Kendi kendine yayılabilen düşük çimentolu dökülebilir refrakterlerin karakterizasyonu
Characterization of self flowing low cement refractory castables
- Tez No: 152313
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ ERUSLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Meteoroloji, Meteorology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
kendi kendine YAYILABILEN DUŞUK ÇİMENTOLU DOKULEBİLİR REFRAKTERLERİN KARAKTERİZASYONU ÖZET Çok düşük ve düşük çimentolu dökülebilir refrakterlerin kullanımı son on yıldan fazla süredir üretimi önemli miktarda artmaktadır. Bu refrakterler geleneksel dökülebilirler gibi sunulduğunda titreşime ihtiyaç duyulur ve genelliklede çok şiddetli olarak duyulur, bunun nedeniyse su içeriğinin azalmasıyla zayıf akışdan dolayıdır. Yeni gelişmeler sayesinde yerleşme esnasmda titreşimi ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu dökülebilirler serbest yayılabilen yada kendi kendine yayılabilen diye biliniyor ve dış titreşime ihtiyaç olmadan yerleşebiliyor. ASTM-C 71 'deki tanımdan kendi kendine yayılabilirlik kendi ağırlığının altoda segragasyon yada ayrılma olmaksızın kolayca akma yeteneği olarak tarif edilir. Buradaki ana fikir akışı yavaşlatan agregalar arasındaki kontak noktalarının azaltılmasının sağlanmasıdır bu da yüksek yoğunluğu koruyarak matriks hacminin arttırılmasıyla olur. Bu çalışmada ki amacımız düşük çimentolu dökülebilir refrakterlere optimum su içeriğiyle kendi kendine yayılabilirlik özelliği kazandırılmaya çalışılmıştır. Kendi kendine yayılabilirlik özelliğinin elde edilmesi için Andreassen matematiksel modeli kullanılmıştır ve tane boyut dağılımının fonksiyonu olan q değeri 0.25 olarak bulunmuştur. % 5 çimentolu beyaz ve kahverengi fused alüminaya dayalı düşük çimentolu dökülebilirler kullanılmıştır. Partikül boyut dağılımları ağırlığa dayandırılmıştır ve su ilavesi (ağırlıkça) tüm dökülebilirler için %5.6 olarak bulunmuştur. Karıştırma, Döküm ve Kurutma Malzemeler 4 dakika kuru kanştırıldıktan sonra, ağırlıkça % 5.6 su ilave edilmiştir ve yine 4 dakika Hobart kanştmcısıyla yaş karıştırma yapılmıştır. Yayılabilirlik ölçümleri ASTM C 230'de tarif edilen silindirik koni kullanılarak yapılmıştır ( alt çapı lOOmm, üst çapı 70 mm ve yüksekliği 50 mm). Tüm karışımlar 50x50x50 mm'lik küplere dökülmüştür ve 24 saat oda sıcaklığında donması beklenilmiştir. Numunelerin sertleşmesinden sonra, numuneler 110°C'de 24 saat kurutulmuştur böylelikle 50x50x50 mm'lik numuneler fiziksel testler için hazır hale getirilmiştir (açık porozite, hacim yoğunluğu, yoğunluk, % su emme ve soğuk kırılma mukavemeti). Tablo 2 'de beyaz fused alüminalı örneklerin tablo3'de ise kahverengi fused alüminalı örneklerin hacim ağırlığı, görünür porozite, % su emme, yoğunluk ve soğuk mukavemet ölçüm değerleri sonuçlan verilmektedir. ıxTablo 1. Kendi kendine yayılabilen dökülebilirlerin optime edilmiş kanşımı ve yayılabilirlik oranlan Tablo 2. Beyaz fused alüminalı örneklerin hacim ağırlığı, görünür porozite, % su emme, yoğunluk ve soğuk mukavemet ölçüm değerleri sonuçlan Tablo 3. Beyaz fused alüminalı örneklerin hacim ağırlığı, görünür porozite, % su emme, yoğunluk ve soğuk mukavemet ölçüm değerleri sonuçlan. Sonuç Sonuçlar göstermiştir ki her iki örneğin soğuk mukavemet değerleri sıcaklıkla sürekli olarak artmaktadır. Süperince malzemelerin kullanımı sinterlemeden sonra daha büyük mekanik mukavemet yaratmaktadır. Mikrosilika kullanımı kendi kendine yayılabilen dökülebilirlerin akış özelliklerinde pozitif bir etkiye sahiptir. Kendi kendine yayılabilirlik davranışı matriks ve agregalar arasındaki hacim oranının ve refrakter matriksin elemanlarının doğru seçimi sayesinde bulunur. Yayılabilirlik partikül boyut dağılımı tarafından kontrol edilir. x
Özet (Çeviri)
CHARACTERIZATION OF SELF FLOWING LOW CEMENT REFRACTORY CASTABLES SUMMARY Low cement and ultra low cement refractory castables have grown significantly over the last 10 years. If these refractories are presented like conventional castables they need vibration and sometimes more intense because of poor flow with reduced water content. New developments have created the possibility to produce castables which eliminate the need for vibration during placing. These castables are knows as free flow or self flow castables and they can be placed without external vibration. Following the definition of ASTM C 71 is free flow is the capacity to flow readily under its own weight without segregation or splitting. The basic idea was to reduce the points of contact between the aggregates which make the flow slower by increasing the volume of the matrix, yet keeping its density high. Our goal is to produce optimum self flow low cement refractory castable. We used Andreason mathematical model so that granulometric distribution of free flow castables are adjusted and Andreassen distribution with q-value 0.25 was adopted to design the castable recipe. White and brown fused alumina based low cement castables with % 5 cement were used. Particle size distributions were based on weight and water addition was kept at 5.6 % weight for all the castables. Mixing, Casting and Drying After the ingredients had been dry mixed for 4 minutes, % 5.6 weight water was added and mixed for another 4 minutes with a Hobart mixer. Flow value measurement was performed using the truncated flow cone ( bottom diameter 100 mm, top diameter 70 mm, height 50 mm) as described in ASTM C 230. All the mixes were cast into 50x50x50mm cubes and cured 24 hours at room temperature. After demoulding, the samples were dried at 110°C for 24 hours. 50x50x50mm samples were prepared for the physical tests (apparent porosity, bulk density, density, % water absorption and cold crushing strength) Test Results Table 1 shows that self flowing values and optimized formulation for free self flowing low cement castables based on white on brown fused alumina, using a particle size distribution according to Andreasan. The apperant porosity, bulk density, density, % emit water, cold crushing strength are determined and results of white fused alumina are given in table 2 the results of brown fused alumina are given in table 3. XITable 1. Flow test results and optimized formulation for self flowing castables. Table 2. The apparent porosity, bulk density, density, % water absorption, cold crushing strength values for white fused alumina samples. Table 3. The apparent porosity, bulk density, density, % water absorption, cold crushing strength values for brown fused alumina samples. Conclusion Our results show that the cold strength of both samples rises steadily with temperature. The use of superfines makes the mechanical strength greater after sintering. The use of microsilica has a positive effect on the flow properties of the self flowing castables. Free flow behavior is obtained through the correct selection of the components of the refractory matrix and of the volume ratio between matrix and aggregates. Flow is controlled by the particle size distribution. xii