Steel frames under fire
Çelik çerçevelerin yangın etkisi altında analizi
  1. Tez No: 152530
  2. Yazar: IŞIL SANRI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLAY ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yangına dayanıklılık bir yapının veya elemanının istenilen görevleri (taşıma kapasitesi ve/veya diğer görevler) belirli bir yangın anında ve belirli bir zaman aralığında yerine getirebilme yeteneğidir. Bir yapıya yangına karşı koruma yöntemleri uygulamak için, o yapının gerçek bir yangın anındaki davranışını anlamak gereklidir. Bu yüzden, günümüzde yangının davranışını, yapıdaki sıcaklık artışını ve yapının yüksek sıcaklıklara karşı tepkisini önceden anlamak için birçok analitik metotlar geliştirilmiştir. Yangın etkisi altındaki çelik çerçevelerin analizi için plastic teori çelik çerçevelere başarıyla uygulanmaktadır. Plastik teori yardımıyla çerçeveli yapıların çökme yükü önceden belirlenebilmektedir. Yangm etkisi altındaki plastik analizlerin temel teoremleri; Alt Sımr Teoremi, Üst Sınır Teoremi ve Eşdeğer Teorem olarak adlandırılmıştır. Bu teoremler kritik sıcaklıkları ve yangm durumunda sıcaklığın çökme anındaki muhtemel dağılımının hesaplamalarında kullanıldığı gibi, ayrıca bir başka yöntem olan Rankine yaklaşımı da aynı amaç için kullanılabilmektedir. Yanal yük etkileri gözönüne alınarak kritik sıcaklık bulmak için kullanılan bir diğer yöntem ise 2. Mertebe Analizidir. Bütün bu analizler yapılırken, 2. Mertebe Analizinin de hesaba katılması gerekmektedir. Bu tezin amacı; yangına maruz kalmış yapıların dizayn metotlarının ayrıntılı olarak incelenmesidir. Ayrıca bu çalışma yangına maruz kalmış çelik yapıların dayanımının hesaplanması için gereken bilgiyi de sağlamaktadır. Çelik elemanların yangına karşı dayanımını sağlamak için, bu elemanların kritik sıcaklıklarının belirlenmesinde kullanılabilecek basit yöntemler açıklanmıştır. Ayrıca yüksek çökme sıcaklıklarının hesabı, çeliğin yüksek sıcaklıklardaki termal ve mekanik özellikleriyle ilgili bilgiler de verilmiştir. Çelik yapıların yangın karşısındaki davranışı da ayrıca açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Fire resistance is the ability of a structure or a member to fulfil required functions (load-bearing capacity, and/or separating function), for a specified fire exposure and for a specified period of time. To apply fire protection to a structure, it is necessary to understand its behaviour in a real fire situation. Therefore, analytical methods are developed to predict the behaviour of fire, temperature rise in the structure and the response of the structure at elevated temperatures. In order to analyse the steel frames under fire conditions, plastic theory has successfully adopted to the steel frames. Plastic theory can predict the collapse loads of framed structures. The fundamental theorems of plastic analyses are named as the Lower Bound Theorem, Upper Bound Theorem and Uniqueness Theorem. These three theorems are also used successfully under fire conditions. As these theorems are used for the calculation of the critical temperatures and their possible distribution at collapse under fire conditions, also the Rankine Approach can be used for the same purpose as well. Second order analyse which is another method to find the critical temperature considering the axial load effects, has to be taken into account during the analyses, too. The aim of this study is to give information about the overall process of designing structures for fire exposure. It also provides the information needed for calculating the performance of steel buildings exposed to fires. Simple methods are described for determining the critical temperatures for individual steel members to resist fire exposure, including calculations of elevated temperatures and information on the thermal and mechanical properties of steel at elevated temperatures. Fire behaviour of steel structures is also discussed.