An interactive dynamic simulator for electrical energy capacity planning (ENERGAME)
Elektrik enerjisi planlaması için bir etkileşimli dinamik simülatör (ENERGAME)
  1. Tez No: 152498
  2. Yazar: EMRE GÜMÜŞTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. YAMAN BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET ELEKTRİK ENERJİSİ KAPASİTE PLANLAMASI İÇİN BİR ETKİLEŞİMLİ DİNAMİK SİMÜLATÖR (ENERGAME) Elektrik çağdaş hayatın çok önemli bir parçası olduğundan, elektrik enerjisi kapasite planlaması, enerji politikalarının vazgeçilmez bir bölümünü teşkil eder. Sistem dinamiği benzetim modelleri elektrik endüstrisinin yapısını incelemek ve çeşitli elektrik enerjisi politikalarını gerçek hayatta sınamak riskine girmeden, önceden iyi bir politika seçimi yapmak için kullanılabilir. Stratejik karar vericiler için diğer bir araç da sistem dinamiği modellemesine dayalı benzetim oyunlarıdır. Benzetim oyunlarıyla ('simülatör'lerle yapılan deneyler aracılığıyla karar vericilerin hakkında karar verdikleri sistemleri daha iyi öğrenmeleri ve anlamaları sağlanabilir. Bu çalışma kapsamında ENERGAME adı verilen etkileşimli bir sistem dinamiği benzetim oyunu geliştirilmiştir. ENERGAME daha önce Boğaziçi Üniversitesinde yapılmış olan ve literatürde bulunan diğer çalışmalar temel alınarak hazırlanmıştır. Model test edilip doğrulandıktan sonra etkileşimli bir bilgisayar simülatörüne (ENERGAME) dönüştürülmüştür. ENERGAME enerji santrallerinin devlet- özel sektör mülkiyeti, elektrik üretiminin farklıenerji kaynaklan arasında dağılımı ve elektrik üretiminden kaynaklanan çevresel çekinceler gibi konulan ele almaktadır. ENERGAME' i kullanarak oyuncular değişik politikalan test etme imkanına sahiptir. Bu politikalar, elektrik talebini karşılarken uygulanabilecek yenilenebilir ve fosil yakıt (yenilenemeyen) dengesi, devlet odaklı piyasadan özel sektör odaklı piyasaya geçiş olnanaklan ve sınırlan veya elektrik enerjisi kaynaklı çevresel kirlilik seviyeleri ve maliyet dengesi gibi konulara odaklanmaktadır. Oyuncu üst düzey ulusal kamu politikası veya enerji politika belirleyicisi rolünü oynamaktadır. Oyun Boğaziçi Üniversitesinden bazı yüksek lisans ve doktora öğrencileri tarafından oynanıp test edilmiştir. Bu deneyler, ENERGAME simülatörünün çeşitli elektrik enerjisi politikalannm 30 yıllık bir dönemde dinamik bir şekilde test edilmesi için uygun ve yararlı bir araç olduğunu göstermiştir
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT AN INTERACTIVE DYNAMIC SIMULATOR FOR ELECTRICAL ENERGY CAPACITY PLANNING (ENERGAME) Electricity being a key element of modem life, electric energy capacity planning has become a very important part of the energy policy planning. System dynamics simulation models can be used to study the structure of the industry and choose between many policy options available before using them in advance. Another tool that can be helpful for policy planners is simulation gaming based on system dynamics modeling. These tools can enhance learning and understanding of decision makers through interactive simulation and gaming experiments. In this research an interactive system dynamics game called ENERGAME is developed. The game is built on a system dynamics simulation model that stems from earlier research at Boğaziçi University and other relevant literature. After the model is tested and validated, it is modified and converted into an interactive simulator (ENERGAME). ENERGAME focuses on issues such as private versus public ownership of power plants, energy resource mix that can be used in generating electricity to meet the demand, and environmental concerns about electricity generation. By means of ENERGAME, players are able to test various policy options with respect to renewable and nonrenewable resource balance, the possibility of smooth transition from state industry to a private oriented one and the resulting environmental pollution levels. The game player assumes the role of a high level national public policy maker or energy planner. The game version is tested and played by several players, graduate students at Boğaziçi University. It is shown that ENERGAME is a robust simulation game that can be used to test alternative electric energy policies dynamically over a 30 year time horizon.