A mixed integer linear programming approximation based heuristic for continuous capacitated location-allocation problem
Sınırlı sığalı tesislerin yer seçimi ve paylaştırma problemini yaklaşık olarak çözen bir doğrusal karma tamsayı tabanlı sezgisel yöntem
  1. Tez No: 152529
  2. Yazar: METİN ORBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET SINIRLI SIĞALI TESİSLERİN YER SEÇİMİ VE PAYLAŞTIRMA PROBLEMİNİ YAKLAŞIK OLARAK ÇÖZEN BİR DOĞRUSAL KARMA TAMSAYI TABANLI SEZGİSEL YÖNTEM Tesis yerlerinin belirlenmesi problemi, müşterilerle kurulacak olan tesisler arasındaki uzaklıkların toplamım en küçükleyecek yerlerin nereler olacağı sorusuna yanıt arar. Tesis sığa sınırlan ve müşteri talep talep kısıtlan söz konusu olduğunda ise yanıtlanması gereken soru bu kısıtlan sağlayan ve toplam ulaştırma maliyetini en küçükleyen en iyi kaynak dağıtım planının ne olduğudur. Her iki problem de etkin bir biçimde kolaylıkla çözülebilmektedir. Sınırlı sığaya sahip tesis yerlerinin seçimi ve en iyi kaynak dağılımınm yapılması sınıfındaki problemler bu iki tür problemi birleştirir; aynı anda en iyi tesis yerlerinin seçilmesi ve en iyi kaynak dağıtım planının oluşturulmasım amaçlarlar. Problem, tesis yerleri verildiğinde bir ulaştırma problemine dönüşürken, kaynak dağıtım planı verildiğinde tesis yerlerinin belirlenmesi problemine dönüşür. Kullanılan uzaklık ölçütüne bağlı olarak problemin değişik türleri bulunmaktadır. Bu tür problemler için çok sayıda yaklaşık çözüm yöntemi geliştirihmştir fakat bu yöntemlerin çoğu uygulaması zor ve iyi sonuç vermeyen yöntemlerdir. Bu çalışmada öncelikle sürekli seçim-paylaşım problemine bir ızgara üzerinde yakınsayan tamsayılı doğrusal bir program önerilmektedir. Daha sonra bu problemin çözümünden elde edilen sonuçlar, Cooper'ın iki-aşamalı yönteminde başlangıç noktası olarak kullanılarak tesis yerleri ve dağıtım planı belirlenmektedir. Çalışmada, ızgara oluşturmak için değişik yaklaşımlar irdelenmektedir. Bunlar arasında iki-aşamalı yöntemin çok sayıda çahştınlmasıyla elde edilen sonuçların kuUanılmasıyla oluşturulan ızgaranın en iyisi olduğu gözlemlenmiştir. Mevcut test problemlerinde yapılan deneylerle, hemen hemen tüm problemlerde yazmdakilerden yüzlerce defa daha hızlı bir şekilde çözüme ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A MIXED INTEGER LINEAR PROGRAMMING APPROXIMATION BASED HEURISTIC FOR CONTINUOUS CAPACITATED LOCATION-ALLOCATION PROBLEM A pure facility location problem deal with the question of where to locate suppliers so that the cost function which consists of the sum of distances between the facility and customer locations is minimized. The question becomes how much to transport from facilities to customers so that total transportation cost is minimized subject to capacity and demand restrictions when the locations are known. Both problems can be solved efficiently. The class of capacitated facility location-allocation problems combine these two: their concern is in the determination of optimal facility location and transportation plans simultaneously. Given the locations, the problem is a transportation problem and given the transportation plan, the problem becomes a facility location problem. Depending on the metric used to measure distances between facility and customer locations, there exists several variants of it. All of them are non-convex optimization problems and thus they are difficult to solve to optimality. As a result many approximating schemes and heuristic methods have been proposed. One of them is Cooper's two-phase method: He suggests locating and allocating alternately until no improvement is possible. Although it is very efficient, its accuracy depends on the starting locations. In this work we first propose a binary mixed integer linear programming formulation which approximates the continuous location-allocation problem on the grid. We then solve this approximation to obtain good initial locations for Cooper's two-phase method which we finally run to obtain locations and allocations. We explore several strategies to construct the grid. The results are very promising. We have obtained remarkable improvements and able to solve most of the test problems hundreds times faster than the ones that exist in the literature.