Characterization of organic acid treated fish oil for production of sulfonated oils
Sülfatlanmış yağların üretimi için organik asitle işlenmiş balık yağının karakterizasyonu
- Tez No: 152469
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR ARIKOL, PROF. DR. ERCÜMENT ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET SÜLFATLANMIŞ YAĞLARIN ÜRETİMİ İÇİN ORGANİK ASİTLE İŞLENMİŞ BALIK YAĞININ KARAKTERİZASYONU Bu araştırmanın amacı, deri sektöründe kullanılabilir yeni bir sulfonatlanmış yağ geliştirilmesi, yağın sulfatlanmış madde miktarının yükseltilmesi, balık yağım asitle işlemenin sulfatlama üzerindeki etkisinin incelenmesi ve reaksiyona giren maddelerin en iyi sitokiyometrik oranlarının hesaplanmasıdır. Bu çalışmada, alabalık yağı saf asetik asit ile farklı mol oranlarında (0.5, 1.0, 2.0 ve 3.0) olmak üzere 80 °C de 12 saat boyunca işleme maruz bırakılmış ve daha sonra yüzde 98 lik sülfürik asit ile farklı mol oranlarında (2.0, 2.5, 3.0, 3.5 ve 4.0) olmak üzere 10 °C de 4-5 saatte sülfatlanmıştır. En yüksek sulfatlanmış madde mikatını veren asetik asitin ve sülfürik asitin sitokiyometrik mol oranlan hesaplanmıştır. Asit ile balık yağım işlemenin, yağın sülfatlarıma yüzdesini yüzde 24 arttırdığı bulunmuştur. En yüksek sulfatlanmış madde miktarı olan 74.44 ü veren, asetik asit : balık yağı mol oram 2.86 ve sulfirik asit : balık yağı oram 3.0 olarak hesaplanmıştır. Elde edilen bu sulfatlanmış yağ, deri endüstrisinde pilot ölçekte denenmiş ve derinin yağlanması için yüzey aktif kimyasalı olarak kullanılmasının uygun olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT CHARACTERIZATION OF ORGANIC ACID TREATED FISH OIL FOR PRODUCTION OF SULFONATED OILS The purpose of this investigation is; to develop a new modified sulfonated oil which is suitable to use in leather industry, to increase sulfonated fatty matter in the oil, to determine effect of organic acid treatment on sulfonation of oil and to calculate optimum stoichiometric mole ratios of the reactants. In this work; fish oil which has ~5.5- 5.8 double bonds per triglyceride is treated with glacial acetic acid at 80 °C for 12 hours in different mole ratios (0.5, 1.0, 2.0 and 3.0) then acid treated fish oil is sulfonated with sulphuric acid (98 per cent) at 10 °C for 4-5 hours in different mole ratios (2.0, 2.5, 3.0, 3.5 and 4.0). The sulfonated fatty matter values are calculated to determine optimum stoichiometric mole ratios of acetic acid and sulphuric acid. As conclusion; treatment of fish oil with acetic acid increases sulfonated fatty matter by 24 percent. And optimum stoichiometric mole ratios are found as acetic acid: fish oil is 2.86 and sulphuric acid: fish oil is 3.0 and at these mole ratios highest sulfonated fatty matter value of 74.44 is obtained. This modified sulfonated oil is evaluated at leather tanning industry in pilot scale and is concluded as suitable surface active agent for fat liquoring of leather.