Ankara koşullarında yetiştirilen yabancı kökenli bazı üzüm çeşitlerinin ampelografik özelliklerinin belirlenmesi üzerinde araştırmalar
Description of the ampelographic characters of some introduced grape varieties grown in Ankara conditions
  1. Tez No: 1188
  2. Yazar: İBRAHİM DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada, Ankara üniversitesi Ziraat Fakül tesi Tarım ürünleri Teknolojisi Bölümü Kolleksiyon Bağı ve Bahçe Bitkileri Bölümü Araştırma ve Uygulama Bağların da yetiştirilen 5* i sofralık 9'u şaraplık olmak üzere ya bancı kökenli 14 üzüm çeşidinin ampelografik özellikleri belirlenmiştir. Bu üzüm çeşitlerinden Alphonse Lavallâe, Cardinal, Hamburg Misketi, Muscat Reine Des Vignes, Perlette sofralık; Alicante Bouschet, Axis, Grenache, Malvasia, Pinot Blanc, Pinot Noir, Portugieser, Riesling ve Semillon ise şaraplıktır. Üzerinde çalışılan üzüm çeşitlerinin ampelografik özelliklerinin belirlenmesinde, Uluslararası Bitki Gen Kaynakları Merkezi (International Board for Plant Genetic Resources-IBPGR) adına oluşturulan bir bilim kurulu tara fından 1983 yılında hazırlanan Üzüm Tanımlayıcıları *nın (Descriptors for Grape), Tanımlama ve ön Değerlendirme Verileri (Characterization and Preliminary Evaluation Data) esas alınmıştır. Yaprakların ampelografik ölçüleri ise Morton' dan (1979) alınan Galet yöntemine göre belirlenmiş tir. ANAHTAR KELİMELER: Yabancı Orijinli Üzüm Çeşitleri (vitis vinifera L. cvs.), Ampelografi, IBPGR, Üzüm Tanımlayıcıları, Tanımlama ve ön Değerlendirme Verileri, Ampelografik ölçüler.
Özet (Çeviri)
In this research, ampelographic description of 14 introduced grape varieties (5 table, 9 wine) grown in experimental vineyard of the Department of Horticulture and Collection Vineyard of the Department of Technology of Agricultural Products, Faculty of Agriculture in Ankara were investigated. Grapevine cultivars which were subject to this ampelographic study are Alphonse Lavallee, Cardinal, Muscat of Hamburg, Muscat Reine Des Vignes, Perlette (table grape varieties) and Alicante Bouschet, Aris, Grenache, Malvasia, Pinot Blanc, Pinot Noir, Portugieser, Riesling, Semillon (wine grape varieties). The characters defined as Characterization and Preliminary Evaluation Data in Descriptors for Grape prepared in 1983 by a working group of International Board for Plant Genetic Resources (IBPGR) were used to determine the ampelographic definition of these grape varieties. Ampelographic measurements of the mature leaves were determined by the method of Galet explained in Morton (1979). KEY WORDS: Introduced grape varieties (Vitis vinxfera, L. cvs.), Ampelography, IBPGR, Descriptors for Grape, Characterization and Preliminary Evaluation Data, Ampelographic measurements.