İçme suyu arıtma tesisleri için maliyet indeksi geliştirilmesi
Development of cost index for water treatment plants
- Tez No: 152236
- Danışmanlar: PROF.DR. CUMALİ KINACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET İÇMESUYU ARITMA TESİSLERİ İÇİN MALİYET İNDEKSİ GELİŞTİRİLMESİ Türkiye'de içmesuyu arıtma tesislerindeki fiyat artışlarını gösteren bir maliyet indeksi bulunmamaktadır. Bu çalışma, Türkiye şartlarını yansıtacak, içmesuyu arıtma tesislerindeki maliyet artışlarını gösteren bir indeksi geliştirme amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma doğrultusunda, İstanbul'da İSKİ tarafından yaptırılmakta olan kapasitesi 50.000 mVgün olan Taşoluk İçmesuyu Arlıma Tesisi'nin kesin hesaplarının incelenmesiyle maliyet analizleri yapılmıştır. Bu inceleme sonucu maliyetler, inşaat kalemleri, nakliyeler, elektrik (1) kalemleri, elektrik (2) kalemleri, mekanik kalemleri, ekipman kalemleri, mühendislik hizmetleri kalemleri ve muhtelif kalemler olmak üzere 8 grup halinde sınıflandırılmıştır. Her bir gruptaki maliyet büeşenlerinin toplam maliyeti etkileme oranlan, yıllar arasındaki birim fiyat farkları, fiyat artış yüzdeleri, ağırlıklı fiyat artış yüzdeleri belirlenmiş ve indeksin geHştirilme esasları teşkil edilmiştir. Buna göre içmesuyu arıtma tesisleri için geliştirilen inşaat maliyetleri indeksi ve bileşenleri için ayrı ayrı tablolar hazırlanarak grafikleri çizilmiştir. Hazırlanan tablolar ve çizilen grafikler doğrultusunda indeks ve büeşenlerinin değerlendirmesi yapılmıştır. Bu çalışma yardımıyla, bundan sonraki yıllar için içmesuyu arıtma tesislerinin inşaası sırasında kullanılan kalemlerin o yılki birim fiyattan kullanılarak ağırlıklı fiyat artış yüzdeleri ve maliyet indeksi hesaplanabilecektir. ıx
Özet (Çeviri)
DEVELOPMENT OF COST INDEX FOR WATER TREATMENT PLANTS SUMMARY In Turkey, there are no notable studies about construction cost index of water treatment plant that shows the increase of cost percantage. The objective of this study is to develope construction cost indexes for Turkey. So in this report, the final cost report of Taşoluk Water Treatment Plant which is now being constructed by İSKİ used asa sample to analyse the construction cost. Plant's design capacity rate is 50.000 m3/day. The major cost items of a construction cost categorized as; construction works, transportation, electrical (1) works, electrical (2) works, mechanics, equipment, engineering services and miscellaneous items. Weighted price increase percentage are calculated for each construction items. Construction cost index is obtained. The construction cost index and the major cost items are shown in tables and graphs. The tables and graphs' estimation is made. In further years, by using that year's unit price of the construction items while the construction of the water treatment plants, the weighted price increase percantage and construction cost index can be calculated with this study.