Occupational health and safety risks and preventions in construction industry: A case study in Turkey
İnşaat sektöründe iş sağlığı ve güvenliği riskleri ve önlemleri: Türkiye'de durum incelemesi
  1. Tez No: 152455
  2. Yazar: TAMER METİNSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET.... İNŞAAT SEKTÖRÜNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSKLERİ VE ÖNLEMLERİ: TÜRKİYEDE DURUM İNCELEMESİ Türkiye'deki inşaatlarda iş güvenliği, bütün yönetmeliklere rağmen duyarsızlık ve bilgi eksikliği yüzünden kötü bir haldedir. Bu çalışmada iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili riskler ve önlemlerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda bir anket hazırlanmış ve üst düzey yetkili personelle görüşülmüştür. Hazırlanan anket çalışmasının basit ve kolay anlaşılabilir olması önemlidir. Bu yüzden Safety Journal'da 1998 yılında kullanılan bir anket kısmen uyarlanmıştır. Anketteki sorular bugün yürürlükte olan uluslar arası standartlarla da uyuşmaktadır. Anket çalışması 20 inşaat sahasında uygulandı. Güvenilir sonuçlar elde etmek için değişik tipte ve büyüklükte inşaatlar incelendi. Elde edilen sonuçlar belirlenmiş standartlara göre değerlendirildi ve böylece Türkiye'deki inşaatlarda iş sağlığı ve güvenliği açısından bir kanıya varıldı. Tez ayrıca, pratik çalışmanın yanında konuyla ilgili gerekli bilgileri de içermektedir. Türkiye'deki inşaat endüstrisinde iş sağlığı ve güvenliği risklerini önlemek amacıyla yapılan bu uygulamalı çalışma iş deneyimimle birleştirilmiş ve bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT OCCUPATIONAL HEALTH AND SAFETY RISKS AND PREVENTIONS IN CONSTRUCTION INDUSTRY: A CASE STUDY IN TURKEY Occupational safely in constructions sutlers from the lack of knowledge and sensitivity despite all regulations in Turkey. In this thesis, the aim is to determine the risks and precautions related to occupational health and safety. According to this aim a questionnaire was prepared and interviews were made with first level of authorized personnel. It is important that the questionnaire is simple and quick understandable. For this reason the questionnaire that was applied in Safety Science Journal in 1998, was partially adapted. The items in the questionnaire are compatible with the international standards criteria, which are valid today. The questionnaire study was applied to 20 construction sites. To obtain integrated results, different type and size of constructions were visited. Obtained results were criticized according to determined standards; thus, an assessment was done in Turkey from the occupational health and safety point of view. Besides practical study, thesis also includes, information related to the subject. Combining this practical study with my work experience, some suggestions are proposed to prevent occupational health and safety risks in T urkish construction industry.