Examination of the cold intermediate layer in the Black Sea
Karadeniz'deki soğuk su tabakasının incelenmesi
- Tez No: 152541
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YENİGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
VI ÖZET Karadeniz, Türkiyenin kuzeyinde yer alan, Marmara Denizi ve Azov deniziyle bağlantısı olan bir iç denizdir. îç deniz olarak dünyadaki tüm iç denizler arasında okyanuslarla bağlantısı en az olan denizdir. Karadeniz bir iç deniz olması dolayısıyla, kendine has birtakım özellikler göstermektedir. Bu özelliklerden bir tanesi de yüzey suyu ile derin sular arasında bulunan Soğuk Su Tabakasıdır (Cold Intermediate Layer). Bu çalışma ile Karadeniz'de bulunan“Soğuk Su Tabakasının”incelenmesi amaçlanmaktadır. Bunun için, suya ait fiziksel veriler, 15 Nisan - 10 Mayıs 2003 tarihleri arasında yapılan“2003 R/V Knorr Black Sea Cruise”araştırma gezisi birinci ve ikinci seferlerinden elde edilmiştir. Bu veriler araştırma gezisi sırasında“CTD (Conductivity, Temperature and Depth)”cihazı tarafından alınmıştır. Alman ham veriler işlenmiş ve Soğuk Su Tabakasının incelenmesi için sıcaklık, tuzluluk, yoğunluk verileri derinliğe bağlı olarak çizilmiştir. Ayrıca sıcaklık- tuzluluk grafikleri çizilmiştir. Bu çalışmanın amacı doğrultusunda, soğuk su tabakası bölgesel olarak incelenmiştir. Daha sonra, elde edilen veriler ile doğu ile batı arasındaki değişiklikleri incelemek amacıyla“doğu-batı”karşılaştırması yapılmıştır. Ayrıca mevsimsel olarak değişimi incelemek amacıyla veriler daha önceki kış ayma ait veriler ile karşılaştmlmıştır. Son olarak yıllık değişimi incelemek amacıyla veriler geçmiş senelerin verileri ile karşılaştmlmıştır. Soğuk Su Tabakasının kalınlığı merkez siklonik bölgelerde kıyıya yakın antisiklonik bölgelere göre daha incedir. Ayrıca, kış aylarında Soğuk Su Tabakası daha kalındır ve 2001 yılında 2003 yılma göre daha derinlerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Black Sea is an inland sea located at the north of Turkey, and is connected with Marmara Sea and Azov Sea. It is the most isolated sea from the world oceans. Because Black Sea is an inland sea it has some unique peculiarities. One of this peculiarity is the“Cold Intermediate Layer”located between the surface waters and deep waters. The purpose of this study is to examine the Cold Intermediate Layer in the Black Sea. For this purpose, the physical data belonging to the Black Sea water is obtained during the R/V Knorr Black Sea Cruise 2003 first and second leg which was conducted between April 15 and May 10. The data were obtained by CTD (Conductivity, Temperature and Density). The raw data were edited, filtered, and then compacted and interpolated to the nearest 1 m bin and for the examination of Cold Intermediate Layer, temperature, salinity, density profiles against depth and temperature-salinity graphics were drawn. For the purpose of the study, the Cold Intermediate Layer was examined locally. Then, an east-west comparison was made in order to understand how the CIL changed spatially. Also with the results from the previous research winter data, a winter-spring comparison was made to see the seasonal CIL changes. Finally, the results were compared with the previous researches to observe the annual changes in the CIL. The thickness of the CIL varied due to its location mainly thinner at the central cyclonic parts than near shore anticyclonic regions. Also the western central region is thinner than the eastern central region. In winter the layer is thicker than in spring and the CIL layer was located at the deeper parts of the water column in 2001 than in 2003.