Avrupa Birliği örnek ülkeleri ve Türkiye'de konut politikalarının ve konut piyasalarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of housing policies and housing markets of specific countries from European Union and Turkey
  1. Tez No: 152243
  2. Yazar: EBRU ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KILINÇASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
AVRUPA BIRLIGI ÖRNEK ÜLKELERİ VE TÜRKİYE'DE KONUT POLİTİKALARININ VE KONUT PİYASALARININ KARŞILAŞTIRMALI ANALİZİ ÖZET Dünyadaki yeni akımlar, ulaşım, iletişim, küreselleşme ve teknolojik yeniliklere bağlı değişimler Türkiye'de de etkilerini göstermiş, son yıllarda özellikle büyük kentlerde gözle görülür farklılıklar kaydedilmiştir. Küreselleşen dünyaya ve Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde Türkiye bütün kurumlarım, hukuksal, ekonomik ve mali sistemlerini yeniden yapılandırmak durumundadır. Türkiye henüz alt ve üst yapı çalışmalarını tamamlama aşamasındadır. Bütün gelişmekte olan ülkelerdeki gibi, Türkiye konut sektörü de bu yeniden yapılanma süreci içerisindedir. Konut, geçmişte olduğu gibi bugün de Türkiye'nin temel sorunlarından birisini oluşturmaktadır. Devletin 1950'li yıllardan beri sürdürdüğü konut politikaları, ekonomik krizlerin aşılmasında ve farklı sektörlerdeki sermaye birikimlerinin yaratılmasında kent topraklarını ve konut üretimini bir araç olarak kullanmak yönünde olmuştur. Yapsatçı üretimin desteklendiği, kaçak yapılaşmanın affedildiği ve hatta teşvik edildiği, toplu konutun amacından uzaklaşılarak üretildiği son elli yıllık süreçte konut niteliksel ve niceliksel anlamda çözümlenmemiş bir sorun olarak gündemdedir. Bir tarafta barınma gereksinimi olan kesimlerin nitelikli konut ihtiyacı devam ederken, diğer tarafta konutu yatırım aracı olarak gören kesimlerin yarattığı niceliksel fazlalık her geçen gün artmaktadır. Kentsel mekanların ve konut stokunun nasıl paylaşıldığı çok boyutlu bir problem olarak ortaya çıkmaktadır. Yeni konut stokunun üretilmesinde ve mevcut konut stokunun yeniden düzenlenmesindeki sosyal politikalar, kaynak politikaları ve tasarım politikaları entegre politikalar olarak üretilmek durumundadır. Bu noktadan yola çıkarak ve Avrupa Birliği üyeliğine uyum süreci içerisinde bulunan Türkiye'nin konut politikalarının yeniden düzenlenmesi gerekliliği açıktır. Bu çalışma; Akdenizli Avrupa ülkeleri olan İspanya, İtalya ve Yunanistan'ın, konut sorununun ve politikalarının yaklaşık 60 yıllık bir dönemde yaşanan gelişim, değişim ve dönüşümünü incelemeyi ve bu bağlamda Türkiye'de yaşanan konut olgusu ile karşılaştırmalar yapmayı amaçlamaktadır. Konutun, Avrupa'nın yıkılmış kentlerinden bugünkü Avrupa Birliği ülkelerine geliş sürecinde nasıl bir gelişim ve değişim gösterdiği ortaya koyulmaya ve konut sorununun; Avrupa'nın sosyal, ekonomik ve siyasal gündeminde ne çerçevede geliştiği özetlenmeye çalışılmaktadır. Konut politikalarının yöneldiği sorunlar köken, içerik ve yer bakımından sürekli değişim içindedir. Her ülkede siyaset, konut sektörünü etkileyen önemli bir faktördür ve konut sorununa siyasal amaçlarla yaklaşılır. Bu nedenle sorun, bir süre geçince önemini yitirir. Hangi gelişme düzeyinde olursa olsun, bütün toplumlarda konut vııısorunu yaşanmaktadır. Sadece sorunun niteliği, ülkenin durumuna ve zenginliğine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu çalışmada, konut, konut piyasası, konut politikası, arsa, konut finansmanı ve konut vergilendirmesinin tanımlamaları yapılmıştır. Bu kavramlar çerçevesinde İspanya, İtalya, Yunanistan'da konut olgusu ile Türkiye'de konut durumu karşılaştırmalı olarak incelenerek analiz edilmiştir. Akdenizli Avrupa ülkeleri ile Türkiye'nin, konut politikaları ve konut piyasalarında belirlenen farklılıklar ve benzerlikler değerlendirilerek sonuçlar hakkında bilgiler verilmiştir. Bu anlamda çalışmada vurgulanmak istenen en önemli konu; Türkiye'de yaşanan konut sorununun, Akdenizli Avrupa ülkelerinde de yaşanıyor olmasıdır. Bu nedenle çalışmada, konut sorununa bağlı olarak yapılan kentleşme tanımlarında yasa dışı yapılaşmaların ve kırsal alanların kentsel alanlara dönüştürülme süreçlerindeki çarpıklıkların; sadece Türkiye'ye özgü bir oluşum olmadığı vurgulanmak istenmiştir. Sonuç olarak çalışma, Akdenizli Avrupa ülkeleriyle olan paralellikleri ortaya koyarak Türkiye'deki konut durumunun değerlendirilmesini hedeflemektedir. ıx
Özet (Çeviri)
COMPARATIVE ANALYSIS OF HOUSING POLICIES AND HOUSING MARKETS OF SPECIFIC COUNTRIES FROM EUROPEAN UNION AND TURKEY SUMMARY New trends and changes caused by transportation, communication, globalisation, and technological innovations in the world, show their effects in Turkey, and significant variations are visible especially in big cities. Turkey has to restructure all her institutions and legal, economic, and financial systems in the adjustment efforts for globalisation and for the European Union. Turkey is yet in the phase of completing the infrastructure and superstructure. As all developing countries, the housing industry of Turkey is also in this restructuring process. Today, housing is one of the fundamental problems of Turkey, as it was in the past. The housing policies of the government since 1950s targeted to use urban land and housing production as a tool for overcoming economic crisis and creating capital in various industries. Housing remained as a quantitatively and qualitatively unsolved problem for the past fifty years, where build-and-sell production was supported, illegal housing was tolerated and even encouraged, and public housing was produced out of its main purpose. While the high quality housing deficiency for people in need of shelter continue, the quantitative surplus for people that see housing as a means of investment also grow. Sharing ways of urban spaces and the housing stock rise as a multidimensional problem. The social policies, resource policies, and design policies for new housing stock production and for the rearrangement of the current housing stock must be integrated. Hence, it is obvious that the housing policies of Turkey in the adjustment process for the European Union are to be rebuilt. This study aims to analyse the advancements, changes, and transformations in the housing problems and policies of Mediterranean European countries Spain, Italy, and Greece in a sixty-year period, and compare the housing facts experienced in Turkey in this context. The goal of the study is to show the development and transformation process, from the ruined cities of Europe, to the European Union countries of today, and to summarize how the housing problem is covered in Europe's social, economic, and political agenda. The problems that housing policies aim at are in a continuous change by origin, content, and location. Politics is a key parameter that affects the housing industry in all countries, and housing problems are approached with political considerations. All societies face housing problems, whatever their development level is. Only the characteristics of the problem differ according to the status and wealth level of the country.In this study, housing, housing market, housing policy, land, housing finance, and taxation concepts are defined. In these concepts, the housing facts in Spain, Italy, and Greece are analysed in comparison with the housing status in Turkey. The differences and similarities of the housing policies and housing markets of the Mediterranean European countries and Turkey are evaluated and information is provided about the results. The key issue that this study aims to stress is that the Mediterranean European countries also experience the housing problems as Turkey does. Consequently, the urbanisation definitions out forward in conjunction with the housing problems try to point that illegal housing and distortions in the process of transforming the rural areas to urban areas are not formations specific to Turkey. As a result, this study aims to evaluate the housing status of Turkey by stating the similarities with the Mediterranean European countries. XI