Evaluation of the operational effectivieness of retail stores using statistical regression and data envelopment analysis
Perakende mağazalarının operasyonel verimliliğinin istatistiksel regresyon ve veri zarflama analizi kullanarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 152496
  2. Yazar: ETHEM KAMANLI
  3. Danışmanlar: PROF. İLHAN OR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
V ÖZET PERAKENDE MAĞAZALARININ OPERASYONEL VERİMLİLİĞİNİN İSTATİSTİKSEL REGRESYON VE VERİ ZARFLAMA ANALİZİ KULLANARAK DEĞERLENDİRİLMESİ Azalan faiz oranlan ile beraber Türkiye perakende sektörü operasyonel verimlilik artışı için yeni metotlar araştırmaktadır. Müşteri memnuniyeti Türk perakendecileri operasyonel karlılığa götürecek temel hususlardan birisidir. Bu Yüksek Lisans tezinde iki farklı inceleme yapılmıştır. İlk bölümde, müşteri memnuniyetinin sayısallaştınlması için uygun olarak tanımlanmış ve ölçülmüş Müşteri Memnuniyeti endeksi analiz edilmiştir. Istatistiki regresyon analizi, perakende mağazalarının Müşteri Memnuniyeti endeksi sonuçlarının analiz ve değerlendirilmesinde kullanılan temel araç olmuştur, ikinci kısımda ise operasyonel verimliliğin çok boyutlu temsili üzerinde yoğunlaşılmış ve perakende sektörünün kritik basan göstergeleri kullanılarak veri zarflama analizi yapılmıştır. Bu bölümde mağazalann farklı performans değerlendirme metotlanndan bahsedilmiştir. Perakende sektöründe kullanılan konvansiyonel performans değerlendirme metotlan Müşteri Memnuniyeti endeksini değerlendirmekle beraber, endeksin önemi diğer performans kriterlerine nazaran düşük kalmaktadır. Dolayısı ile Müşteri Memnuniyeti endeksinin performans değerlendirme üzerindeki etkisinin gözlemlenmesi de amaçlanmıştır. Sonuçların kullanımı ile ilgili olarak mağaza değerlendirmesi ve kritik basan faktörlerinin tanımlanması, bu bölümde yapılmıştır. Bulgulann yönetsel uygulama önerileri de bu tez içerisinde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT EVALUATION OF THE OPERATIONAL EFFECTIVENESS OF RETAIL STORES USING STATISTICAL REGRESSION AND DATA ENVELOPMENT ANALYSIS Due to the decreasing interest rates, retail sector in Turkey is in search for methods to improve operational effectiveness. Customer satisfaction is one of the main concerns that will lead the Turkish retailers to operational profit. The work done in this M.S. thesis is in two parts. In the first part, quantification of the customer satisfaction through an appropriately defined and measured Customer Satisfaction Index will be analyzed. Statistical regression will be the main tool deployed in assessing the Customer Satisfaction index of retail stores. In the second section a multi dimensional representation of operational effectiveness of retail stores will be focused on and data envelopment analysis will be conducted to key performance indices of retailing. Following the analysis, different methods of store performance evaluation will be discussed. Conventional performance evaluation methods used in the retail sector employ the Customer Satisfaction index, however the importance of the index is relatively small considered to other performance criteria. Therefore one of the aims of the analysis will be to observe the effect of Customer Satisfaction on performance evaluation. Practical usefulness of the process' results is illustrated with respect to two management issues in the context: evaluating stores and identifying critical success factors. Managerial implications of the findings are also provided in the thesis.