Türkiye koşullarında profesyonel proje yönetim şirketlerinin yapısı için model önerisi
A structural model suggestion for a professional construction management company under the circumstances in Turkey
- Tez No: 152335
- Danışmanlar: DR. MURAT KURUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
TÜRKİYE KOŞULLARINDA PROFESYONEL PROJE YÖNETİM ŞİRKETLERİNİN YAPISI İÇİN MODEL ÖNERİSİ ÖZET Günümüzde gittikçe karmaşıklaşan projelerin başarıyla tamamlanması sistemli bir çaba gerektirmektedir. Proje, maliyet, zaman, kalite, sözleşme ve iş güvenliği yönetimlerinin proje süreci boyunca birbirlerini tamamlayıcı bir şekilde yürütülmesinden oluşan proje yönetim sistemi, Türkiye için oldukça yeni bir kavramdır. Yurt dışında bu konuda çalışan birçok şirket olmasına karşın Türkiye'de bu konuda uzmanlaşmış şirketler bulunmamaktadır. Bunun en önemli sebebi ise Türkiye'de proje yönetim kültürünün henüz oluşmamasıdır. Proje yönetimi konusunda eğitim ve sertifikasyonlara gerekli önem verilmeyerek bu konuda dünya standartlarının oldukça gerisinde kalınmıştır. Proje yönetimi verimliliği ve rekabet gücünü arttıran bir sistem değil daha çok proje maliyetini arttırıcı bir faktör olarak kabul edilmektedir. Sözleşmeleri gereği proje yönetimi sistemim uygulamak zorunda olan çoğu şirket, proje yönetimini bir sistem olarak benimsemek yerine organizasyonel yapılarında değişikliğe giderek proje yönetim sistemini uyguladığım düşünmektedir. Proje yönetim sistemi projelerin istenilen süre ve kalitede, öngörülen bütçe içinde tamamlanmasını sağlar. Çağdaş yönetim teknikleriyle projenin izlenmesi, kontrol edilmesi, rasyonel bir şekilde kaynak dağıtımının yapılması ve bilgi akışının düzenlenerek etkili bir biçimde karar verilmesini sistem haline getirir. Her sistemde olduğu gibi proje yönetim sisteminde de bir süreç vardır. Proje yönetim süreci projenin ön tasarımından başlar, tasarım, ihale ve satın alma aşamalanyla devam eder, yapım ve yapım sonrası aşamalarla tamamlanır. Proje yönetimi değişen koşullar karşısında zamanla yapılan bir yarıştır. Geri dönüşü veya provası olmadığından doğru ve etkili kararlarla desteklenmelidir, bu da ancak uzmanlaşmış bir proje ekibiyle mümkündür. Proje ekibinin başında bilgi, sağduyu ve tecrübeyle projeyi yönlendiren proje yöneticisi bulunur. Proje ekibi mal sahibi, yüklenici ve alt yüklenicilerle düzenli iletişim halindedir ve aynı zamanda projenin istenilen şekilde ilerlemesi için gerekli bütün çalışmaları yapar. Proje ekibi proje süreci boyunca karşı karşıya kalınan problemleri çözecek, engelleri ortadan kaldıracak taraftır. Bu çalışmada proje yönetimi kavramı, fonksiyonları ve süreci anlatılmış, organizasyon kavramı, organizasyonun işlerlik kazanması için gerekli faktörler ve organizasyon tipleri belirtilmiş, proje yönetim sisteminin organizasyonel yapışım oluşturan proje ekibi ve proje yöneticisinin özellikleri incelenmiştir. Proje yönetim şirketlerinin yurt dışında ve Türkiye'deki durumu değerlendirilerek Türkiye koşullarında faaliyet gösterebilecek proje yönetim şirketleri için bir model önerisinde bulunulmuştur. Bu model şirketin organizasyonu, çalışanların nitelikleri, görev ve sorumlulukları belirlenerek yaklaşık ilk yatırım maliyeti ve yıllık giderleri hesaplanmıştır. Oluşturulan model şirket doğrultusunda proje yönetim şirketlerinin vıııyüksek maliyetli girişimler olduğu, geniş bir uzman kadroya sahip olması gerektiği sonucuna varılmıştır; fakat bunun yanında hızla değişen dünyanın dinamik koşullarına uyum sağlayabilmek için Türkiye'de proje yönetimi konusundaki çalışmaların yaygınlaşarak bir proje yönetimi kültürü oluşması gerekliliği ortaya çıkmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
A STRUCTURAL MODEL SUGGESTION FOR A PROFESSIONAL CONSTRUCTION MANAGEMENT COMPANY UNDER THE CIRCUMSTANCES IN TURKEY SUMMARY Today a systematic effort is required to successfully complete the projects which are becoming more and more complex day by day. The construction management system which is formed by the integration of project, cost, time and quality management, contract administration and safety program during the project process, is quite a new concept for Turkey. In other countries many firms are working on this subject but in Turkey there is still no firm specialized on construction management. The most important reason of this, is the lack of construction management culture in Turkey. Construction management is still not accepted as a system of expanding productivity and the force of competition, it is seen as a factor bringing an extra cost to a project. Many firms which are forced to apply construction management according to their contract, prefer making changes in their organizational structure rather than assimilating construction management. Construction management system provides the project completion within the expected time, quality and budget. It develops a system for the project to monitor, control, distribute sources rationally and arrange information flow to make decisions effectively. Like all the other systems, construction management has a process. This process begins with pre-design phase and lasts with post-construction phase. Construction management is a race with time under changing circumstances. There is no rehearsal or turning back so it must be supported by proper and effective decisions. This can only be possible with a specialized project team. Construction manager is the leader of the project team and directs the project with common sense, knowledge and experience. Project team is the part of the project which solves the problems and removes the obstacles. In this study, the project management concept, its functions and process are examined. After that, the definition and the types of organization are given, the knowledge and skills of a project manager and a project team are defined. The situation of construction management firms in other countires is also studied and a model for a construction management company which can be active under the circumstances in Turkey, is suggested. The skills, knowledge, functions and responsibilities of the staff are defined, an organization structure for the model company is built and approximate initial invesment cost and annual expenses are calculated. As a conclusion, it is found out that construction management firms are high costed enterprises and must have specialized technical staff but on the other hand construction management culture must be formed in Turkey in order to adapt the dynamism of the changing world.