Competitiveness in construction industry
İnşaat endüstrisinde rekebet
- Tez No: 152390
- Danışmanlar: PROF.DR. YILDIZ SEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
İNŞAAT SEKTÖRÜNDE REKABET ÖZET Yeni yüzyılın başlangıcıyla beraber, firmalar, endüstriler ve ülkeler için rekabet edebilirlik anlamında yeni güçlükler ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu yeni durumda basan; rekabette yeni bakış açılarını yakalamayı gerektirmektedir. Tez çalışmasında, rekabetle ilgili modellerin ve çerçevelerin detaylı analizi, inşaat sektörü için modellerdeki ve uygulama noktasındaki eksiklikler ortaya konmaktadır. Ayrıca, rekabet edebilirliğin üç seviyede incelenerek (ulusal, endüstri ve firma düzeyi) ilgili literatürün gözden geçirilmesi, firma düzeyi önemini açıkça vurgulamıştır. içerik olarak, bu çalışmada, inşaat sektörü ve inşaat firmaları için rekabet edebilirlik analizine yönelik etkili çözümleme araçları tanımlanmaktadır. İlgili olarak, bazı analitik modellerde inşaat sektörünün özgün karakterine uygun olarak gerekli düzeltmeler yapılmıştır. Çalışmanın odak noktası, inşaat sektöründe ulusaL endüstriyel ve firma düzeyindeki rekabetle ilgili literatürün gözden geçirilmesi ve oluşturulan model ve çerçevelerin analiz edilmesidir. Seçilen rekabet model ve yapılan değerlendirildikten sonra, inşaat endüstrisi için tanımlanan çalışma alanlannın kapsamına göre düzenlenmiş ve sınıflandınlmıştır. Son olarak, incelenen tüm rekabet modelleri; uygulama kapsamı, önemli özellikleri ve güçlü-zayıf noktalan açısından, çalışmada tanımlanan tüm düzeylerde, tablolar yardımıyla, ele alınmakta ve incelenmektedir. Bu bağlamda, Birinci Bölümde, konuya giriş, çalışmanın amacı, araştırma ve kullanılan çalışma çerçevelerinin içeriği kısaca sunulduktan sonra İkinci Bölümde, inşaat endüstrisinin tanımı ve analizi yapılmıştır. İnşaat endüstrisinin ürün ve süreç özellikleri, trend analizi ve inşaat sektörünün // alanmda {business environment) gözden geçirilmiştir. Üçüncü Bölümde, üç düzeyde rekabet (ulusal, endüstriyel ve firma seviyeleri) çerçevesi irdelenmiştir. Rekabetle ilgili yapılar ve kavramlar bu düzeyler dahilinde açıklanmış ve çözümlenmiştir. Bu bölümde aynca, bu modellerin inşaat endüstrisi ve firmalardaki uygulamalan sunulmuştur. Sonuç bölümünde ise, çözümlenen modellerin çeşitlenen niteliklerine göre bir sınıflandırma için ipuçlan verilmiştir. Dördüncü Bölümde, rekabetin genel işleyiş şeması aktanldıktan sonra, inşaat firmalannın temel rekabet gücü ve rekabet analizleri değerlendirilmiş, uluslar arası inşaat sektörü XIrekabet modelleriyle incelenmiş ve bunun yanı sıra tartışılan modellerin geçerliliği değerlendirilmiştir. Beşinci Bölümde, inşaatta firma düzeyinde rekabet nitel ve nicel modeller aracılığıyla değerlendirilmiş, bu bağlamda, toplam rekabet değeri (TCV) ve ana performans endikatör (KPI) modelleri gözden geçirilmiş ve endikatör tabanlı rekabet anlayışı incelenmiştir. Sonuç olarak, Altına Bölümde, çalışmada yapılan saptamalar ve varılan sonuçlar sunulmuş, gelecekte yapılacak araştırmalar için öneriler ortaya konmuştur. Metodoloji olarak, Porter(1990), Lall(2001) ve Ulusal Rekabet Endekleri (IMD, 2003), tarafından sunulan kavramsal çerçeveler, ulusal düzeyde rekabet anlayışının temelini kurmak için kullanılmıştır. Firma düzeyinde rekabete temel oluşturmak için, Porter'ın (1980, 1985) 'beş rekabet gücü modeli', 'değer zinciri', 'segmentasyon matriksi' ve 'üç genel rekabet stratejisi' adlı diğer kavramsal çerçeveleri, 'SWOT' ve 'Kıyaslama analizi' ile gözden geçirilmiştir. Bu literatüre göre, bu modellerin inşaat endüstrisinde uygulamaları araştırılmıştır. Ulusal düzeyde, Porter'ın elmas modeli(1990), endüstriyel ve firma düzeyinde ise Porter'ın 1980 ve 1985 modelleri ve genel uygulanabilirliği olan modeller ele alınmıştır. Aynı zamanda, nitel ve nicel ve kıyaslama çalışmalarını örneklemek için, APP, TCV modelleri ve KPI tartışılmıştır. XII
Özet (Çeviri)
COMPETITIVENESS IN CONSTRUCTION INDUSTRY SUMMARY The chaotic start of the new century has brought new challenges for firms, industries and countries. Success in such times is demanding new perspectives on competitiveness. Detailed structuring of competitiveness related models and frameworks about construction industry within the thesis, identified weaknesses in the applicability of the concept and missing points in the models. Also, reviewing of competitiveness related literature and classifying it at three levels (national, industry and firm level), clearly indicated the importance of the firm level. To introduce the content of the study, the thesis identifies effective analytical tools of competitiveness analysis for construction industry and construction firms. Accordingly, appropriate adjustments to a number of analytical models are highlighted due to the unique characteristics of the construction industry. The focus of the study is on review of literature at the national, industry and firm level competitiveness studies (as classified on three levels) and competitiveness-related frameworks and models. After, evaluating selected frameworks and models of competitiveness, they are categorİ2ed according to construction business environments. Finally, scope of application, key criteria, and strengths-weaknesses of competitiveness models of all defined levels are analyzed and synthesized in the conclusion of the study. Accordingly, in Chapter 1 introduction to the topic, research objectives, the purpose and the content of the study are presented shortly and in Chapter 2, the study continues with a description and analysis of the construction industry. Accordingly, production and process characteristics of the construction industry are reviewed with trend analysis and business environment understanding in construction. In Chapter 3, a framework employed which comprises three level competitiveness understanding {national, industry