Swimming pool water treatment and operational parameters
Yüzme havuzu sularının şartlandırılması ve işletme parametreleri
  1. Tez No: 152237
  2. Yazar: ERAY ERDİM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
YÜZME HAVUZU SULARININ ŞARTLANDIRILMASI ve İŞLETME PARAMETRELERİ ÖZET Bu çalışmanın amacı yüzme havuzlarında, modern su şartlandırma prosedürlerinin temel prensiplerinin ve su dengesinin sağlanması, dezenfeksiyon, flokülasyon, pH ayarlaması gibi işlemler için kullanılan kimyasal maddelerin önemini açıklamaktır. Yüzme havuzlarına olan talebin giderek artması su kalitesinin sürekli izlenmesi gerekliliğini şartlandırma programının vazgeçilmez bir parçası yapmıştır. Türkiye, Ege ve Akdeniz bölgelerindeki çok sayıdaki tesisiyle büyük bir turizm potansiyeline sahip olup her yıl on milyondan fazla kişiyi ağırlamaktadır. Bu büyük ekonomik girdinin sürekliliğinin sağlıklı bir şekilde sağlanabilmesi için turistik bölgelerdeki yüzme havuzlan iyi bir biçimde yönetilmeli ve işletilmelidir. Bu amaçla havuz suyu kalitesinin istenen standartlara ulaştırılabilmesi için uygulanması gereken mekanik ve kimyasal prosesler incelenmiştir. Bunun yanında farklı dezenfektan alternatifleri de araştırılmış ve su dengesi parametreleri değerlendirilmiştir. Kullanıcı yükünün en fazla olduğu Mayıs-Haziran-Temmuz- Ağustos aylarında Ege ve Akdeniz bölgelerindeki 8 büyük ölçekli konaklama tesisin farklı havuzlarından havuz suyu numuneleri alınmış ve pH, serbest artık klor, bağlı artık klor ve siyanürik asit parametreleri Lovibond test cihazı ile analiz edilerek standartları sağlayıp sağlamadığı belirlenmiştir. Ülkemizde yüzme ve yıkanma havuzlan sularının hazırlanması (Arıtılması, dezenfeksiyonu), teknik yapım, kontrol, bakım ve işletme genel kuralları, TSE'ye bağlı olarak TS 11899'da belirtilmiştir. Ancak ülkemizdeki turistik tesislerin bir çoğu yabancı turistlere hizmet verdiği için TS 11899 yerine dünyada büyük oranda kabul gören NSPI standartlan uygulanmaktadır. Klorun THM oluşturma riskine karşı küçük ölçekli bazı özel havuzlarda alternatif dezenfektan olarak ozon kullanımına da rastlanmıştır. Ancak ozon suda bakiye dezenfektan bırakmadığından dolayı klor ile takviye sağlandığı gözlenmiştir. Elde edilen sonuçlar havuzlarda dezenfektan olarak en çok klorun kullanıldığını göstermiştir. Klorun çoğunlukla gerekli standartlan sağladığı halde belli zamanlarda kullanıcı yüküne bağlı olarak standartların altında kaldığı da tespit edilmiştir. Ülkemizde yüzme havuzu sularının kontrolü ile ilgili standart bulunmasına rağmen denetim ile yetkili organ olan Hıfzıhıssa Müdürlüğü işlevini yeterli bir şekilde yerine getirememektedir. Sağlıklı kontroller ancak tesislerin kendi iç denetimleri sonucu çoğunlukla kimyasal madde tedarik eden firma yetkililerince yapılmaktadır. Su yoluyla bulaşabilecek sağlık problemlerini önleyebilmek için havuzlarda sürekli ve sıkı bir yönetim programının uygulanması şarttır. xıı
Özet (Çeviri)
SWIMMING POOL WATER TREATMENT and OPERATIONAL PARAMETERS SUMMARY The aim of this study was to illustrate the basic principles of modern water treatment procedures and to explain the significance and effect of the chemicals currently used for disinfection, flocculation, pH adjustment and the maintenance of water balance in swimming pools. The ever increasing demands made on pools and spas make the monitoring of the water quality an essential part of the treatment programme. Turkey has a great potential of tourism industry with several facilities located in Aegean Region and Mediterranean Region and hosts more than ten million people every year. To maintain the permanence of this great economic source, the swimming pools in touristic locations should be well managed and operated. In this scope, the mechanical and chemical processes applied to maintain the pool water quality in desired limits were investigated. Different disinfectant alternatives were also determined and water balance parameters were assessed. Water samples were taken from different pools of 8 big scale accommodation facilities at May, June, July and August when the bather load was maximum. Samples were analyzed with Lovibond comparator equipment for pH, free residual chlorine, combined residual chlorine and cyanuric acid parameters to check whether they provide the standards or not. In our country the guidelines for preparation of swimming pool water (treatment and disinfection), technical construction, controlling, operation and maintenance is stated in TS 11899, under Institute of Turkish Standards (TSE). However, since most of the tourist plants serve foreign tourists, NSPI standards - generally accepted worldwide- are applied instead of TS 11899. In some small scale pools, use of ozone as an alternative disinfectant was observed in order to avoid THM formation due to chlorine utilization. However, it was also observed that ozone needed to be supported by chlorine as it did not leave any residual disinfectant in the water. The results indicated that chlorine was the most preferred disinfectant in swimming pools. Although the disinfection with chlorine provided the TSE standards mostly, sometimes it did not. Although there exist a standard for preparation of swimming pool water (treatment and disinfection), technical construction, controlling, operation and maintenance in Turkey, the authorized institution for inspection is not working properly. Swamming pool water is generally controlled by technicians of chemical suppliers on request of plant managements. A strict and continuous management programme should be applied in order to prevent possible health problems in swimming pools. XI