Genetic analyses in seckel syndrome and azoospermia
Seckel sendromu ve azospermide genetik analizi
  1. Tez No: 152515
  2. Yazar: SERDAR KORUR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ASLI TOLUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Otozomal çekinik bozukluklarda Seckel sendromu ve azosperaıide genetik incelemeler gerçekleştirildi. Seckel sendromunda bilinen üç gen bölgesine bağlantı bulunup bulunmadığı 1 5 ailede araştırıldı. Ayrıca ATR ile etkileşen dört gen bölgesiyle ve 15 başka DNA onarım gen bölgelerine bağlantı araştırıldı. Azosperaıide ise laboratuvanmızda daha önce bulunmuş gen bölgesi yeni markırlarla ayrıntılı olarak incelendi. Bulgular bilgisayar tabanlı parametrik testlerle değerlendirildi. Daha sonra en güçlü aday genler veritabanlan kullanılarak değerlendirildi. MNAT1 ve RAD51L1 Seckel sendromu için, P2RX1 ve NYD-SP20 ise azospermi için en güçlü aday genler olarak belirlendi. MNAT1, RAD51L1 ve P2RX1 dizi analizi ve SSCP kullanılarak, NYD-SP20 dizi analizi kullanılarak hastalığa sebep olan kusuru belirlemek amacıyla ilgili ailelerde mutasyon için incelendi. Genlerde herhangi bir mutasyon bulunamadı, ama MNAT1 geninde yeni bir polimorfizm belirlendi.
Özet (Çeviri)
The autosomal recessive genetic disorders Secke] syndrome and azoospermia were studied. In Secke] syndrome, two of the known loci were tested for linkage in 15 Secke] families. In addition, four ATR interacting and fifteen DNA repair gene loci were tested for linkage. In azoospermia, the locus which was previously identified in our laboratory was refined with additional markers, and computer based parametric tests were applied to evaluate the linkage information obtained. The strongest candidate genes were selected using databases. MNATJ and RAD51L1 were assessed as the strongest candidates for Seckel syndrome and P2RX1 and NYD-SP20 for azoospermia. MNATL RAD51L1 and P2RXJ were analyzed for mutations in relevant families by direct sequencing and SSCP. NYD-SP20 was analyzed by direct sequencing in order to identify any disease causing defects. Mo mutations were found in any of the genes, but a novel polymorphism was identified in MNATJ.