An experimental study of a typical cold-formed C-section produced in Turkey
Türkiye'de üretilmiş tipik bir soğuk çekme C-kesit üzerinde deneysel bir çalışma
  1. Tez No: 152490
  2. Yazar: YAVUZ SERDAR GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZET TÜRKİYE' DE ÜRETİLMİŞ TİPİK BİR SOĞUK ÇEKME C-KESIT ÜZERİNDE DENEYSEL BİR ÇALIŞMA Soğuk çekme malzemeyle tasarım her zaman yapı mühendisliğinin en önemli konularından biri olmuştur. Günümüze kadar soğuk çekme malzemenin kullanımını ve davranışını inceleyen çok sayıda deney ve araştırma dünyanın bir çok ülkesinde gerçekleştirilmiştir. Bu açıdan bakıldığında yapılan çalışma, bahsi geçen araştırmaların sonuçlarından elde edilen çıkarımların Türkiye' de uygulanan tamamlayıcı araştırması görevini üstlenmektedir. Eğilme, basınç, yanal burkulma, gövde bozulması ve burulma gibi temel davranışlar açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca soğuk çekme malzemenin burkulma sonrası davranışına da açıklık getirilmiştir. Hesap ve inceleme aşamalarında Amerikan Çelik İnşaat Enstitüsü' nün yük ve mukavemet oram yönetmeliğiyle taşıma gücü yöntemleri ele alınmış ve ilk yönetmelik baz alınmıştır. Toplanan veriye ek olarak iki ayrı soğuk çekme malzemeyle tasarım programı CU-FSM ve AISIWIN kullanılarak hesapların doğruluğu kıyaslamalı olarak kontrol edilmiştir. SAP 2000 programıysa eğilme altında malzemenin davranışını açıklayıcı şekilde göstermesi amacıyla ek bir tasarımda kullanılmıştır. Yukarıda bahsedilen kaynaklar yardımıyla AISI yönetmeliğinin geçerliliği ve uygunsuzluk gösteren özellilerinin Türkiye' de üretilen bir kesit üzerinde ispat edilmesi amaçlanmıştır. Seçilen kesit üzerinde incelenecek uygulama konusu saf eğilme durumudur. Bu sayede yapılan çalışmanın yatay yük taşıyan elemanlarla ilgilenen tasarımcılara basit bir rehberlik etmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT AN EXPERIMENTAL STUDY OF A TYPICAL COLD-FORMED C-SECTION PRODUCED IN TURKEY Cold-formed steel design has always been one of the most important subjects in structural engineering. Up to date, there have been many studies investigating the behaviour and utilization of cold-formed members in many countries of the world. In this respect, this study is a complementary research and observation process based on the inferences of the theoretical and experimental results to be applied in Turkey. Main behaviours such as bending, compression, lateral buckling, web crippling and torsion are tried to be explained. Also the post buckling behaviour of cold-formed members is explicitly defined in this study. At the calculation and test stage, AISC Load and Resistance Factor Design and Allowable Stength Design have been handled and the first one is used. In addition to the gathered data, two unique cold-formed design programs CU-FSM and AISIWIN are used to keep the calculations right and also for comparison. SAP 2000 program is the other program which is used to demonstrate the bending case of the structure. By the help of above mentioned sources, it is aimed to prove the validity and noncomforming features of AISI specification when applied on a typical section produced in Turkey. The application subject to be observed on the selected section is pure bending case. Therefore,this study is intended to be a simple guide for the designers who are interested on the horizontal load carrying elements.