Investigation of shear strength of prefailed overconsolidated clays under earthquake loads simulated by fast shearing
Deprem yükleri altındaki önceden kaymış aşırı konsolide killerin kesme mukavemetinin hızlı kesme yöntemi ile simüle edilerek araştırılması
  1. Tez No: 152543
  2. Yazar: EMİR BERKİ BARAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EROL GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
ÖZET DEPREM YÜKLERİ ALTINDAKİ ÖNCEDEN KAYMIŞ AŞIRI KONSOLİDE KİLLERİN KESME MUKAVEMETİNİN HIZLI KESME YÖNTEMİ İLE SİMÜLE EDİLEREK ARAŞTIRILMASI Ülkemizde depremin etkileri üzerine çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Çok çeşitli arazi stabilizasyon yöntemleri kullanılmakta olup, bunların hesaplamalarında zeminin hangi mukavemet değerlerinin baz alınacağı en önemli hususu oluşturmaktadır. Önceden heyelan etmiş şevlerde, zemin ıslah çalışmalarında kullanılan residüel değerlerle yapılan hesaplamalar sonucunda, bu şevlerin stabil kalmaları neredeyse mümkün görülmemektedir. Ancak, 1999 Kocaeli depreminin yarattığı hasarlar ve meydana getirdiği zemin deformasyonlarının incelenmesi esnasında, aynı yörede önceden oluşmuş heyelanlı şevlerin büyük çoğunluğunun, depremde aktive olmadığı gözlemlenmiştir. Dolayısıyla, kuvvetli bir depremde, tekrar kayma gerçekleşmemiş olmasının nedenlerini incelemenin, zemin mekaniği teknolojisi açısından fayda sağlayacağı düşünülmüştür. Literatürde normal konsolide kil zeminler ve şevlerde deprem etkileri üzerine çok sayıda çalışma olmasına rağmen, önceden kaymış aşırı konsolide kilden oluşan şevlerdeki deprem etkisi üzerine herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu tez çalışmasında, laboratur ortamında yaratılan aşırı konsolide kilden oluşan zemin öncelikle değişik düşey yükler altında kesmeye tabii tutulmuş, ardından muhtelif sürelerle bekletilerek zaman faktörünün etkileri de incelenmiştir. Zeminin hızlı dinamik yükle simüle edilen deprem etkisi altındaki davranışı izlenmiştir. Bu çalışma neticesinde, aşın konsolide ve daha önceden kaymış şevlerde, dinamik yük altında kayma direncinin zamana bağlı olarak arttiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT INVESTIGATION OF SHEAR STRENGTH OF PREFAILED OVERCONSOLIDATED CLAYS UNDER EARTHQUAKE LOADS SIMULATED BY FAST SHEARING In Turkey various studies are being performed on the effects of earthquakes. Many soil stabilization methods are being used and the most critical issue is which strength parameter to select for design. Based on computations for soil stabilization using the residual shear strength parameters of previously failed slopes, it seemed highly unlikely that the soil would remain stable. However, the studies on the damage and soil deformation that ocurred as a result of the 1999 earthquake in Kocaeli, revealed that most of the previously failed slopes were not activated. Thus, an investigation of the reasons for why a failure did not occur during a powerful earthquake was considered a valuable contribution to field of soil mechanics. Eventhough there are many publications on effects of earthquake on normally consolidated clay soils and slopes in current technical literature, no reference could be found on the effects of earthquake on previously failed overconsolidated clay slopes. In tins research, artificially overconsolidated clay specimens were sheared using different normal stresses and kept for various resting periods for simulating the effects of time. After each period, behaviour of the specimens were observed under eaqrthquake simulation performed by fast shearing. As a result of this research it is observed that in previously failed overconsolidated soil slopes, under dynamic loads the shear strength is increased with time.