Güneş enerjisi sistemlerinde maksimum güç transferi
Maximum power transfer at solar energy system
- Tez No: 152264
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
GÜNEŞ ENERJİSİ SİSTEMLERİNDE MAKSİMUM ENERJİ TRANSFERİ ÖZET Sanayi devriminin başlamasıyla birlikte dünya üzerinde gelişmekte olan ülkelerin enerji ihtiyaçları da artmaya başlamıştır. Fosil yakıtlar olarak kullanılan yakıtların her geçen gün giderek azalması ve yapılan araştırmalara göre yakın bir gelecekte tükenecek olmaları araştırmacıları yeni kaynaklar bulmaya sevk etmiştir. Yeni enerji kaynakları olarak yenilenebilir ve tükenmeyen rüzgar ve güneş enerjisinin önemi her geçen gün artmaktadır. Güneş enerjisinin yakın bir gelecekte fosil yakıtların yerini alması beklenmektedir. Güneş enerjisi uzun yıllar boyunca ısıtma özelliğinden yararlanılarak kullanıldı. Güneş ışınımının direkt olarak elektrik enerjisine dönüştürülmesi ilk olarak 1839 yılında Becquerel tarafından bulundu. 1940 yıllarında yarı iletken teknolojisindeki gelişmeler sonucunda ilk transistor ve diyot geliştirildi. Bu tarihten sonra araştırmalar devam etti ancak ilk güneş pili, 1954 yılında, ABD 'de, Bell Laboratuarlarında Chapin ve ekibi tarafından geliştirildi. Bu ilk güneş pili silikon bir yapı taşıyor ve güneşten aldığı enerjiyi %4 verimle doğru akıma çeviriyordu. Güneş pilinin keşfedilmesinden sonra Amerika ve Sovyetler Birliği gibi ülkelerde uzay programlarında yoğun bir şekilde kullanıldı. Güneş enerjisinin gelecekte diğer enerji türlerine alternatif olarak gösterilmesinin sebepleri yenilenebilir olması, çevre kirliliğine sebep olmaması, bakım maliyetlerinin çok düşük olması, dünyanın her yerinde kullanılabilmesi ve çok miktarda kolaylıkla bulunabilmesi olarak sayılabilir. Ancak güneş sistemlerinin günümüzdeki en önemli dezavantaj lan ilk kurulum maliyetlerinin çok yüksek olması ve güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirme verimlerinin düşük olmasıdır. Bu problemlerin çözülebilmesi için güneş düzenleyicilerin verimlerinin arttırılması ve panellerden elde edilen gücün maksimum noktada tutulmasını sağlayan maksimum güç noktası takip ediciler kullanılmaktadır. Teknolojideki ilerlemeyle birlikte güneş panellerinin maliyetlerinin de düşmesi beklenmektedir. Maksimum güç noktası uygulamalarının da gelişmesi ile birlikte bu enerjinin kullanımı endüstriyel ve kamusal alanda yaygınlaşacaktır. Bu tez çalışmasında güneş enerjisi sistemlerinin yapısı incelenmiştir. Maksimum güç noktası takip edici sistem içerisindeki elemanlar ele alınarak bu elemanları özellikleri değerlendirilmiştir. Maksimum güç noktasının takibi konusunda geliştirilen algoritmalar ve yöntemler araştırılarak İTÜ Elektrik-Elektronik Fakültesi otopark aydınlatmasında kullanılmakta olan güneş sisteminin Pspice programı ile bir modellemesi yapılmış ve elde edilen veriler gerçek verilerle karşılaştmlmıştır.
Özet (Çeviri)
MAXIMUM ENERGY TRANSFER AT SOLAR SYSTEMS SUMMARY Beginning with industrial age, energy demand of development countries have been increased rapidly. Every day the amount of fossil fuels in the nature becoming less. Obviously, in near future fossil fuel resources will be run out. So, alternative energy sources are becoming more attractive as the energy crisis become severe. Solar energy systems, which use the sun's radiation as a source of energy, are a promising and renewable alternative energy source. Solar energy has been used as a thermal energy source for many years. Conversion of the sun's radiation into electrical energy was first discovered by Becquerel at 1839. In 1940's semiconductor materials were developed and first diode and transistor were conducted. As a result of continious research, first solar cell was developed by Chaplin and his staff in 1954. That first solar cell had an 4% efficiency conversion of the sun's radiation into direct electrical current. After the solar cell was discovered, it was used space projects by many country as USA and SSCB. The reasons, which solar energy considered as a potential alternative to other energy sources, are recyclable, low maintenance cost, pollution free, distributed throughout the earth. However, some of the most important disadvantages of solar energy is the cost of first construction and the low efficiency conversion of the sun's radiation into electrical energy. Solution of these kind of problem depend on increasing the efficiency of solar cell and maximum power output. With the development of technology, the cost of solar arrays is expected decrease continuously and the improvement in maximum power tracker will make solar power more reliable in the future, making them attractive for residental and industrial applications. In this study; solar power systems, their components and operation principles will be considered as a technology aspect. Maximum power tracker algorithm and methods are investigated. Solar system used for ITU Electric-Electronic department parking area system is analized with Pspice and theorical data are compared with pratical result. Y11