Supplier performance assessment via data envelopment analysis: A pharmaceutical company case study
Tedarikçi performans değerlendirmesinde veri zarflama analizi: Bir ilaç şirketinde uygulama
  1. Tez No: 152428
  2. Yazar: YASEMİN SUNTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA KAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET TEDARİKÇİ PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİNDE VERİ ZARFLAMA ANALİZİ; BİR İLAÇ ŞİRKETİNDE UYGULAMA Bu çalışmanın amacı, tedarikçi performans değerlendirme sürecini ana yönleri ile ele almaktır. Daha önceki çalışmalarda, tedarikçi verimliliğini arttırmaya yönelik, tedarikçi performans ölçümü üzerine birçok araştırma bulunmaktadır. Uygulamada, bütünleşik Veri Zarflama Analizi kullanılarak tedarikçilerin seçimi, göreceli etkmlMerinin ölçülerek kıyaslanması, referans grupların ve tedarikçi kümelerinin belirlenmesi sağlanmıştır. Ayrıca Tercih Öğeleri Analizi, Deney Tasarım ve Analizi ile Veri Zarflama Analizi' nde çeşitli derecelendirme yöntemleri detaylı olarak incelenmiştir. Veri Zarflama Analizi 'nde her bir karar verme mekanizmasının göreceli etkinlikleri, ağırlıklı çıktılarının ağırlıklı girdilerine oram olarak tanımlanabilir. Bu göreceli etkinlikler, yönetsel performans göstergelerinin de yardımıyla, tedarikçileri verimli ve yüksek performanslı, verimli ama düşük performanslı, verimsiz ama yüksek performanslı, verimsiz ve düşük performanslı olmak üzere dört grupta toplamakta kullamlmıştır. Daha sonra, verimli ve yüksek performanslı tedarikçiler arasından, diğer üç gruptakilere yol gösterici nitelikte olan örnek tedarikçiler belirlenmiştir. Bu analizde kullanılan modeller, sırasıyla, STATISTICA, DESIGN-EXPERT ve LINDO programları kullanılarak çözülmüştür. Çalışmanın sonunda elde edilen sonuçlar özetlenmiş ve ileride yapılabilecek araştırmalar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT SUPPLIER PERFORMANCE ASSESSMENT VIA DATA ENVELOPMENT ANALYSIS: A PHARMACEUTICAL COMPANY CASE STUDY The aim of this study is to investigate the key issues of the supplier performance assessment process. In order to enhance the efficiency of suppliers, substantial research effort is invested in supplier performance measurement in previous studies. Integrated Data Envelopment Analysis (DEA) methodology is employed in a real life implementation for figuring out the selection of suppliers, evaluation of relative efficiencies, monitoring of the peer groups and supplier clustering. Discrete Choice Analysis (DCA), Design and Analysis of Experiments (DOE) and several DEA full ranking approaches are also analyzed in detail. The relative efficiency of each Decision Making Unit (DMU) in DEA is defined as the ratio of weighted sum of outputs to the weighted sum of inputs. These efficiencies are utilized in conjunction with managerial performance ratings in identifying supplier clusters, which are categorized into groups of high performer and efficient (HE), high performer and inefficient (HI), low performer and efficient (LE), low performer and inefficient (LI). Then, effective benchmarks from the HE cluster are identified for improving the operations of the suppliers in the HI, LE and LI clusters. The models used in the analysis are solved respectively by STATISTICA, DESIGN-EXPERT and LINDO linear solver package. Summarizing the results and stating the future research areas concludes the study.