cellulose. At the end of the alkali extraction stage, acidic ext raction is done with HÖ1 and SO. in* -Order-to lower the ash ratio. Three different bleaching method. wei*e tried for dhöösing a, proper bleaching process. At the end of the pnafioatioii operation pulp has been washed. In order to compare the properties of the soluble cellulose chemi cal analysis were done. Chemical properties of ce