TCP/IP'de aktif kuyruk yönetimi yapıları ve internet için kaliteli hizmet
Active queue management mechanisms for TCP/IP and quality of service for internet
  1. Tez No: 101056
  2. Yazar: BAHRİ OKUROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA OKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Son on yıl içinde Internet hızlı bir şekilde büyürken, üzerindeki uygulamaların da hem sayısı arttı hem de beklentileri değişti. Bu hızlı büyüme sonucunda TCP/IP protokolündeki sorunlar açığa çıktı. Ağ verimliliğini sağlamak ve paket kayıp oranını azaltmak temel sorunlardan biri olurken, İnternetin mimarisi bugünün ihtiyaçlarına göre yapılmadığından uygulamaların yeni beklentilerini karşılayabilmek için yeni mekanizmalara da gereksinim duyulmaktadır. Ağdaki tıkanıklığı önlemek için uç düğümlerde uzun süredir tıkanıklık denetimi algoritmaları koşturulurken, son yıllarda bu yapılara ek olarak yönlendiricilerin de aktif kuyruk yönetimi mekanizmaları koşturmaları önerilmektedir. Tıkanıklığın erken farkedilerek uç düğümlerin bu durumdan erken haberdar edilmesini sağlayan bu kuyruk yönetim mekanizmaları geleneksel sondan düşürmeli kuyruk yapısına göre bir çok üstünlüğe sahiptir. İnternette sunulan elden geldiğince hizmet yapısı yanında değişik uygulamaların değişik seviyelerde hizmetler alabilmesi için IETF tarafından Farklılaştırılmış Hizmetler yapısı geliştirilmiştir. Bu alandaki daha önceki çalışmaların aksine daha ölçeklenebilir olan bu yapıyı desteklemek için yönlendiricilerde çizelgeleme algoritmaları ile hizmet verilen kuyruklar bulunmaktadır. Kuyrukların bazılarında sondan düşürme yapısı ve aktif kuyruk yönetimi mekanizmaları uygulanırken diğerlerinde hizmet farklılaştırılması için geliştirilmiş yeni algoritmalar koşturulmaktadır. Varolan aktif kuyruk yönetimi mekanizmalarının geliştirilmesi ile oluşturulan bu yapılar tek bir kuyruk üzerinde farklı hizmetler verilebilmesini sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında öncelikle tıkanıklık denetimi yapıları ve aktif kuyruk yönetimi yapıları incelenerek; yapılan benzetimlerle bu yapıların temel sorunları ve bu sorunlara çözümler irdelenilmiştir. Benzetimlerde özel olarak aktif kuyruk yönetimi yapılarının, ağın ve trafiğin niteliğine göre parametre seçimi sorunları ve çok sayıda akışın aktif olduğu yönlendiricilerde paket kaybını gerekli şekilde önleyememeleri durumu üzerinde durulmuştur. Farklılaştırılmış Hizmetler yapısında hizmet farklılaştırmasını sağlama amacına yönelik olarak kullanılan kuyruk yönetimi mekanizmaları incelenerek benzetimler ile başarımları ölçülmüştür. Bu tez çalışmasında bunların yanısıra, yönlendiricilerde tek kuyruk üzerinden hizmet farklılaştırılması yapan ve aktif bağlantı sayısının fazla olduğu yönlendiricilerde daha az paket kaybı ile kuyruğu daha iyi bir şekilde kontrol edebilen bir kuyruk yönetimi yapısı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the past ten years as the Internet grew rapidly, the number and the expectations of the applications on the Internet have changed. As a result of this rapid growth, the weaknesses in TCP/IP have become increasingly apparent. As the achievement of network efficiency and the reduction of loss rate became major problems, new mechanisms are also required to meet the expectations of today's applications since the architecture of the Internet is not designed to support these kind of applications. In order to prevent network congestion, deployment of active queue management mechanisms on gateways is recently recommended in addition to the congestion control algorithms in use. The active queue management mechanisms, which detect congestion earlier and convey notification to sources before queue overflow and packet loss, have many advantages over the traditional drop-tail queues. IETF has developed Differentiated Services architecture to offer different levels of service to the applications, besides the best-effort service. Scheduling algorithms at gateways, which serve to different queues, are used to support this new architecture, which is more scalable than the previous developments in this area. Besides the drop-tail and active queue mechanisms, new queue management algorithms, which are developed especially for service differentiation, are used on these queues. These new algorithms are based on the existing queue management algorithms and offer service differentiation on a single queue. In this thesis, congestion control mechanisms and active queue management algorithms are studied, and the basic problems and possible solutions of the algorithms are investigated using simulations. The parameter selection problem according to the network and traffic properties, and the problem associated with the inability to prevent packet loss for high number of active flows are specifically concerned in simulations. Queue management algorithms to offer service differentiation, are studied and performance of these algorithms are evaluated using simulations. In this thesis, a new queue management algorithm, which offers service differentiation over a single queue, on gateways is developed. This new algorithm reduces the packet loss ratio, and successfully controls the queue size on the gateways that high number of flows is active on.