Salda gölü güncel magnezyum çökellerinin kristalizasyon mekanizması ve SI (saturation index) özellikleri
Properties of cristallisation and SI (saturation index) of lake Salda's acutual magnesium occurrences
- Tez No: 152263
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET SUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
IX SALDA GOLÜ GÜNCEL MAGNEZYUM ÇÖKELLERİNİN KRİSTALİZASYON MEKANİZMASI VE Sl(SATURATION INDEX) ÖZELLİKLERİ ÖZET Hidromanyezit, (Mg5{C03).(OH)2.4H20),aktif tektonizma sonucu küçük ve büyük ölçekli mağmatik ve sedimanter maden yatağı oluşumları içersinde gelişen Salda Gölü (Burdur)ve çevresinde çökelen sedimanter yataklardandır. Çok ender olarak gelişen Hidromanyezit çökellerinin oluşum ve depolanma mekanizmalarının anlaşılmasına yönelik olarak çevre kayaçlan, göl suyu (yüzey, 20, 40, 60 m), Hidromanyezitler ayrıntılı olarak örneklenmiş; makroskopik, mikroskopik, XRD, ve kimyasal incelemeler yapılmıştır. İnceleme sonuçlan farklı şekillerde jeokimyasal açıdan tartışılmıştır, özellikle Sİ değerleri araştırılmış, hidromanyezit oluşumların mekanizması kristalizasyon mekanizması tartışılmıştır. Hidromanyezit oluşumlarında ana kaynağın ultrabazik - bazik çevre kayaçlan olabileceği, ancak bununla beraber Kayadibi ve Köpekçayın'nda yer alan hidromanyezitlerin sergilediği değişik karakterler nedeni ile, Hidromanyezit gelişimlerinde farklı evreler olduğu düşünülmektedir. Kayadibi yöresinde Huntit, Dolomit, Aragonit, Hidromanyezit parajenezin tespiti; Köpekçayın bölgesinde nadiren Hidromanyezit gelişimi varlığı; belirtilen iki yöre Hidromanyezit seviyeleri arasındaki belirgin farklılık bu düşünceyi destekler. Göl içi ve çevresindeki Hidromanyezit seviyelerinin bugünkü konumlannm, olasılıkla tektonik etkiler altında, ikincil nitelikli olduğunu; halen çökelimini sürdüren oluşumlann da belirtilen ikincil yerleşim esnasında gelişen yeniden çözülme ve çökelme işlevleri çerçevesinde oluşan ikinicil bir depolanma sürecinin ürünü olabileceğini olasıdır Göl sulanndaki farklılıklar ve özellikle Ca/Mg oransal değişimleri bu yaklaşımlan desteklemektedir. Göl kenarı ve içersinde farklı düzeylerde depolanmış olan hidromanyezit ve bu düzeyler ile tespit edilen bazik - ultrabazik kayaç seviyeleri ardalanmalan belirtilen gelişimlere destek veren diğer gözlemlerdir. Sı çalışmalarından elde edilen sonuçların anyonik ve katyonik dağılım haritalan ile birlikte yorumlanmış. Örnekleme yapılan yüzey, 20 mt., 40 mt. ve 60 mt. örneklerinden gerek katyonik davranışlarda gerek doygunluk indeksi sonuçlanmn açısından farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Bu farklılıklar hem yatay hem düşey olup hidromanyezit oluşumunu aragonitve huntit oluşacak konsantrasyona sahip göl suyu düzeyleri nedeniyle atmosferik koşullarda mümkün olabileceği tespit edilmiştir. Yüzey. 20 mt. 40 mt. ve 60 mt. hidromanyezit. aragonit, dolomit, huntit oluşturacak çözeltilerin varlığı Salda gölün lake meromitic türü bir göl gelişimine sahip olduğu fikrini kuvvetlendirmiştir. Bu gelişmede tektonik unsurların etkili olduğu kuvvetle muhtemeldir. Belirtilen gelişimler ile farklı evre çökelim olaylarının sonucu olabilecek Hidromanyezit oluşumları, göl tabam olası bir kırık zonundan da beslenmiş olarak gelişmiş olabilirler
Özet (Çeviri)
XI ABSTRACT Hydromagnesite (Mg.s(C03).(OH)2.4H2O) occurrences are being formed under the control of sedimentary processes the lake of Salda(Burdur) and surrounding which was developed in the small and big scate magmatic and sedimentary ore bed formation as a result of active tectonism. The condition of the formation and deposition conditions of these rare sedimentary occurrences were studies by means of sampling the lake water from different levels(surface, 20, 40. 60 m.). Macroscopic, microscopic, XRD and chemical researches have been performed and the results were discussed, in particular, SI(Saturation index) of the samples evaluated in detail. The mechanism of formation and crystallization of the hydromagnesite discussed. The one of the possible source of Mg in order to form the Hydromagnesite is ultrabasic-basic rocks in the region, in addition to this approach there are different period of the formation of hydromagnesites in Kayadibi and Köpekçayın regions with them different formation characters, fn Kayadibi huntite-dolomitey-aragonite and hydromagnesite paragenesis were determined while in Köperçayın region Hydromagnesites formation are not common. Probably under tectonic condition of the Western Anatolia hydromagnesites were dissolved and redeposited within the lake. The differences especially in term of the Ca/Mg ratio in the water of the lake supports this idea. Furthermore, the various level of hydromagnesite in the lake side are the other actual observations which are weH connected to this postulation. The results of SI studies evaluated by anionic and cationic base maps. Chemistry of samples collected surface, 20 mt., 40 mt., 60 mt., were researched for cationic behaviors and also with respect to saturation index properties. The results showed that the concentration of the lake water exhibit lateral and vertical changes. Due to the chemistry of water is suitable for aragonite and huntite formation, hydromagnesite precipitation seems to be possible in atmospheric condition. This possibility reveals that the Salda Lake is a chemically stratified lake, lake merometic. Additionally a active tectonism observed in the area create favorable conditions for this postulation it is thought that all observations and the results had been formed under the effect of different period occurrences of Hydromagnesite formation had been formed under the effect of a probable fault zone in the lake base.