Implementation of a distributed scheduling system in BUFAIM
Dağıtık yapıdaki bir çizelgeleme sisteminin BUFAIM'de uygulanması
  1. Tez No: 152454
  2. Yazar: TUNCAY MERDİVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TAMER ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET DAGITIK YAPIDAKİ BİR ÇIZELGELEME SİSTEMİNİN BUFAIM'DE UYGULANMASI Bu çalışmanın amacı, Boğaziçi Üniversitesi Esnek Otomasyon ve Zeki İmalat Sistemleri (BUFAIM) laboratuvarı için dağıtık bir çizelgeleme sistemi sunmak ve bu önerilen sistemi uygulamaktır. Önerilen çizelgeleme sistemini modellemek için grafiksel çizelgeleme sistemi (G-SAMS) modülü olan iCron yazılımı kullanılmıştır. Önerilen çizelgeleme sistemi, gerçek sistem durumu ile çizelgeleme sisteminin durumu arasındaki zaman farkım en küçüklemek için atölye seviyesinde oluşan aksamalara ve değişikliklere anında cevap verebilecek bir şekilde geliştirilmiştir. Oluşturulan çizelgeleme sistemi, bir istemci/sunucu mimarisi üzerine kurulmuş olup, sunucu görevini merkezi çizelgeleme birimi istemci görevini ise yerel çizelgeleme birimleri üstlenmektedir. Bu mimaride, BUFAIM' in ana çizelgeleme problemi, merkezi çizelgeleme birimi tarafından tek kaynak çizelgeleme problemlerine ayrıştırılır ve bu problemler kaynakların yerel çizelgeleme birimlerine dağıtılır. Yerel çizelgeleme birimleri, kendi çizelgeleme mekanizmalarım kullanarak kendilerine gelen tek kaynak çizelgeleme problemlerini çözerler ve operasyonları sorumlu oldukları sistem birimlerine eşlerler. Çizelgeleme şişenimin, sistemde meydana gelebilecek aksamalara ve değişikliklere hızlı bir şekilde cevap verebilmesi için, makinalar, yerel çizelgeleme birimleri ve merkezi çizelgeleme birimi gibi çizelgeleme sistemi içindeki bütün birimlerin birbirleriyle iletişim halinde olması gerekir. İletişimi sağlayan bir mesaj laşma mekanizmasıyla, yerel çizelgeleme birimleri, kendilerine atanan operasyonları sistemdeki son değişikliklere göre yeniden çizelgeleyebilirler ve böylece daha uygulanabilir çizelgeler elde edilebilir. Sistemin çalışmasını görmek için önerilen çizelgeleme sistemi üzerinde bir benzetim çalışması yapılmıştır. Sonuçta, önerilen dağıtık çizelgeleme sisteminin, BUFAIM'in çizelgeleme faaliyetlerini iyi bir şekilde gerçekleştirdiği ve sistemde meydana gelen aksamalara ve değişikliklere arımda cevap verebildiği görülmüştür. Bundan dolayı, önerilen dağıtık çizelgeleme sistemi ile daha uygulanabilir ve gerçek duruma uygun çizelgeler elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT IMPLEMENTATION OF A DISTRIBUTED SCHEDULING SYSTEM IN BUFAIM The purpose of this study is to propose a distributed scheduling system and implement this proposed system in Boğaziçi University Flexible Automation and Intelligent Manufacturing (BUFAIM) laboratory. Graphical Scheduling Algorithm Modeling System (G-SAMS), iCron's graphical modelling tool is used to model the proposed scheduling system. The proposed scheduling system can quickly respond the system disruptions and changes occurring in the shop floor level in order to minimize the time lag between the real system state and the state on which the proposed scheduling system works. The proposed scheduling system is built on an object-oriented client/server architecture in which, server corresponds to the central scheduler and clients correspond to the local schedulers. In this architecture, the main scheduling problem of BUFAIM is decomposed into single resource problems and distributed to the local schedulers of the resources by the central scheduler. Local schedulers generate solutions to the respective single resource problems by using their local dispatching mechanism and dispatch the operations to their system entities. The scheduling system entities such as machines, local schedulers and central scheduler communicate with each other so that the system can quickly respond the disruptions and changes in the system. By using a messaging mechanism providing the communication, local schedulers reschedule the operations according to the last changes in the system and more applicable schedules are obtained. In order to see the running of the system, a simulation study is applied to the proposed scheduling system. Consequently, the simulation study shows that the proposed distributed scheduling system performs the scheduling activities of the BUFAIM system and can react the disturbances and changes occurring in the system. Therefore, more applicable and reasonable schedules can be obtained by the proposed distributed scheduling system.