Fantazi iplik makinelerinde servo motor ve sahayolu uygulamaları
Servo motor and fieldbus applications in fancy yarn machines
  1. Tez No: 152212
  2. Yazar: MEHMET EREN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER KUTMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
FANTAZI İPLİK MAKİNELERİNDE SERVO MOTOR VE SAHAYOLU UYGULAMALARI ÖZET Farklı yapılarda ve birden çok ipliğin bükülerek yeni bir ipliğin oluşması işleminde son yıllarda çok çeşitli uygulamalar ve kontrol teknikleri geliştirilmiştir. Bu sistemlerden beklenen önemli özellikler arasında, hızlı ve hatasız üretim, kullanım kolaylığı ve ekonomik olmaları ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de üretilen iplik büküm makmelerinin kontrol mekanizması ve yazılımı incelenmektedir. Tezin birinci kısmında farklı büküm işlemleri hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra büküm makineleri hakkında bilgi verilmiş ve bu makinelerin ayrı ayrı yaptığı işlemlerin tek bir mekanik düzende toplayan fantezi iplik makmesinin kısımları ayrı ayrı incelenmiştir. Yapısal işlevleri belirlenen bu kısımların tahrik kısımları anlatılmıştır. Makinenin yüksek hızlarda güvenli çalışabilmesi için seçilen otomasyon donanımları belirtilmiş ve bu donanımlara ait özellikler incelenmiştir. Sistemde ayrık kontrol sistemi uygulanması anlatılmış ve her motoru tahrik eden sürücüler, gönderilen hız, konum ve senkronizasyon referanslarından aldıkları bilgilere göre PLC yardımı olmadan kendi kontrol mekanizmasını oluşturulması sağlanmıştır. Kontrol yazılımda kullanılan önemli kısımlardan pozisyon kontrol bloğu ve dijital kilitleme bloğu hakkında geniş bilgi verilmiştir. Diğer yandan makinenin hızlı olması ve dinamik cevap süresinin kısa tutulması için otomasyon sistemi dahilinde servo ve kapalı çevrim sürücüler arasında sahayolu uygulamasına gidilmiştir. Sahayolu opsiyonun sürücü modülü üzerinde standart olması sebebi ile ek bir donanıma gerek kalmadan 5Mbit/s hızlarda veri iletişimi -sağlanmıştır. Sahayolu uygulamasının bir iplik makinesinde uygulanması ilk olarak Türkiye'de denenmektedir. Makine için özel tasarlanan ve kullanıcıya büyük kolaylıklar sağlayan arayüz programı sayesinde, makineyi kullanan kişiler makinenin ve sürücülerin bütün ayarlarını bir PC yardımı ile yapabilmektedirler. Son kısımda makinenin ekonomik ve performans olarak incelenmesi ve kullanılan diğer otomasyon teknikleri ile kıyaslanması anlatılmaktadır. Bu kısımda ayrıca enerji tasarrufu ve servis kolaylığı sağlayacak olan ve yapılması planlanan yenilikler hakkında bilgi verilmektedir. vııı
Özet (Çeviri)
SERVO MOTOR AND FIELDBUS APPLICATIONS IN FANCY YARN MACHINES SUMMARY Different types of process and control technics are developed to produce various types of yarn by twisting two or more yarns. The most expected features of the systems are fast and perfect production, being user friendly and economical. In this thesis the control mechanism and software is examined. In the first part of the thesis different kinds of twisting processes are explained. After this, the various of twisting machines are explained and the parts of the fancy yarn machine which can produce all types of yarns made by tthe other machines are examined. Working processes of these parts explained with their drive systems. Otomation hardware and their features are observed for the safe workings at high speeds. Discrete control which is. used in the system is explained and the drivers composes the control mechanism by the speed, position and synchronization reference data without PLC. The most important blocks which is used in the software, digital lock and position blocks are explained effectively. On the other hand to obtain faster working and shorter dynamic response, a fieldbus ?application is used between the close loop and servo drives. 5 Mbit/s data tranfer is obtained by the option modul which have a standart fieldbus gate. This fieldbus application in a twisting machine is fistly used in Turkey. The interface program which is specially designed for the operator, supplies the user friendly system. By this program the user can make all the settings of the machine by the help of the PC. At the last part the economical and performance properties of the machine is examined and compared with the other otomation technics. In addition the projects which will obtain the energy saving and service facility in the future are explained. IX