Delay-constrained online multicast routing heuristics for real-time communication
Gerçek-zamanlı iletişim için gecikme-kısıtlamalı çevrimiçi çoklu-yayın yol-atama bilişsel yöntemleri
  1. Tez No: 152458
  2. Yazar: MURAT ŞENSOY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT ZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET GERÇEK-ZAMANLI İLETİŞİM İÇİN GECİKME-KISITLAMALI ÇEVRİMİÇİ ÇOKLU- YAYIN YOL- ATAMA BİLİŞSEL YÖNTEMLERİ Gerçek-zamanlı iletişim önem kazanmakta. Çoklu kullanıcılı gerçek-zamanlı iletişim uygulamaları yaygınlaşırken, çoklu-yaym yol-atama daha popüler olmaktadır. Çoklu-yaym yol-atama literatürü oldukça geniş olmasına rağmen, çevrimiçi çoklu-yaym yol-atama göreceli olarak fazla çalışılmamış bir alandır. Çevrimiçi çoklu-yaym otu rumlarında çoklu-yaym grup üyeleri oturuma sıklıkla girer ve çıkar. Gerçek-zamanlı iletişim söz konusu olduğunda, çevrimiçi çoklu-yaym yol-atama daha zor olmaktadır. Gerçek-zamanlı iletişim uçtan-uca gecikme gibi ilave kısıtlamaları çoklu-yaym yol- atama üzerine empoze eder. Gerçek-zamanlı iletişimin katı gecikme kısıtlamaları çoklu- yaym ağaçlarının yenilenmesi için gösterilecek hesapsal çabayı sınırlar. Bu çalışmanın motivasyonu gerçek-zamanlı iletişimde oturum boyunca gecikme- kısıtlamalı çoklu-yaym ağaçlarının çevrimiçi hesaplamalarında, hız için eniyilikten be lirgin bir şekilde ödün vermeksizin kullanılabilecek hızlı ve etkili çevrimiçi çoklu-yaym yol-atama buluşsal yöntemleri geliştirmektir. Bu amaç için çoklu-yaym yol-atama altyapısında kullanılabilecek hızh ve etkili gecikme-kısıtlamah tekli-yaym yol-atama yöntemleri ayrıca gereklidir. Bu tezde, iki çevrimiçi çoklu-yaym yol-atama bilişsel yöntemi ve bir tekli-yaym yol-atama bilişsel yöntemi önerilmiştir. Önerilen bilişsel yöntemlerin başarımı lit eratürdeki çevrimiçi ve çevrimdışı bilişsel yöntemler kullanılarak değerlendirilmiştir. Benzetimlerin de işaret ettiği üzere, önerilen bilişsel yöntemler başarım ile hesapsal çaba arasındaki en iyi dengeyi sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DELAY-CONSTRAINED ONLINE MULTICAST ROUTING HEURISTICS FOR REAL-TIME COMMUNICATION Real-time communications is becoming essential. As applications of real-time communications with multiple participants become widespread, multicast routing is becoming more popular. Although there is a vast amount of literature on multicast routing, online multicast routing is a relatively unexplored area. In online multicast ses sions, multicast group members join and leave the multicast session frequently. When real-time communications is concerned, online multicast routing becomes tougher. Real-time communications imposes its additional constraints, such as end-to-end de lay, to multicast routing. Rigid delay constraints of real-time communications restrict computational effort for online update of multicast trees. The motivation of this work is to develop fast and efficient online multicast routing heuristics that can be used in real-time communications for online computation of delay-constrained multicast trees throughout a multicast session without significantly sacrificing optimality for speed. For this purpose, fast and efficient delay-constrained least-cost path heuristics are also required to be used as an underlying unicast routing heuristic in multicast routing. In this thesis, two online multicast routing heuristics and one unicast routing heuristic is proposed. Performance of proposed heuristics is evaluated using online and offline multicast routing heuristics from literature. Simulations indicate that our heuristics offer the best balance among performance and computational effort.