Comparison of modal parameter identification techniques for base excited structures
Zeminden uyarılan yapılar için modal parametre tanılama metodlarının karşılaştırılması
- Tez No: 152429
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİLMİ LUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
VI ÖZET ZEMİNDEN UYARILAN YAPILAR İÇİN MODAL PARAMETRE TANILAMA METODLARININ KARŞILAŞTIRILMASI Bu çalışmada, ilki dinamik sistemlerin ikinci derece formulasyonlanna, diğeri birinci derece formulasyonlanna dayanan iki tanılama metodunun zeminden uyarılan binalara uygulamanndaki performansları karşılaştınlmıştır. Öncelikle, özelliklerini bildiğimiz bir sistemin modal parametreleri iki metodun da kullanıldığı bir Monte Carlo simulasyonunda tanılanmıştır. Simulasyondan gelen ivme verilerine yapay olarak gürültü eklenmiş, daha sonra gerçek hayat koşullan sağlama amacıyla hız ve deplasman verileri integrasyonla bulunmuştur. Metodlan özelliklerini bildiğimiz sisteme uyguladıktan ve metodlann güçlü ve zayıf yanlannı analiz ettikten sonra uzun açıklıklı asma bir köprü olan Vincent Thomas köprüsünün modal parametreleri bulunmuştur. Analizde Whittier ve Northridge depremlerinden gelen veriler kullanılmış ve köprünün bu depremler sırasındaki performansı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARISON OF MODAL PARAMETER IDENTIFICATION TECHNIQUES FOR BASE EXCITED STRUCTURES In this study two identification methods, one based on the second order formulation and the other based on the first order representation of dynamic systems, are compared in terms of their performance for applications to base excited systems. First, we identify the modal parameters of a known system in a Monte Carlo simulation setup with both techniques. Acceleration data coming from the simulation is artificially polluted with noise and then integrated to get velocity and displacement time histories in order to reproduce real life conditions. After applying the methods to a known system and analyzing the strengths and weaknesses of the methods, the modal parameters of a long span suspension bridge, namely the Vincent Thomas Bridge, are investigated. Data from the Whittier and the Northridge earthquakes are used in the analysis, and the performance of the bridge during these earthquakes is discussed.