Polymer impregnation using supercritical carbon dioxide towards controlled release drugs with model components
Kontrollü salınımlı ilaçlar için kritik ötesi karbon dioksit ortamında model bileşenlerle polimer emdirilmesi
  1. Tez No: 152477
  2. Yazar: SİNAN ÜZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER HORTAÇSU, PROF. DR. UĞUR AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
VI ÖZET KONTROLLÜ SALINIMLI İLAÇLAR İÇİN KRİTİKÖTESİ KARBON DİOKSİT ORTAMINDA MODEL BİLEŞENLERLE POLİMER EMDİRİLMESİ Bu araştırmanın amacı kritikötesi CO2 ortamında kontrollü salımmlı ilaç üretmek üzere etkin ilaç maddesinin polimer parçacıklarına emdirilmesidir (emprenyesi). Model malzemeler olarak polimetilmetakrilat (PMMA) ve naftalin kullanılmıştır. Emdirilme ve şişme deneyleri 35, 40, 45°C sıcaklık, 80 ve 150 bar arası basınçlarda yapılmıştır. Basınca dayanıklı gözlem camlan olan basınçlı bir kap içinde, sıcaklığın ve basıncın emdirilme ve şişme üzerine etkisi incelenmiştir. Saf kritikötesi karbon dioksit ile yapılan şişme deneyleri yüzde 9-25 oranında hacim genişlemesi olduğunu göstermiştir. Hacim genişlemesinin basınçla beraber arttığı, ancak sıcaklık arttıkça azaldığı gözlenmiştir. Emdirilme örneklerinin hacim genişlemesinin ise yüzde 30-74 arası olduğu ölçülmüştür. Bu artış şişirilmiş örneklerin hacim artışına oranla iki ila dört kat daha fazladır. Sıcaklık ve basınç arttıkça emdirilme örneklerinin hacimleri daha çok artmıştır. Emdirilmiş naftalin miktarlarının gr PMMA içinde 103.7-289 mg olduğu saptanmıştır. Bu değerler kütlece yüzde 9-23 araşma denk gelmekte olup, basınç ve sıcaklık arttıkça emdirilme miktarlarının arttığı anlaşılmıştır. Deneyler sırasında difüzyon nitel olarak gözlenmiştir. Bu gözlemlerde naftalinin difüzyon sınırının (camsı polimer ve şişirilmiş polimer arası görülen faz çizgisi) ilerlemesini hızlandırdığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT POLYMER IMPREGNATON USING SUPERCRITICAL CARBON DIOXIDE TOWARDS CONTROLLED RELEASE DRUGS WITH MODEL COMPONENTS The aim of this research was to study polymer impregnation using supercritical CO2 in order to produce a controlled release drug. Polymethylmethacrylate (PMMA) and naphthalene were used as model components. For this purpose impregnation and swelling experiments were performed at 35, 40 and 45°C and 80 to 150 bar. Effects of temperature and pressure were studied inside a pressure resistant view cell. Results of swelling experiments with pure supercritical carbon dioxide showed that, volume expansion was between 9-25 per cent of the original. Increase in volume was directly related to pressure whereas it was inversely related with temperature. Compared to swelling experiments, impregnated samples swell two to four folds as much at the same conditions. Expansions of impregnated samples were between 30-74 per cent of the original volume. Both pressure and temperature positively affected volume expansions of impregnated samples. Impregnation loads were found between 103.7 and 289 mg naphthalene per gram of PMMA. These values correspond to 9-23 per cent of weight. Similarly pressure and temperature had positive effect on the impregnated amounts of naphthalene. The visual observations of experiments also enabled qualitative inspection of diffusion. Results confirm that presence of naphthalene accelerated the diffusion front propagation, which indicated an increase in the diffusion rate.