Influence of waste character on the stability of municipal solid waste landfills
Çöp karakterinin katı atık depolama alanlarının stabilitesine etkisi
  1. Tez No: 152478
  2. Yazar: EMİN USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN BAYKAL, YRD. DOÇ. DR. AYŞE EDİNÇLİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
V ÖZET ÇÖP KARAKTERİNİN KATI ATIK DÖKÜM ALANLARININ STABİLİTESİNE ETKİSİ Katı atıkların güvenli biriktirilip depolanması iç ve dış stabiliteyi gerektirir. Zemin mekaniği prensiplerine uygun olarak stabilitenin değerlendirilmesindeki ilk yaklaşım kesme kuvveti parametrelerinin gerilme limiti kriterine göre belirlenmesidir. Bu çalışmanın amacı çöp karakterinin katı atık döküm alanlarının stabilitesine etkisini araştırmaktır. Farklı kompozisyonlardaki çöplerin kesme kuvveti karakterleri büyük ölçekli laboratuvar direk kesme deneyi ile belirlenmiştir. Çıkan sonuçlar sonlu elemanlar paket programında (Plaxis) çöp döküm sahasının deformasyon ve stabilite analizleri için kullanılmıştır. Farklı miktarlarda lifli materyal (plastik ve kumaş) içeren beş tane orta derecede ve beş tane de az sıkıştırılmış çöp numunesi lifli materyallerin ve sıkıştırmanın çöpün kesme kuvveti parametrelerine etkisini belirlemek için hazırlandı. Orta derecede sıkıştırılmış çöp numunelerinde lifli materyal içeriği artarken numunelerin kesme kuvveti değerlerinde azalan bir eğilim gözlenmiş olup, az sıkıştırılmış çöp numunelerinde lifli materyal içeriği ile numunelerin kesme kuvveti değerleri arasında bir ilişki olmadığı gözlenmiştir. Bu çalışmadaki kesme kuvveti parametreleri -literatürle ve Singh ve Murphy (1990), Sanchez ve Alcitturi (1993) ve Edinçliler (1996) tarafından önerilen aralıklar ile iyi paralellik göstermektedir. Katı atık döküm alanının statik stabilitesi Plaxis programı ile analiz edildi. Her model için toplam deplasmanlar ve güvenlik katsayısı değerleri hesaplandı. Tüm modellerde eğim bozulması için kritik alan üst örtünün katmanları arasında gerçekleşmektedir. Daha sonra üst örtü tabakaları için güvenlik katsayısı değeri bir de Koerner ve Hwu yöntemiyle hesaplandı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT INFLUENCE OF WASTE CHARACTER ON THE STABILITY OF MUNICIPAL SOLID WASTE LANDFILLS Safe disposal and storage of solid waste requires the internal and external stability. Determination of shear strength parameters from shear tests using limiting strain criterion is the first approach for assessing the stability on the basis of soil mechanics principles. The aim of this study is to investigate the effect of waste character on the stability of municipal solid waste (MSW) landfills. Shear strength characteristics of wastes with different compositions were determined by means of laboratory large-scale direct shear tests. The outcomes were used in a finite element package program (Plaxis) for the analysis of deformation and stability of a landfill. Five moderately compacted and five low compacted waste samples which contains different amount of fibrous materials (plastics and textiles) were prepared to determine the effect of fibrous materials and compaction on the shear strength parameters of waste. A decreasing trend in the value of shear strength of waste samples was observed with increasing content of fibrous materials for the moderately compacted samples, however, no relation was observed in the value of shear strength of waste samples with the content of fibrous materials for the low compacted samples. The shear strength parameters- of this study show good correlation with the values in the literature and recommended zones by Singh and Murphy (1990), Sanchez and Alcitturi (1993) and Edinçliler et al. (1996). The static stability of MSW landfill was analyzed by the Plaxis program. The total displacements and factor of safety values are calculated for each model. The critical zone for the slope failure occurs between the layers of final cover in all models. Then the factor of safety value for the final cover layers is calculated by Koerner and Hwu approach.