Cluster analysis of streamflow data over Turkey
Türkiye akım verilerinin küme analizi
  1. Tez No: 152352
  2. Yazar: MEHMET CÜNEYD DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERCAN KAHYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
TÜRKİYE AKIM VERİLERİNİN KÜME ANALİZİ ÖZET Gözlenmiş akım verilerinin sağlam bir plan dahilinde sınıflandırılması, hidrolojik sistemlerin nitelendirilmesinde önemli bir araçtır. Bu çalışmada; Türkiye akım verilerin, benzer akım düzenlerini içeren bölgelere ayırmak için nicel metotlu hiyerarşik küme analizini kullandık. Üç adet standartlaştırma tekniğini de test ettik ve sıra değerini esas alan yöntemi, bilinen standartlaştırmaya kıyasla daha başarılı bulduk. Küme analizi, atmosfer bilimlerinde Öklit benzerlik ölçütüyle öne çıkan Ward's yöntemiyle, doğal akımlı, yoğun akım düzenlemesi yapılmamış 80 akım istasyonuna uygulanmıştır. Küme analizi kullanarak elde edilen sonuçlarda, benzer akım özelliğine sahip bölgelerin hali hazırdaki iklim bölgeleri ile örtüşmediği ortaya çıkarılmış, bununla birlikte, toplam yağış miktarlarına uygulanan küme analizi sonuçlarıyla ve homojen akım bölgelerinin PC A ile tespiti çalışmalarıyla tutarlı sonuçlar elde edilmiştir. Bölgesel akım verilerinin kullanımı akım tahminlerinin doğruluğunun etkin şekilde sağlanmasına bir anlamda olanak sağlayabilmektedir. Bu bağlamda Türkiye akarsulannda bölgesel çalışmalarda ihtiyaç duyulabilecek araçlan(harita), yöntemlerin değişmezliklerini (sağlamlıklarım) test ettikten ve bir çok veri seti üzerinde denedikten sonra elde ettik.
Özet (Çeviri)
CLUSTER ANALYSIS OF STREAMFLOW DATA OVER TURKEY SUMMARY A robust clustering scheme for partitioning gauged streamflow records into homogeneous groups is an important tool for the characterization of hydrologic systems. In this study we applied the simple, quantitative method of hierarchical cluster analysis (HCA) to the task of objectively classifying streamflow data over Turkey into regions containing the similar streamflow patterns. The performances of the three standardization techniques were also tested and standardizing by range performed better than standardizing with the zero mean and unit variance. Clustering was carried out using Ward's minimum variance method which became prominent in atmospheric researches with squared Euclidean dissimilarity measures on 80 streamflow stations with natural flow regimes where no intensive river regulation has occurred. Using cluster analysis we investigated that the zones having similar streamflow pattern can not be overlapped with the conventional climate zones of Turkey but streamflow regions are coherent with climate zones of Turkey redefined by applying cluster analysis (CA) to total precipitation data and homogenous streamflow zones of Turkey defined by applying Principal Component Analysis (PCA). Use of the regional streamflow information generated in this manner can significantly improve the accuracy of stream predictions. In this context, we got maps after testing stability of the procedures by using different data sets in order to make the tools available for the regional studies in Turkish streams. IX