Development of a library for CMOS analog neural networks
CMOS analog sinir ağları için bir kütüphane geliştirilmesi
  1. Tez No: 152430
  2. Yazar: MUSTAFA TAŞKALDIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNHAN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
V ÖZET CMOS ANALOG SINIR AĞLARI İÇİN BİR KÜTÜPHANE GELİŞTİRİLMESİ Sinir ağlarının gücü çok sayıdaki işlem biriminin birbiriyle paralel ve kollektif olarak çalışmasından gelmektedir. Sinir ağlarının özünde bulunan bu paralel çalışma mantığına karşın çoğu uygulama belirli alanlara özgüdür ve yüksek maliyetli donanımlarla gerçeklenebilmektedir. Bir çok uygulamada genel amaçlı bilgisayarlar kullanılmaktadır. Analog sinir ağları bu paralelliği kullanmakla birlikte bir çok uygulama için çeşitli avantajlar sunmaktadır. Küçük alan kaplamalrı, hızlı çalışmları ve düşük güç harcamaları analog sinir ağlarının avantajlarından bazılarıdır. Bununla birlikte ana log gerçeklemenin önemli problemleri analog sinir ağı uygulamalarının belirli alanlara özgü kalmasına neden olmaktadır. Analog devrelerin düşük doğruluk derecesi, hesapla malarda gerekli olan yüksek lineerlik, ağırlık katsayılarının saklanması ye güncellenmesinde karşılaşılan zorluklar, ideal olmayan devre özelliklerinden dolayı algoritmalar üzerindeki kısıtlamalar ve sinir ağının eğitim işlemi için fazladan bir donamma ihtiyaç duyulması gibi problemler analog gerçeklemelerin temel problemleridir. Çok sayıdaki işlem biriminin kollektif olarak çalışması sayesinde bir sinir ağındaki daha etkin elemanlar diğer birimlere göre doğruluk derecesi daha yüksek olacak şekilde tasarlanabilir. Buradaki düşünce belirli bir birimdeki eksikliğin diğer birim(ler) tarafından giderilebiliyor olmasıdır. Yapay sinir ağlarının farklı yapı birimlerinin bulunduğu bir CMOS kütüphane bu tür bir gerçekleme için temel oluşturabilir. Farklı sinaps ve akti- vasyon birimlerinin bulunduğu bir kütühane geliştirilmiştir. Bu kütüphanenin birimleri kullanılarak oluşturulan sinir ağı uygulamaları göstermiştir ki bu tür bir yaklaşım ana log sinir ağlarının temel problemlerine çözüm getirebilmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DEVELOPMENT OF A LIBRARY FOR CMOS ANALOG NEURAL NETWORKS The power of Neural Network (NN) implementations stems from the massively- parallel collective processing of large number of processing units. Despite the impor tance of natural parallelism in a neural hardware, dedicated hardware is available at a high cost. Consequently, general-purpose computers are generally used for neural ap plications. However, the main advantage of NNs is lost by using serial computational devices. Analog implementation of neural networks facilitate this parallelism and can pro vide other advantages in many NN applications. The small size, high speed, and low power are some examples for their benefits. However, due to hardware implementation problems, analog neural hardware is generally available for dedicated applications. Low accuracy of analog hardware, problems with linearity in computations, weight storage and update, limitations on algorithms due to circuit non-idealities and need of extra hardware for the training process are main problems of analog implementations. By means of collective processing of large amount of simple processing units in a NN, it is possible to implement effective units more accurately compared to other units in the network. The idea is, a deficiency (low speed, large size, low accuracy, etc.) of a specific unit can be compensated by another unit(s) in the network. Development of a CMOS library containing different building blocks of NNs may provide a basis for such an implementation. A library containing different units is developed. Several NN examples implemented by using library units show that this approach compensates some of the main problems of analog neural networks (ANNs).