TCP congestion control and active queue management mechanisms
TCP mekanizmalarında sıkışıklık denetimi ve aktif kuyruk yönetim mekanizmaları
- Tez No: 152471
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET TCP MEKANİZMALARINDA SIKIŞIKLIK DENETİMİ VE AKTİF KUYRUK YÖNETİM MEKANİZMALARI Günümüzde İnternet, büyümeğe ve uygulama çeşitliliği olarak gelişmeğe devam ettikçe, sıkışıklık denetim mekanizmalarının oynadığı rol, bu farklı uygulamaların bek lentilerini karşılamak için gitgide daha önem kazandı. TCP (İletim Denetimi Protokolü), uç düğümler arasında çalışan ve ancak ağ aşırı derecede yüklendikten sonra tepkin, kendi sıkışıklık denetim mekanizmasına sahip ol masına rağmen, IETF (İnternet Mühendisliği Çalışma Kolu) bu mekanizmalara ilave olarak, sıkışıklık olmadan paketleri düşürerek, kaynaklara yeni başlayan sıkışıklığı önceden tepkin davranarak haber verecek ve yönlendiricilerde yürütülecek aktif kuyruk yönetim mekanizmalarını uygulamaya koymayı düşünmektedir. Bu çahşmada, iki farklı AQM (Aktif Kuyruk Yönetimi) mekanizması ve bunların parametrelerinin seçimi konusunun ana hatları önerilmiştir. İki mekanizma da bu lanık kontrol kuramına dayanmaktadır. İlk önerilen uyarlanır olmayan bulanık denet leyici, son senelerde önerilen pek çok AQM mekanizmalarından daha iyi performans göstermektedir. FMRLC (Bulanık Modele Dayanan Öğrenen Denetleyici) önerilen ik inci mekanizma olup, ağdaki farklı durumlara uyum göstermekte ve ilkine göre daha iyi sonuçlar almaktadır. Benzetim senaryoları sadece FTP (Dosya Aktarım Protokolü) bağlantılarından, kablosuz olanlara kadar değişmektedir. Karşılaştırma için incele nen performans ölçütleri, anlık kuyruk boyu, darboğaz bağının kullanımı, düşürülen paketler, bağlantıların sayısı ve adalettir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT TCP CONGESTION CONTROL AND ACTIVE QUEUE MANAGEMENT MECHANISMS As the Internet continues to expand in size and diversity, congestion control mechanisms start to represent a more and more important role in meeting the expec tations of different applications. Although TCP (Transmission Control Protocol) has its own end-to-end conges tion control mechanisms, which act only in a reactive manner, in that congestion con trol is done after the network is overloaded, IETF (Internet Engineering Task Force) is thinking to deploy additional active queue management mechanisms executed by routers, which can be proactive and drop packets before congestion occurs and thus notify the sources of the incipient congestion. In this study, two different AQM (Active Queue Management) mechanisms and guidelines for their parameter selection are proposed. Both mechanisms are based on fuzzy control theory. The first one is a direct fuzzy controller that performs better than most of the AQM mechanisms proposed in the last few years. The second mechanism is a FMRLC (Fuzzy Model Reference Learning Controller), which adapts to different conditions in the network and shows even better results than the direct one. The sim ulation scenarios vary from FTP (File Transfer Protocol) connections only to wireless cases and performance metrics investigated for the comparison are the instantaneous queue length, bottleneck link utilization, dropped packets, number of connections and fairness.