Antennas site-location optimization and their effects on radio coverage
Antenlerin yer-konum optimizasyonu ve kapsama alanındaki etkileri
  1. Tez No: 152497
  2. Yazar: FULYA ÇALLIALP KUNTER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELİM ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET ANTENNAS SITE - LOCATION OPTIMIZATION AND THEIR EFFECTS ON RADIO COVERAGE Günümüzde, güç frekanslarından cep telefonlarına kadar uzanan elekrik cihazlarından oluşan elektromanyetik (EM) alanların, kanser dahil birçok hastalıklara sebep olduğu fikri giderek farkındalık kazanmaktadır. Radyo frekansındaki (RF) EM radyasyona maruz kalarak birleşen potansiyel sağlık etkilerine artan ilgiden dolayı, yayılan elektrik alan şiddetinin ölçümleri üzerine bir çok çalışma yapılmaktadır. Radyo ve televizyon yayınlarında, bir diğer problem EM parazit ve gürültülerdir. Radyo yayın şirketleri bazı zamanlarda, radio yayım vericileri ve iki yollu özel veya hücresel mobil radyoların aynı bölgede bulunmalarından dolayı çok ciddi parazit sorunlarıyla karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu tezde, elektrik alan şiddetleri, EM dalgaların yayılım paternleri ve zayıflamaları, yerleşim bölgesi yakınlarında yerleştirilen radyo antenlerin bulunduğu uzak alan yerlerde, çeşitli frekanlarda çalışan farklı tip antenlerin civarında hesaplandı ve çizildi. Böylece bu çalışma yardımıyla, tam doğruluk ve güvenirlilikle, antenlerle dolu herhangi bir yerin elektrik alan şiddet ölçümleri, antenlerin sayılan ve çeşitleri, istenildiği gibi arttırılarak yapılabilmektedir.Bu çalışma ile, antenleri yerleştirmeden önce, EM radyasyonların parazit, gürültü etkileri ve biyolojik etkileri en düşük seviyeye indirilebilir ve tahmin edilebilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ANTENNAS SITE - LOCATION OPTIMIZATION AND THEIR EFFECTS ON RADIO COVERAGE In recent years, there has been a developing awareness that electromagnetic (EM) fields produced by electrical equipments, ranging from power frequencies to cellular phones cause a variety of illnesses, including cancer. On account of the growing interest in potential health effects associated with exposure to EM radiation at radio frequency (RF), a series of studies have been done on measurement of radiated electric field strength. EM interferences and disturbances are other problems in broadcasting. Radio broadcasting companies face sometimes strong interference cases where collocation of radio broadcast transmitters and two-way private or cellular mobile radio could exist on the same site. In this thesis, electric field strengths, the radiation patterns of EM waves and attenuations are calculated and drawn at far-field locations where broadcast antennas are placed around an inhabited area, in the vicinity of different types of antennas operating on various frequencies, including the ground reflections. Thus, by the aid of this study, electric field strength measurements of any area burdened with antennas can be done by extending the numbers and the varieties of antennas as required with good accuracy and reliability. Using this study, before placing the antennas, the effects of interferences and disturbances, and bioeffects of EM radiation can be minimized and predicted.