Kentsel alanda planlama faaliyetlerinin taşınmaz mal değerine etkisinin araştırılması
A methodological research on the effects of urban planning on real estate property values
- Tez No: 152242
- Danışmanlar: DR. DENİZHAN YALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Taşınmaz mal değerlemesi ülkemizde son yıllarda önemi artan, değişen dünya ve ülke koşullarına göre şekillenen ekonomik yapıda konu üzerine daha da derinlemesine araştırmalar yapılmasını zorunlu kılan bir konudur. Kentsel ve kırsal alanda planlama faaliyetleri ile alınan kararların taşınmaz mallar üzerinde ortaya koyduğu düzenlemeler ve bunların sonucunda oluşan yeni yapı, taşınmaz mal değerlemesi ile planlama faaliyetlerinin birlikte incelenmesini zorunlu kılmaktadır. Ülkemizde halen yasal düzenlemeler açısından birçok eksikliği bulunan taşınmaz mal değerlemesi, planlama faaliyetleri bakımından da yasa ve yönetmeliklerin eksik ve yanlış uygulanmasından kaynaklanan problemlerden dolayı, sorunları daha da derinleştirmektedir. Kentsel ve kırsal alanda planlama faaliyetlerinin taşınmaz mal değerlemesine olan etkilerinin ortaya konması, ülkemizde mevcut kanun ve yönetmelikler çerçevesinde taşınmaz mal değerlemesinin planlama faaliyetleri ile olan ilişkisinin araştırılması, bu çerçevede önem kazanmaktadır. Bu çalışma kapsamında üst düzey planlama faaliyetlerinden Nazım Planlar ve Uygulama İmar Planları çerçevesinde; yürürlükte olan 3194 sayılı İmar Kanunu, 3402 sayılı Kadastro Kanunu, 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu, 2942 - 4650 sayılı Kamulaştırma Kanunu, 1164 sayılı Arsa Ofisi Kanunu incelenmiştir. Birinci bölüm, tezin giriş bölümü olup, böyle bir çalışmanın yapılmasının gerekliliğini ve araştırma sürecinde kullanılan yöntemleri içermektedir. İkinci bölümde, planlama ve taşınmaz mal değerlemesi konuları ile ilgili temel kavramlar tanımlanmış ve açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, taşınmaz mal değerleme yöntemleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, planlama faaliyetlerinin taşınmaz mal değerine etkisinin örnek alanlar üzerinde araştırılması kapsamında Tekirdağ-Veliköy Belediyesi'nin yapmış olduğu imar planlan uygulama alanı, Beyoğlu-Tarlabaşı Caddesi'nin genişletilmesi nedeniyle yapılan imar planı uygulaması ve Zeytinbumu ilçesi'nde gecekondu alanlarında yapılan ıslah imar planı uygulamaları incelenerek plan uygulamalarının taşınmaz mal değerine etkisi araştırılmıştır. Beşinci bölümde sonuç ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Real estate valuation, is a topic which became essential to be researched deeply on a basis of the economic structure, which is shaped by the variable conditions of the country and the world which are lately having an increasing importance in our country. In the same way, the arrangements on the real estate which are made considering the decisions taken from the planning activities on the urban and rural areas, and the new structure considering this, make the real estate valuation and the planning activities necessary to be studied together. Real estate valuation, which has many lacks about the legal arrangements in our country, makes the problems worse due to the false applications of the laws and regulations. In our country, the planning activities have to be applicated continuously to the 1/1000 construction plans applied, starting from devolopment plans. In this thesis Act. 3194, 3402, 1319, 2942-4650 and 1164 have been studied. The aim of this thesis is to set the effects of the urban and rural area planning activities on“real estate valuation”, and to research the relationship between“real estate valuation”and“planning activities”considering the current laws and regulations. First section is the introduction to the dissertation and contains the need for such a study and methods used for analysis which have been used during the research. In the second section of dissertation, is focused primarily to the review of the literature and main theories dealing with urban planning and real estate valuation. In the third section the methods of real estate valuation is studied. In the fourth section case studies on real estate property value changes due to planning implementations are examined. Tekirdağ Veliköy Municipality, Beyoğlu Tarlabaşı Avenue and Zeytinburnu Municipality are studied. Conclusions and evaluations are in the fifth section. XI