An analysis and evaluation of typical residential buildings with emphasis on last two earthquake codes in Turkey
Tipik konut binalarının son iki deprem yönetmeliği açısından analizi ve değerlendirilmesi
- Tez No: 152466
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET TİPİK KONUT BİNALARININ SON IKI DEPREM YÖNETMELİĞİ AÇISINDAN ANALİZİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ Bu tez çalışması, 1975 Deprem Yönetmeliğinin (TEC- 1975) hükümlerine uygun tasarlanmış ve inşa edilmiş binaların süneklilik, taşıyıcı sistem davranış katsayısı, donatılandırma gibi çeşitli parametreler açısından analizini ve değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Bu ilkeden yola çıkarak Türkiye birinci deprem bölgesinde yer alan dört farklı tipte konut binası seçilmiş ve 1975 Deprem Yönetmeliğine uygun olarak yeniden tasarımı yapılmıştır. Bu binalardan bir tanesi için hem yeni tasarımı (bina tip-1) hem de mevcut tasarımı (eksik dizayn bina tip-1) göz önüne alınmıştır. Binaların üç boyutlu modelleri ETABS yapısal analiz programında hazırlanmış ve statik itme analizleri yapılmıştır. Bu statik itme analiziyle, ATC-40 dokümanlarında tanımlanan kapasite spektrum metodu kullanılarak, binaların performans seviyeleri tespit edilmiştir. Elde edilen kapasite eğrileri yardımıyla ATC-19 dokümanında tanımlanan yapı davranış (deprem yükü azaltma) katsayıları hesaplanmıştır. Hesaplanan bu katsayılar yardımıyla binaların 1998 Deprem Yönetmeliğine göre taban kesme kuvvetleri ve kolon donatı oranlan yeniden hesaplanmıştır. Bina tip-1 ve eksik dizayn bina tip-1 için ayrıca lineer olmayan zaman tanım alanında hesap yöntemleri kullanılmıştır. Yapılan karşılaştırmalar ve sonuçlar göstermiştir ki, tüm bina varlığı üzerinde bir genelleme yapılamasa da, 1975 yönetmeliğine göre tasarlanmış ve inşa edilmiş bir binanın birinci deprem bölgelerinin sarsıntı özelliklerine sahip bir deprem etkisi altında yıkım afetini yaşayacağı beklenmemelidir. Bu, aynı zamanda, 1975 yönetmeliğiyle hesaplanan ile 1998 yönetmeliğiyle hesaplanan taban kesme kuvvetleri arasındaki farkın, 1975 yönetmeliğinin güvenilirliğini doğrudan etkilemediğim göstermektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT AN ANALYSIS AND EVALUTAION OF TYPICAL RESIDENTIAL BUILDINGS WITH EMPHASIS ON LAST TWO EARTHQUAKE CODES IN TURKEY The aim of this study is an overall evaluation of the 1975 Turkish Earthquake Code (TEC- 1975) with respect to several concepts, such as ductility, response modification factor, reinforcements, etc. assuming that the design and construction of buildings under consideration with the code requirements. Four different type buildings were chosen from the first degree of Turkish earthquake zone. These buildings were designed in accordance with TEC-1975. Only for one type of the buildings in addition to new design conditions also available conditions of that building were taken into consideration. Three-dimensional models of the buildings were prepared to perform the analysis by ETABS structural analysis program. By using capacity spectrum method, given in ATC-40 documents, performance levels of the buildings were determined. By the aid of capacity curves, response modification factors of the buildings were calculated in accordance with ATC-19. By using these factors, lateral earthquake forces (base shear) and column reinforcement ratios of the buildings were calculated by the guide of 1998 Turkish Earthquake Code (TEC-1998). After these static analyses, for building type-1 and insufficient designed building type-1 also dynamic analyses were conducted by using the time domain. Comparisons and results illustrated that, although it cannot be generalized for the overall building stock, a building designed and constructed according to TEC-1975 would not be expected to suffer catastrophic collapse under a possible earthquake excitation characteristic of seismic zone 1. This also showed that the difference between base shear forces calculated by TEC-1975 and the latest code does not necessarily mean that buildings designed according to former are totally unsafe.