Türk yüklenici inşaat organizasyonlarında günümüz yönetim bilimi yaklaşımlarının uygulanabilirliği
Applicability of modern management approaches to Turkish contractor organisations in construction sector
  1. Tez No: 152391
  2. Yazar: DOĞAN TAHSİN BİBER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ELÇİN TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Günümüzde organizasyonlar, bulundukları ekosistemin içerisinde, yaşamlarını idame ettirebilmek için değişen çevre koşulları, müşteri talepleri ve rekabet ortamına ayak uydurmak, yönetsel ve teknolojik anlamda dünya üzerinde oluşan tüm gelişmeleri sürekli takip etmek ve kendilerine adapte etmek zorundadırlar. Bu amansız takip elbette gün geçtikçe, toplumların sanayi toplumundan bilgi toplumu haline dönüşmesi, taleplerinin artması ve farklılaşması dolayısıyla daha da içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. Bunun sonucunda, günümüz küresel dünyasında her gün farklı bir isimle, farklı bir yöntemle karşımıza çıkan yönetim yaklaşımları ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bu durum, her ne kadar yeni yaklaşım ve teknikler, çeşitli danışmanlar, eğitimler ve pilot uygulamalar ile organizasyonlara tanıtılmaya ve adapte edilmeye çalışılsa da, organizasyonlar için büyük karmaşa yaratmakta ve içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. İnşaat sektörü ise kendine has özelliklerinden dolayı hali hazırda varolan karmaşasının yanında, bu yeni günümüz yönetim bilimi yaklaşımlarını kendine adapte etmekte daha da zorlanmakta ve geç kalmaktadır. Bu çalışmada, öncelikle yönetim ve organizasyon biliminin tarihsel gelişimi anlatılarak, organizasyonlar için yönetimin ne anlama geldiği incelenmiş, devamında günümüze gelindiğinde organizasyonlar için büyük karmaşaya neden olan yönetim bilimi yaklaşımlarından dünya üzerinde en çok uygulamasına rastlanan ve bu uygulamaları sonucunda başarıyı yakalayan Toplam Kalite Yönetimi, Kıyaslama, Değişim Mühendisliği, Yalın Yönetim konuları ile ilgili literatür araştırması yapılmıştır. Sonrasında, bu yaklaşımların inşaat sektöründe özellikle yüklenici organizasyonlar için ne ifade ettikleri, bu organizasyonlarda uygulanmalarında amaçlarının ne olması gerektiği, bu yaklaşımların birbirleriyle aynı anda veya ayrı ayrı, organizasyonun bir bölümü için veya tüm organizasyon için uygulanabilirlikleri üzerinde durulmuş ve yapılan anketlerle desteklenmiştir. Araştırmalar sonucunda, bu dört günümüz yönetim bilimi yaklaşımlarının ana amaçlarının birbirleriyle kesiştiği ve en iyiyi yakalamak için sürekli gelişme olduğu gözlemlenmiş, Türk yüklenici inşaat organizasyonlarının ise bu dört yaklaşımdan bazılarını organizasyonlarında uygulamaya çalıştıkları ancak, yaklaşımların bu organizasyonlar tarafından tam anlamıyla anlaşılamadığı ortaya çıkmış, bunun nedenleri olarak da genellikle üst yönetimin bu konularda fazla bilgi sahibi olmaması, bu uygulamaları sadece rekabet ortamının gerektirdiği için kendi organizasyonlarına uygulamak istemeleri gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, bu dört günümüz yönetim bilimi yaklaşımı, Türk yüklenici inşaat organizasyonlarında henüz kendilerine tam anlamıyla uygulama alanı bulamamaktadır. Bu yüzden, bu yaklaşımların bu organizasyonlara, üst yönetimden başlanarak tüm personel dahilinde açıklanmalı ve uygulanmaları sonucundaki getirilerinin neler olacağı anlatılmalıdır. Ancak bu sayede bu yaklaşım ve tekniklerden en üst düzeyde fayda sağlanabilecektir. vııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In contemporary world organisations, considering the ecosystems they are part of, ought to adapt their policies to rapidly changing environmental conditions and customer demands, monitor global management and technological developments closely and catch up with the competition in order to maintain their existence in the market.This nonstop process gets harder to eliminate with the changing of societies from being industrial oriented to information oriented and their increasing and various demands. As a result management approaches emerge globally with different names and methodologies. Although this new trend is intensively and continuously presented to the organisations by various means, it creates different sorts of complications and conflicts causing circumstances hard to handle. The construction sector, on top of its complicated nature with its unique processes and characteristics, is slower and less effective to catch up with above mentioned emerging information technologies and management approaches. This study initially explains the historical development of management and organisation science and its meaning to the organisation. Furthermore literature about Total Quality Management, Benchmarking, Reengineering and Lean Management, which globally are the most frequently implemented and most succesfull ones of all those management approaches, is researched. Followed by a study of perception of these approaches by active contractor organisations in the construction sector, together with the essential objectives of possible implementations. It is also emphasized how applicable these approaches are all together or seperately to the whole organisation or to a part of it and the outcome is supported by surveys. As a result of these researches, it is observed that all four approaches are common in terms of objective that is continuous improvement for success and that they are not completely comprehended by Turkish Contractor Organisations although some are attempted to be implemented. A deeper survey into this has shown that although top management of organisations lack expertise, they intent to apply those approaches into their businesses as the competitive market requires it. In conlusion, these four management approaches have not yet been succesfully implemented in the Turkish contractor organisations in construction sector. Therefore, they should be described to the top management and to the whole staff in detail and the organisation should also be briefed about benefits of those applications. This may be the only way to succesfully employ these aproaches in the construction sector. IX