Service architectures over Session Initiation protocol
Session Initiation Protokolü üzerinde servis mimarileri
  1. Tez No: 152459
  2. Yazar: İLHAN KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET SESSION INITIATION PROTOKOLÜ ÜZERİNDE SERVİS MİMARİLERİ Session Initiation Protocol (SIP), HTTP ve SMTP protokollerine benzerliği sebebiyle IP üzeri ses dünyasında hemen kabul görmüş ve kullanılmaya başlanmıştır. Bu protokol temelde iletişim kurmak isteyen herhangi iki yada dafa fazla varlığın oturumunu başlatmak, değiştirmek yada sonlandırmak için kullanılır. Bu protokol kullamlarak çok sayıda iletişim servisi geliştirilmiştir. Bu servisler için pek çok yazılım dili tanımlanmıştır. Bu diller farklı iletişim servislerini kolaylıkla gerçeklemek için kullanılır. SIP protokolü servisleri çok çeşitli olup, servis çeşitliliği arama bekletme, kısa kodlu arama, arama sınırlandırma, arama transferi gibi yaygın ve bilinen iletişim servislerinden web'den arama, anlık mesaj laşma, lokasyona göre ulaşım, şahsın sistemde olup olmama bilgisine göre arama ve mesajlaşma gibi yeni tip Internet servislerine kadar geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Bu servisler için değişik servis teknolojileri ve basit yazılım dilleri geliştirilmiştir. Bunlardan bazıları SIP CGI, SIP Servlets, JAIN SIP, CPL, SCML, CCXML olarak sıralanabilir. Çağrı işleme Dili (CPL) çok sayıda servisi desteklemekle birlikte, üçüncü taraf çağrı denetimi servislerini sağlamak için gerekli mekanizmaları içermez. Bu eksiklik CPL dilinde yapılan geliştirme ve de yeniliklerle giderilmiştir. Bu çalışma ile arama başlatma yeteneği kazandırılan CPL, web'den arama, varlık (presence) bilgisine göre arama yapma gibi servisleri tanımlayabilecek şekilde geliştirilmiştir. Yine benzer şekilde, bütünleşmiş ağlar üzerinde genel ve açık servis yaratabilme ve çalıştırabilme kapasitesi olan JAIN mimarisinde CPL desteğinin olmaması bu mimarinin eksikliğidir. Diğer bir yandan, yine bu çalışma ile gerekli arayüzleri tanımlayarak CPL modülünün JAIN SUP mimarisine kazandırılması hedeflenmiştir. Geliştirilen JAIN SIP CPL mimarisi çeşitli SIP servislerinin gerçeklenmesine olanak sağlamaktadır. JAIN SIP CPL servis mimarisi SIP bileşenleri üzerinde daha kapsamlı bir arama kontrol mekanizması oluşturur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT SERVICE ARCHITECTURES OVER SESSION INITIATION PROTOCOL Session Initiation Protocol (SIP) has gained wide acceptance in the Voice over IP community since its introduction, due to its resemblance to HTTP and SMTP. It has been mainly used for initiating, modifying, and terminating of sessions between communicating entities. Many communication services are built upon it, and different programming languages have been defined and used to ease implementation of these services. Range of services include traditional telephony, i.e. abbreviated dialing, call forwarding, call logging, call transfer and new services like click-to-dial, presence, messaging, and third party call control. Service technologies and scripting languages exist to provide these vast range of services: SIP Common Gateway Interface (SIP CGI), SIP Servlets, Java API's for Integrated Networks (JAIN SIP), Call Processing Language (CPL), Service Creation Markup Language (SCML) and Call Control Markup Language (CCXML). Although CPL supports many services, it lacks the mechanisms to provide third party call control services. This work presents third party call control extensions to CPL. Extensions fulfill the requirement to initiate calls, thus extend capabilities of CPL to cover third party call control services like wake-up, click-to-dial, automatic call based presence services. Similarly, JAIN Architecture have capability to be an open service deployment framework over the Integrated Networks, nonetheless it does not have support for CPL. This work has another focus to develop a CPL adapter module to JAIN SIP by providing necessary interfaces. An architecture deploying the JAIN SIP CPL module has mechanisms to afford these vast services by bridging CPL with JAIN. JAIN SIP CPL service frameworks will posses a fine-grained control over SIP messaging components: SIP proxies, and SIP Back-to-Back-User-Agents (B2BUAs).