Lamperti operatörleri üzerine
  1. Tez No: 964
  2. Yazar: CEVRİYE TONYALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT AHMET KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışma dört bölümden meydana gelmiştir. Birinci bölüm, bazı teoremlerin ifadelerine ve temel kavramlara ayrılmıştır. İkinci bölümde, Lamperti operatörünün tanımı ve ör nekleri verilmiştir. Ayrıca, Lamperti operatörlerinin bir karakteriz asyonu elde edilmiştir. üçüncü bölümde, $ a - endomorf izminin ürettiği bir pozitif doğrusal operatör bulunmuştur. Ve bu operatörden yararlanarak Lamperti operatörlerinin bir başka karakte- rizasyonu verilmiştir. Son bölümde, L Lamperti operatörleri L izometrile- rine genişletilmiştir. Böylece, bazı operatörler için DEE sabitinin durumu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This work consists of four parts. In the first part is reserved to some related theorems and fundamental notions. In the second part, the Lamperti operator is defined and a characterization of its is obtained. In the third part, a positive linear operator generated by a $ a - endomorphism is found, and using this operator, another characterization of Lamperti operators is given. The last part contains an extention of L Lamperti operators to L isometries. Thus, for some operators DEE constant is investigated.