Bulanık mantık sınıflandırmadan yararlanarak kablo malzemesi seçimi
The choice of cable materials using fuzzy logic classification
- Tez No: 152213
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN KALENDERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
BULANIK MANTIK SINIFLANDIRMADAN YARARLANARAK KABLO MALZEMESİ SEÇİMİ ÖZET Elektrik mühendisliğinin en temel elemanlarından birisi olan güç dağıtımında taşıyıcı ortam görevi yapan kablolardır. Kablolar, bir veya daha fazla sayıda damara sahip olan yalıtılmış iletkenlerden oluşmaktadır. Kablolar kullanım amacına, kullanım yerine, uygulanan gerilime göre F-tipi, N-tipi ve Y-tipi olmak üzere üç ana grupta toplanmaktadır. Kabloların vazgeçilmez unsurlanndan birisi ise yalıtımdır. Kablolarda yalıtım amacıyla kullanılacak malzemelerin seçiminde ise çok farklı parametreler yeralmakta olup, ana parametreler ise kablonun kullanım yeri, sıcaklığı, boyutları, kablonun maruz kaldığı gerilim ve dolayısıyla elektrik alandır. Farklı yalıtkan malzemeler, çeşitli elektriksel, fiziksel ve kimyasal özellikleriyle yukarıdaki parametrelere uygunluk gösterdikleri zaman yalıtkan olarak tercih edilirler. İlk yalıtkan malzeme 1834 yılında keşfedilen Gütaperka (Gutta-percha)'dır. Kağıt, yağlı kağıt, yağ, gaz (N) kablolarda kullanılan diğer yalıtkan malzemelerdir. F ve N- kablolarda yalıtkan olarak genellikle doğal kauçuk ve yapay malzemeler, Y kablolarda ise emdirilmiş kağıt ve polimerler kullamlmaktadır. Emdirilmiş kağıt, çok yüksek gerilimli kablolarda oldukça vazgeçilmez olmasına karşın 35 kV ve daha alt seviyelerdeki Y-kablolarda yerini polimerlere bırakmıştır. Güç kablolarının vazgeçilmezi olan yalıtkan malzemelerin kablo yalıtkanı olarak seçiminde Bulanık mantığın kullanımı, ayrıca iletken malzemelerin sınıflandırılması tezin ana temasım oluşturmaktadır. Çeşitli malzemelere ait farklı elektriksel, fiziksel ve kimyasal özellikler bulanık karar verici sistemin giriş büyüklükleri olarak verilmiş, kural algoritmasına oluşturulmuş ve farklı koşullar altında hangi yalıtkan malzemenin seçileceği, çıktı olarak karar verici sistemden alınmıştır. ıxYalıtkan ve dış kılıf seçimine ait bulanık sistemin tasarımında giriş büyüklükleri olarak kablonun fiziksel boyutları, kabloya uygulanan gerilim, sıcaklık ve kablonun kullanıldığı yer ve kullanım alam ele alınmıştır. Bulanık sistemin çıkış büyüklükleri ise, kabloda kullanılacak olan yalıtkan ve kablonun dış kılıfıdır. Bulanık karar verici sistemin yalıtkan çıkış büyüklükleri olarak ele alman malzemeler kağıt, EPR (etilen-propilen kauçuk), PVC (polivinilklorür), XLPE (çapraz bağlı polietilen) ve PE (polietilen)'dir. Bulanık karar verici sistemin dış kılıf çıkış büyüklükleri olarak ele alman malzemeler ise kurşun, EVA (etilen-vinil asetat kopolimer), PVC (polivinilklorür), CR (polikloropren) ve PE (polietilen) 'dir. İletken malzemelerin smıflandınlmasma ilişkin bulanık sistemin tasarımında giriş büyüklükleri olarak malzemelerin özgül ağırlıkları, özgül iletkenlikleri, ısıl iletkenlikleri ısıl genleşme katsayıları ve ergime sıcaklıkları ele alınmıştır. İletken malzemelerin sınıflandırılmasına ilişkin bulanık karar verici sistemin çıkış büyüklükleri olarak ele alınan malzemeler ise gümüş, bakır, alüminyum, nikel, demir ve süperiletken'dir. Bulanık karar verici sistem Matlab 6.12 FIS (Bulanık Karar verici Sistem) editörü kullamlarak tasarlanmış, ayrıca tasarlanan yapının Matlab Simulink programında simülasyon programı da hazırlanmıştır. FIS sistemi olarak iki sistemden biri olan Sugeno bulanık karar verici sistemi kullanılmıştır. Diğer sistem ise Mamdani bulanık karar verici sistemidir.
Özet (Çeviri)
THE CHOICE OF CABLE MATERIALS USING FUZZY LOGIC CLASSIFICATION SUMMARY Cables are one of the transmission mediums for the Power distribution, which is main part of Electrical Engineering. Cables consist of one or more veined isolated conductors. Cables are classified into three groups as F-type, N- type and Y- type according to their usage purpose, usage place and applied voltage. One of the most important issues with the cables is insulating. Many parameters affect the choice of the material that will be used as insulating material and usage place of the cable, temperature, dimension of the cable and electrical field caused by applied voltage are the main parameters. The different insulating materials are preferred as insulator, when they agree with the parameters mentioned above, with their several electrical, physical and chemical properties. The first insulating material is Gutta-percha, which was been discovered at 1834. Paper, oiled paper, oil and gas (N) are other insulating materials used in cables. Polymers and oiled paper are used in N-type cables, natural rubber and artificial materials are used for F and N-type cables as insulating materials. Although the oiled paper is commonly used in very high voltage applied cables, polymers are used in Y-type cables, which applied voltage is under 35 kV. Using the fuzzy logic for the choice of the insulating materials, which are very important for power cables, as cable insulators and classification of conductors are the main theme of this thesis. The different electrical, physical and chemical properties that belongs several materials have been chosen as system inputs for the fuzzy inference system, rule algorithms have been established and the choice of the insulating materials with different inputs has been defined as the output in fuzzy inference system. XIThe physical dimensions of the cable, the voltage applied to the cable, temperature and usage purpose of the cable have been considered as input variables while design of fuzzy inference system for the choice of the Insulator and outer cover materials. The output variables are the insulating materials that will be used as cable insulators and cable outer cover. The materials considered as insulator output of fuzzy inference system are paper, EPR (ethylen-propilen rubber), PVC (polyvinilchlorine), XLPE (cross connected polyethylene) and PE (polyethylene). The materials considered as outer cover output of fuzzy inference system are lead, EVA (ethylene-vinyl acetate copolymer), PVC (polyvinilchlorine), CR (polycloropren) and PE (polyethylene). Thermal conductivity, thermal expansion, melting temperature, specific weight and specific conductivity of the meterials have been considered as input variables while design of fuzzy inference system for classification of the conductive materials. The materials considered as outputs of fuzzy inference system are silver, copper, aluminum, nickel, iron and super conductors while design of fuzzy inference system for classification of the conductive materials. The fuzzy inference system has been designed using Matlab 6.12 FIS (Fuzzy Inference System) editor and also a simulation program of the designed system has been prepared using Matlab Simulink program. Sugeno fuzzy inference system has been used as FIS system. The other system is Mamdani fuzzy inference system. xn