Active filter design with unity gain current cells
Birim kazançlı akım hücreleri ile aktif filtre tasarımı
  1. Tez No: 152516
  2. Yazar: ERDEM SERKAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ÇİÇEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez kapsamında, bir akım takip edicinin tasannu, giriş, evirici ve çıkış gibi yapı katlarından başlayarak sunulmuştur. Bu tasarımla beraber, akım takip edicinin giriş empedansı, band genişliği ve akım transfer kazancı balonundan performansım arttıracak yeni devre teknikleri önerilmiştir. Transistor seviyesindeki devre tasarımlarının doğruluğu SPICE simülasyonlan ile test edilmiştir. Ayrıca akım takip edicinin entegre üretim değişimlerine karşı davranışını öngörmek amacıyla Monte Carlo ve Worst Case simülasyonlan yapılmıştır. Aynca bu tezde, akım takip ediciyi aktif eleman olarak kullanan yeni analog sinyal işleme devreleri önerilmiştir. Endüktans simülatörleri ve çok fonksiyonlu devreler olarak iki grupta toplanabilecek olan bu önerilen devrelerin duyarlılıklan, pasif devre elemanlarına göre ve alam takip edicinin yapısından kaynaklanan idealsizliklere göre hesaplanmıştır. Önerilen devrelerin simülasyonlan tasarlanan alam takip edicinin CMOS tabanlı devre modelleri kullamlarak yapılmış, sunulan teoriyi desteklemesi açısından önerilen devrelerin uygulamaları olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the design of a current follower (CF) starting from the building stages as input, inversion and output, is presented together with the newly proposed circuit techniques to improve the performance of the CF in terms of the input impedance, bandwidth and the current transfer gain. The transistor level circuit designs are verified with SPICE simulations. Monte Carlo and Worst Case simulations are also given to estimate the behavior of the CF due to the integration process tolerances. New analog signal processing circuits employing CFs as active elements are also presented in this thesis. The proposed circuits can be grouped as inductance simulator circuits and multifunction filters that are all examined in terms of sensitivity analysis by calculating the passive component sensitivities and by using the inherent non-idealities of the CF. The simulations of the proposed circuits are performed with the designed CMOS implemented CF macro model and they are given as the applications of the circuits to verify the presented theory.