Real-time holonic shop floor control implementation in BUFAIM
BUFAIM'de gerçek-zamanlı holonik atölye kontrol uygulaması
  1. Tez No: 152460
  2. Yazar: YAVUZ TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET BUFAIM'DE GERÇEK- ZAMANLI HOLONIK ATÖLYE KONTROL UYGULAMASI Günümüz imalat kuruluşlarının dinamik talebe cevap verebilme ve ürün yel pazesinin hızlı değişmesi gibi gereksinimleri karşılayabilmesi gerekmektedir. Bu gereksi nimler üretim endüstrisini değişen durumlara hızlı adapte olabilen ve sık bozulmalara karşı koyabilen, esnek ve otomatik sistemler geliştirmeye zorlamaktadır. Esnek Üretim Sistemi, değişik parça tiplerini aynı anda işleyebilmesi, değişik operasyonları gerçekleşti rebilmesi ve otomatik malzeme taşıma sistemi sayesinde bu gereksinimleri karşılamak için gelecek vaat eden bir teknoloji sağlamaktadır. Bu çalışma dağıtık bir kontrol örneği olan holonik imalatı temel alarak atölyedeki sipariş ve kaynakları yönetecek bir Atölye Kontrol sistemi sunmaktadır. Gerçek-zamanlı holonik bir Atölye Kontrol sistemi geliştirilmiş ve Boğaziçi Üniver sitesi Esnek Otomasyon ve Zeki İmalat Sistemleri laboratuvarında bir Esnek Üretim Sistemi ortamı sağlayan model fabrikada uygulanmıştır. Mimari, 'holon' adı verilen ve ürün, kaynak ve siparişleri temsil etmek için özelleşmiş, işbirliğinde bulunan bağımsız ajanlara dayanmaktadır. Kontrol dağıtıktır ve siparişlerin kaynaklara çizelgelenmesi teklif mekanizmasıyla sağlanmaktadır. Nesne-yönelimli analiz ve tasarım Birleştirilmiş Modelleme Dili ile, programlama C++ diliyle ve holonlar arasındaki haberleşme mesaj sıralama ile yapılmıştır. Önerilen sistem bozulmalara geliştirilmiş karşı koyma, esneklik ve yeniden yapıla- nabiHrlik getirmektedir. Azaltılan karmaşıklık ve geliştirilebilir mimari yeni araştırma imkanlarına yönelim sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT REAL-TIME HOLONIC SHOP FLOOR CONTROL IMPLEMENTATION IN BUFAIM Today's manufacturing establishments have to satisfy requirements such as dy namic demand response and quick modification of product mix. These requirements, force the manufacturing industry to develop flexible and automated systems that are easily adaptable to changing conditions and cope with frequent disturbances. Flexible manufacturing system, due to the capability to process different part types simultane ously and perform different operations, plus the automated material handling, provides a promising technology to fulfil the requirements. This study presents a Shop Floor Control system that manages orders and resources on the shop floor, based on holonic manufacturing which is a highly distributed control paradigm. A real-time holonic Shop Floor Control system is developed and implemented for the model factory in Boğaziçi University Flexible Automation and Intelligent Manufac turing laboratory, which provides a Flexible Manufacturing System environment. The architecture is based on the concept of autonomous co-operating agents, called 'holons' which are specialized to represent entities such as product, resource and order. The control is distributed and scheduling of orders to resources is maintained by bidding mechanism. The object-oriented analysis and design is done using Unified Modeling Language, programming by C++, and the communication between holons by message queueing technology. The proposed system offers improved reactivity to disturbances, flexibility and reconfigurability. The reduced complexity and extensible architecture provide orienta tion towards new research opportunities.