Assessment of technology development capacity in Turkish chemical industry
Türk kimya sanayi'nde teknoloji geliştirme kapasitesinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 152489
  2. Yazar: HÜSEYİN ÜNLÜYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
VI ÖZET TURK KİMYA SANAYI'NDE TEKNOLOJİ GELİŞTİRME KAPASİTESİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Teknoloji değerlendirme, bir şirketin, sektörün ya da bir ülkenin teknolojik durumunun belirlenmesidir. Esas amacı teknolojinin daha dengeli bir şekilde gelişmesine yardım etmektir. Bu değerlendirme kendi içerisinde, teknolojik durumun gözden geçirilmesini, mevcut durumun değerlendirilmesini, teknoloji geliştirme seçeneklerini ve yeteneklerini içerir. Bu çalışmada, Türk Kimya Sanayi'nin teknoloji geliştirme kapasitesi anket yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Teknoloji izleme, transfer ve geliştirme çalışmaları için hazırlanan teknoloji geliştirme kapasitesi anketi 40 şirkete yönlendirilmiştir. Sonuçlar analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Büyük bir potansiyele sahip olmasına rağmen, Türk Kimya Sanayi, bürokratik, finansal, araştırma-geliştirmeye yatırım, ekonomik dengesizlikler ve az gelişmiş teknoloji gibi birçok sorun altındadır. Şirketlerin teknolojik ve ekonomik ilerleme için araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin öneminin farkında oldukları bulunmuştur. Sanayideki şirketler hükümet, üniversiteler ve özel sektörün beraber çalışması gerektiğine ve bürokratik engellerin kaldırılması gerektiğine inanıyorlar. Ayrıca araştırma ve geliştirme faaliyetlerine yapılacak yatırım teknoloji geliştirme faaliyetlerini ve Türkiye'nin teknoloji geliştirme kapasitesini destekleyecektir. Mevcut teknolojik durumun geliştirilmesi sektördeki tüm katılımcıların desteklediği teknoloji geliştirme faaliyetlerinin desteklenmesi ile mümkündür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ASSESSMENT OF TECHNOLOGY DEVELOPMENT CAPACITY IN TURKISH CHEMICAL INDUSTRY Technology assessment is the process for mapping out current technological status of a company, a sector, or a nation. Its main purpose is to foster a more balanced development of technology. It includes a review of technological status, an evaluation of the current status, technology development options and its capabilities. In this study, the technology development capacity of Turkish Chemical Industry was analyzed using survey method. The technology development capacity questionnaire that includes technology monitoring, transfer and development activities was prepared and conducted on 40 companies of Turkish Chemical Industry. The results were analyzed and interpreted. Survey results show that Turkish Chemical Industry has a big potential but it is trying to cope with various problems such as bureaucratic handicaps, financial problems, low investment in research and development, economic instabilities and underdeveloped technology. It was found that the companies appreciate the importance of research and development for technological and economic development. The companies in the industry believe that government, universities and private sector have to work together and bureaucratic obstacles should be removed. It is also noticed that investment in research and development will support technology development activities and the technological capacity of Turkish Chemical Industry. Improvement in the current technological status is extremely dependent on determined technology development activities supported by all participants in the sector.