Polymerizable oil synthesis by hydroxyhalogenation of soybean oil in dense carbon dioxide
Yoğun karbondioksit ortamında hidroksihalojenasyon ile soya yağından polimerleşebilir yağ sentezi
- Tez No: 152540
- Danışmanlar: PROF.DR. UĞUR AKMAN, PROF.DR. ÖNER HORTAÇSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET YOĞUN KARBONDİOKSİT ORTAMINDA HİDROKSİHALOJENASYON İLE SOYA YAĞINDAN POLİMERLEŞEBİLİR YAĞ SENTEZİ Bu çalışmanın amacı, soya yağı ve metil oleatm hidroksibromlama ve hidroksiklorlama tepkimelerini, yoğun C02 ortamında gerçekleştirmektir. Bu amaçla, soya yağı ve metil oleat (model bileşik) ile 8, 25 ve 40°C sıcaklık ve 60, 100, 120 ve 150 bar basınçta deneyler yapılmıştır. Sıcaklığın, basıncın, tepkime süresinin ve tepkimeye giren bileşiklerin miktarlarının tepkime mertebesine olan etkileri incelenmiştir. Hidroksibromlama ve hidroksiklorlama tepkimeleri sırasıyla, sodyum hipoklorit (NaOCİ) ve sodyum hipobromit (NaOBr) çözeltileri kullanılarak yapılmıştır. Polimerleştirme tepkimesi ise toluendiizosiyanat kullanılarak 40°C de gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada elde edilen ürünler NMR ve İR sistemleri ile analiz edilmiştir. Metil oleatm hidroksibromlama tepkimesinde çift bağlar yüzde 50 oranında tüketilirken, hidroksil eklenmesi gözlenmemiştir. Metil oleatm hidroksiklorlama reaksiyonunda ise çift bağ tüketimi yüzde 40-95, hidroksil bağı oluşumu yüzde 14-30 aralığındadır. Tepkime 25°C sıcaklıkta ve 1 20 bar basınçta 6 saat tepkime süresi ile daha iyi sonuçlar vermiştir. Bu tepkimede NaOCİ miktarı mol olarak çift bağların 10 katıdır. Hidroksiklorlama tepkimesinde soya yağı çift bağlarının tüketimi yüzde 18-75, hidroksil bağı oluşumu yüzde 8-33 aralığındadır. Tek basamaklı hidroksiklorlama tepkimesinde en yüksek hidroksil bağı oluşum oranı 25°C ve 120 barda 6 saat tepkime süresi ile elde edilmiştir. Bu tepkimede NaOCİ mol bazmda soya yağı çift bağlarının 10 katı olacak şekilde başlatılmış ancak iki basamaklı tepkimede daha iyi sonuçlar elde edilmiştir. Bu tepkimede yüzde 75 çift bağ tüketimi ve yüzde 33 hidroksil bağı oluşumu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT POLYMERIZABLE OIL SYNTHESIS BY HYDROXYHALOGENATION OF SOYBEAN OIL IN DENSE CARBON DIOXIDE The aim of this research is to perform the hydroxybromination and hydroxychlorination reactions of soybean oil and methyl oleate in the dense CO2. For this purpose, experiments are performed with soybean oil and methyl oleate, as a model compound, at the reaction conditions of 8, 25 and 40°C and 60, 100, 120 and 150 bars. Effects of temperature, pressure, reaction time and the reactant amounts on the extent of reaction are studied. Hydroxybromination and hydroxychlorination reactions are conducted using sodium hypobromite (NaOBr) and sodium hypochlorite (NaOCl) solutions respectively. The polymerization reaction is performed by toluenediisocyanate at 40°C. The products were analyzed by NMR and IR spectrometers. The consumption of double bonds in hydroxybromination reaction of methyl oleate is obtained to be 50 per cent, but -OH addition is not observed. In hydroxychlorination reaction of methyl oleate the consumption of double bonds ranges from 40 to 95 per cent, and the formation of -OH bonds ranges from 14 to 30 per cent. The reaction gives better results at 25°C and 120 bars with a reaction time of 6 hours. In this reaction the ratio of NaOCl to methyl oleate double bonds is five on mole per cent basis. The consumption of soybean triglyceride double bonds (STDB), in the hydroxychlorination reactions, are observed to range from 18 to 75 per cent and the formation of -OH bonds ranges from 8 to 33 per cent. The highest conversion for one-step hydroxychlorination of soybean is obtained at 25°C and 120 bars for a reaction time of 6 hours, while the ratio of NaOCl to STDB, is 10 on mole per cent basis. On the other hand better results are obtained at the two-step reaction that the consumption of double bonds is 75 per cent and the formation of -OH bonds is 33 per cent.